تازه‌های خبر
دوشنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۵۰
چاپ

6 جمله ای که نباید به "افسرده" ها گفت

بدترین مشخصه افسردگی آن است که افرادی که در چنین شرایطی قرار دارند در مقابل خود گزینه ای برای انتخاب نمی بینند. امید بخشیدن مهم ترین کاری است که می توان برای این بیماران انجام داد.باید به آنها اطمینان داد که همه چیز بهتر خواهد شد." این عبارتی است که دکتر کاپلین در گفتگو با هانفینگتون پست بر زبان آورد.
6  جمله ای که نباید به

 گروه اجتماعی تدبیر: شما مطمئنا با افراد افسرده یا کسانی که با خود درگیرند برخورد داشتید. شاید در برخورد با اینگونه افراد دچار سردگمی شدید و یا به دلیل آگاهی از پیچیدگی شرایط چنین افرادی با آنها  برخورد خوب و بی حاشیه ای داشتید. سوال این است: چگونه می توان به افراد افسرده کمک کرد؟

به گزارش تدبیر به نقل از هافینگتون پست، دکتر ادام کاپلین، روانپزشک و مدرس دانشگاه جانز هاپکینز نحوه رفتار با افرادی که در چنین شرایط روحی قرار دارند را بسیار با اهمیت می داند. " بدترین مشخصه افسردگی آن است که افرادی که در چنین شرایطی قرار دارند در مقابل خود گزینه ای برای انتخاب نمی بینند. امید بخشیدن مهم ترین کاری است که می توان برای این بیماران انجام داد.باید به آنها اطمینان داد که همه چیز بهتر خواهد شد." این عبارتی است که دکتر کاپلین در گفتگو با هانفینگتون پست بر زبان آورد. 

دکتر کاپلین ضمن تاکید بر این مسئله که افسردگی در افراد مختلف آثار متفاوتی را به دنبال خواهد داشت، برای کمک به کسانی که درگیر این بیماری هستند به شش اصل کلی اشاره می کند. 6 جمله ای که نباید به افراد افسرده گفت:

1_ می فهمم چه حسی داری

همدلی صفت خوبی است اما در برخی شرایط بهتر است از همدلی با فرد افسرده خودداری کنید. مخصوصا زمانی که حقیقتا این بیماری را تجربه نکردید و نمی توانید خود را جای آن شخص قرار دهید. اگر شما تجربه افسردگی داشته باشید، شاید همدلی با افرادی که درگیر چنین شرایطی هستید بتواند راه گشا باشد به شرطی که فرد بیمار را مطمئن کنید که تنها نیست. استفاده از عباراتی چون " تو در شرایط سختی هستی و درد و رنجی که می کشی حقیقی است" نیز می تواند کمک کند.

 

2_ ولش کن

ممکن است شما اصلا قصد بی اهمیت قلمداد کردن شرایط فرد افسرده را نداشته باشید اما با بیان عباراتی چون "ولش کن" یا " مثبت فکر کن" حقیقتا این حس را به او القا می کنید. حقیقتی که بیشتر مردم در مورد این گونه بیماران نمی دانند این است، افراد افسرده نمی توانند تمرکز کنند و بخوابند. این مسئله زندگیشان را تغییر می دهد و موجب می شود آنها از مسیر زندگی خویش عقب بمانند.

 

3_ بهتر می شوی

عبارت " بهتر می شوی" به مانند عبارت " ولش کن" است. این عبارت نه تنها به بهبود شرایط بیمار کمکی نمی کند بلکه حال روحی او را بدتر خواهد کرد. به جای این که مدام از این عبارت استفاده کنید بهتر است شنونده باشید، حتی اگر حرف های بیمارتان بسیار تلخ باشد.

 

4_ به خاطر بچه هایت قوی باش

استفاده از عبارت " به خاطر بچه هایت قوی باش" شاید شرایط بیمار را بدتر کند. فرد افسرده ممکن است از این عبارت برداشت بدی داشته باشد. او ممکن است تصور کند که برای فرزندانش پدر یا مادر خوبی نیست. و این خود موجب افسرده تر شدنش می گردد. اگر می خواهید از این طریق به او کمک کنید برنامه ریزی کنید و او و فرزندانش را به بیرون شهر برده و یا به یک فضای باز دعوت کنید. دعوت از فرد افسرده و خانواده اش راه حلی دیپلماتیک است به شرطی که او را در انتخاب یا رد دعوت آزاد بگذارید.

 

5_ مشکلت، مشکل ذهنی است

این عبارت نیز به مانند سایر عباراتی که در بالا بدان اشاره شد نه تنها به بهبود وضعیت بیمار کمکی نخواهد کرد حال او را بدتر می کند. با بیان این عبارت به فرد افسرده این حس را القا می کنید که مشکلش برای شما بسیار کوچک و بی اهمیت است.

 

6_ افرادی هستند که در شرایط بدتر از تو قرار دارند

با بیان این عبارت به خوبی نشان می دهید که از میزان درد و رنج بیمار افسرده آگاه نیستید. در حقیقت کسی که این عبارت را بر زبان می آورد به جای آن که تلاش کند شرایط فرد افسرده بهتر شود، می خواهد خودش حس بهتری داشته باشد.

 در برخورد با فرد افسرده شاید بهترین راه این است که فقط شرایط بیمار را قبول کرده و بپذیریم. اگر به او ثابت کنید که تنها نیست بخشی از بازی را بردید.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.145