تازه‌های خبر
دوشنبه، ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ ۱۴:۰۱
چاپ

تاثیرگذاری بالای ترامپ بر رقابت انتخابات کنگره آمریکا

"نبرد انتخاباتی در آمریکا برای در اختیار گرفتن کنترل کنگره این کشور تحت‌الشعاع رقابت بر سر دونالد ترامپ قرار گرفته است؛ در حالی که جمهوریخواهان بخت و اقبال خود را به این رهبر حزبشان گره زده و دموکراتها هم به دنبال مطرح کردن خودشان به عنوان سدی در برابر او هستند."
تاثیرگذاری بالای ترامپ بر رقابت انتخابات کنگره آمریکا

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشته است، تاکنون رای دهندگان در آمریکا این سیگنال را داده‌اند که می‌خواهند کاری را که در ۲۰۱۸ با حاکم کردن دموکراتها در مجلس نمایندگان شروع کردند با انجام همین کار در قبال مجلس سنا تمام کنند.

نیتان گونزالس، دبیر سایت اینساید الکشن که کمپینهای انتخاباتی را رهگیری می‌کند، می‌گوید: رئیس جمهور آمریکا همچنان رقابت بر سر مجالس کنگره را تحت‌الشعاع قرار داده و بر آن تاثیر می‌گذارد.

معمولا حضور یک رئیس جمهور در رقابت انتخاباتی باعث تقویت شانس حزبش برای انتخابات کنگره می‌شود اما حالا افت محبوبیت ترامپ به گفته استراتژیستها دارد بر روند انتخابات کنگره هم تاثیر می‌گذارد. انتظار می‌رود دموکراتهای مجلس نمایندگان به آسانی مجددا اکثریت را در این مجلس بدون از دست دادن کرسی‌های چندانی کسب کنند. مجلس سنا که حالا در کنترل جمهوریخواهان است هم احتمالا به همان آسانی در کنترل دموکراتها قرار خواهد گرفت.

مسائلی همچون بحران شیوع کروناویروس، بحران اقتصادی و دوران جدید حقوق مدنی باعث ارزیابی مجدد رای دهندگان در نحوه برخورد دولت فدرال با مسائل دیرینه شده است. در یک محیط سیاسی با حساسیت بالا، مسائل مراقبتهای سلامتی، اشتغال، و حتی آنچه که احزاب روح ملت می‌خوانند در برگه های رای تاثیرگذار هستند.

با به حرکت افتادن دموکراتها، جمهوریخواهان نیز بیکار ننشسته‌اند و انتقادات تند ترامپ را از اعتراضات سراسری به خشونت پلیس به ویژه علیه سیاهپوستان بازتاب می‌دهند. او هشدارهای شدیدی را در قبال تظاهرات در برخی شهرها داده است و جمهوری‌خواهان نیز از همین امر استفاده می‌کنند تا دوباره آرای رای دهندگان حومه‌نشین نگران به ویژه زنان سفیدپوست را که در ۲۰۱۶ به ترامپ رای دادند، به خود اختصاص دهند.

باب سالرا، سخنگوی کمیته کنگره ملی جمهوریخواهان، بازوی تبلیغاتی جمهوریخواهان مجلس نمایندگان، اظهار کرد: این پیامی به جهت کسب پیروزی است.

کمیته کنگره‌ای ملی جمهوریخواهان اخیرا از سفری که ترامپ به شهر کنوشای ایالت ویسکانسین داشت، استفاده کرد تا دست به حملاتی علیه دموکراتهای با جایگاه آسیب پذیر بزند، به ویژه دموکراتهایی که در سال ۲۰۱۸ در حوزه‌های محل پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ توانستند به پیروزی دست یافته و باعث کنترل پیدا کردن دموکراتها بر مجلس نمایندگان شوند. در یک تبلیغ تلویزیونی عنوان شد، یک دموکرات "مجرمان را به پلیسها ترجیح می‌دهد".

کمپینهای دموکراتها نیز رویکردی متضاد داشته‌اند. آنها به عنوان یکی از کارتهایشان روی پیشنهاد دادن سیاستهای بهداشت و درمان شامل حفظ و گسترش پوشش‌های بیمه‌ای قانون Affordable Care و استراتژی‌هایی برای پایان دادن به بحران شیوع ویروس کووید ۱۹ مانور می‌دهند.

چند روز پیش دموکراتها طی ۱۰ تبلیغشان به جمهوریخواهانی که رای به فسخ و جایگزینی قانون بیمه Obamacare دادند یا از بازگشایی سریع اقتصادی به رغم ریسکهای ویروس کووید ۱۹ تاکید کردند، حمله کردند. نامزدهای دموکرات کرسی‌های سنا نیز میسرهای مشابهی را پیروی کرده و به دنبال جلب نظر رای دهندگان نگران از هزینه‌ها و دسترسی‌های بهداشتی-درمانی هستند.

جو بایدن چند روز پیش به حامیان مالی کمپینش در یک کنفرانس اینترنتی گفت: ما سنا را باز پس خواهیم گرفت.

این معاون رئیس جمهور سابق آمریکا چشم به چند کرسی در سنا دارد و معتقد است با توجه به شکننده بودن جایگاه سناتورهای جمهوری خواهی که آنها را در کنترل دارند می‌توانند دوباره این کرسی‌ها را از جمله در کارولینای شمالی، جورجیا، تگزاس و دیگر ایالات به دست بیاورند.

در حالی که دو ماه تا انتخابات باقی مانده رقابتها همچنان ناپایدار هستند. هر گونه جهشی در محبوبیت ترامپ می‌تواند به گفته تحلیلگران شانس‌های جمهوریخواهان را هم زیاد کند. هر گونه اقدام اشتباه از سوی بایدن نیز می‌تواند به جایگاه دموکراتها آسیب وارد کند.

جمهوریخواهان با این حال در مجلس نمایندگان رقابت سخت‌تری در پیش دارند. آنها نیاز دارند تا ۱۹ کرسی را به جهت خارج کردن کنترل مجلس از دست نانسی پلوسی و دموکراتها به خود اختصاص دهند و این در هر انتخاباتی اتفاقی بزرگ است به ویژه آنکه در حال حاضر جنگ سختی بر سر مناطق حومه‌ای در جریان بوده و در این مناطق فعلا ترامپ به شکلی شکننده برتر است.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.1986