تازه‌های خبر
دوشنبه، ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ ۱۵:۲۷
چاپ

تحلیل گلوبال تایمز از انتقادها به ترامپ در پی برهم زدن نظم جهانی

روزنامه گلوبال تایمز با اشاره به خروج دولت آمریکا از توافق هسته ای، مطرح کرد که تلاش کشورها برای شکل دادن نظم نوین جهانی با یک جانبه گرایی دولت ترامپ و تلاش آن در راستای حفظ استیلای آمریکا ناسازگار است.
تحلیل گلوبال تایمز از انتقادها به ترامپ در پی برهم زدن نظم جهانی

روزنامه گلوبال تایمز چین در گزارشی درباره عملکرد دولت آمریکا در عرصه بین المللی نوشت: 75 سال پیش تمام کشورها به طور مشترک سازمان ملل را ایجاد کرده و منشور سازمان ملل را طراحی کردند که پایه و اساس نظم نوین بین المللی است. طبق منشور سازمان ملل هدف بنیان گذاری این سازمان  «نجات دادن نسل ها از بلای جنگ است که دو بار در طی زندگی مان اندوهی وصف ناپذیر برای بشریت به همراه داشته است».
گلوبال تایمز در ادامه می نویسد: نظم ایده آل جهانی بدون شک از آنچه در واقعیت است متفاوت می باشد. قدرت هر کشور به ویژه قدرت نظامی و اقتصادی آن هنوز تا حد زیادی روابط بین المللی را شکل می دهد. قوانینی که آمریکا به عنوان قدرتمندترین کشور جهان وضع می کند،  قوانین بین المللی برشمرده می شوند.
در ادامه این گزارش آمده است: «نظام بین المللی»  اساسا هدف حفظ استیلای آمریکا را به دنبال دارد که هسته اصلی  «تئوری ثبات هژمونیک» است. اگرچه این رویکرد نه تنها چندگانگی سنت ها و هنجارهای سیاسی و فرهنگی دیگر کشورها را نادیده می گیرد،  بلکه ممکن است به آسانی به رخداد های غم انگیزی همچون جنگ عراق منجر شود.
این روزنامه همچنین بیان می کند: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مواقع مختلفی همچون مجمع عمومی سازمان ملل به طور جدی از چندجانبه گرایی و جهانی سازی اتتفاد کرده است.  دولت ترامپ سازمان ملل،  سازمان بهداشت جهانی و مقامات ارشد آن را به سخره گرفت که بی سابقه است. آمریکا به خاطر حفظ استیلای نیروی دریایی اش معاهده سازمان ملل درباره قوانین دریایی را نپذیرفت.
گلوبال تایمز همچنین می نویسد: از زمانی که ترامپ رئیس  جمهور شد،  آمریکا از بیش از ده معاهده بین المللی از جمله معاهده تغییرات آب و هوایی پاریس،  توافق هسته ای ایران خارج شده است. بر هم زدن نظم کنونی جهانی از سوی دولت ترامپ با انتقاد گسترده داخلی و خارجی مواجه شده است. 

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.1531