تازه‌های خبر
چهارشنبه، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۰۹
چاپ

"قهرمان نشدن"، سخت ترین کار برای تیم ملی! رقبای والیبال ایران بدون نفرات اصلی در بازیهای آسیایی

تیم ملی والیبال ایران در حالی با ترکیب اصلی‌اش عازم بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ اندونزی می‌شود تا از عنوان قهرمانی دوره گذشته‌اش دفاع کند که مدعیان دیگر با هدف قرار دادن مسابقات قهرمانی جهان، با نفرات جدید گام به بازی‌های آسیایی گذاشته‌اند.
رقبای والیبال ایران بدون نفرات اصلی در بازیهای آسیایی

رقابت‌های والیبال بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ اندونزی از ۲۹ مرداد ماه آغاز خواهد شد که تیم‌ ‌ملی والیبال ایران مدافع عنوان قهرمانی در آغاز رقابت‌هایش در این بازی‌ها دوم و چهارم شهریور باید به مصاف تیم‌های مغولستان و پاکستان برود.

والیبالیست‌های ایران با همان ترکیب اصلی لیگ ملت‌های والیبال و برای تکرار نخستین مدال طلای تاریخ والیبال در بازی‌های آسیایی به اندونزی می‌روند و با هدایت ایگور کولاکوویچ به دنبال آن هستند تا با ایستادن بر سکوی نخست جواب اعتماد وزارت ورزش و جوانان را در عدم اعزام تیم "ب" بدهند اما سایر تیمهای مدعی نفرات اصلی خود را به بازیهای آسیایی نمی‌برند.

ژاپن تنها با ۶ بازیکن لیگ ملتها در جاکارتا

تیم‌ ‌ملی والیبال ژاپن که با هشت قهرمانی پر افتخارترین تیم والیبال در بازی‌های آسیایی به حساب می‌آید و همچنین تنها تیم آسیایی بود که در لیگ ملت‌های اخیر توانست ایران را شکست دهد در بازی‌های آسیایی با ترکیبی کاملا متفاوت وارد مسابقات خواهد شد چرا که از لیست ۱۴ نفره  این تیم تنها شش بازیکن با نام‌های تاکاشی، فوکاستو، ریوتا، اوگاوا، کاماتسو ونائویاتا از بین نفرات  ژاپن در لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۸ در بازی‌های آسیایی حضور دارند و از ۱۳ بازیکن دیگری که در طول پنج هفته‌ لیگ ملت‌ها بازی کردند خبری نیست.

اقدام ژاپنی ها در استراحت دادن به نفرات اصلی‌اش شاید دلیل منطقی داشته باشد و آن هم هدف بزرگتر چشم بادامی‌ها برای درخشش در مسابقات قهرمانی جهان باشد که در فاصله بیست روز پس از بازی‌های آسیایی آغاز خواهد شد.

چین به 4 بازیکن اصلی بسنده کرد

از تیم‌ ‌ملی چین هم فقط چهار بازیکن (جیاجی، رانمینگ، لی روی، جینگ یی و ژانگ چن) از بین نفرات این تیم در لیگ‌های والیبال، در جاکارتا حضور داشتند. به نظر می‌رسد که چین همانند ژاپن قصد دارد تا با تقسیم نیروهایش و میدان دادن به برخی از چهره ها، هدفش را مسابقات قهرمانی جهان قرار داده است.

کره جنوبی، جدی ترین رقیب ایران

از بین مدعیان تنها تیم کره جنوبی با ترکیبی تقریبا مشابه به لیگ ملت‌های والیبال در بازی‌های آسیایی شرکت می‌کند چرا که از بین نفرات معرفی شده کره جنوبی برای بازی‌های آسیایی فقط شش بازیکن که زیاد هم تاثیرگذار نبوده اند جایگزین شده‌اند و به نظر می‌رسد که اصلی ترین رقیب ایران در بازی‌های آسیایی با توجه به شرایط دیگر مدعیان، کره جنوبی باشد.

تیم‌ ‌ملی والیبال ایران با ترکیبی ۱۴ نفره که همگی آنها در طول پنج هفته‌ برگزاری لیگ ملت‌های والیبال در ترکیب بودند عازم بازی‌های آسیایی می‌شود و اگر میانگین قدی عالی ۱۹۵.۲ و میانگین سنی فوق‌العاده‌ ۲۵ سال را در کنار نفرات با تجربه برای والیبال ایران را کنار هم بگذاریم، شاید سخت‌ترین کاری که به ذهنمان می‌آید تکرار نکردن عنوان قهرمانی باشد!

بررسی میانگین قدی و سنی تیمهای مدعی

مولفه اول میانگین سنی چهار تیم مدعی کسب عنوان قهرمانی است که از بین آن تنها تیم کره جنوبی با میانگین ۲۷.۵ سال بالاترین معدل سنی را در بین چهار تیم دارد.

تیم‌های ایران و چین هم میانگین سنی مشابه ۲۵ سال را دارند و ژاپن با نیم سال کمتر جوان‌ترین تیم در بین مدعیان است.

از نظر میانگین قدی والیبال ایران به همراه چین که هدایتش بر عهده رائول لوزانو است با نفراتی بلند قامت گام به بازی‌های آسیایی گذاشته اند چرا که با میانگین قدی مشابه ۱۹۵.۲ سانتیمتر بیش از چهار سانتیمتر از تیم دوم که کره جنوبی است از نظر قدی شرایط بهتری دارند. تیم آخر در این مولفه نیز ژاپن با میانگین قدی ۱۹۰ سانتیمتر است.

حال باید منتظر ماند و دید تا تیم‌ ‌ملی والیبال ایران در بازی‌های آسیایی در حالی که مدعیان دیگر با هدف حضور قدرتمند در قهرمانی جهان نیروهای‌شان را تقسیم کرده‌اند چه خواهد کرد و امیدواریم حضور متعدد نفرات اصلی در تورنمنت‌های این چنینی نتیجه‌ معکوس در مسابقات قهرمانی جهان ندهد.

ایسنا

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.2969