تازه‌های خبر
شنبه، ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۵۶
چاپ

ادعای مشاور امنیت ملی ترامپ: چین بزرگترین برنامه برای مداخله انتخاباتی آمریکا را دارد

مشاور امنیت ملی آمریکا بدون ذکر هیچگونه جزئیاتی مدعی شد،‌ چین پویاترین نقش را در میان کشورهایی دارد که به دنبال مداخله در انتخابات آمریکا هستند و بزرگترین برنامه برای نفوذ در سیاست داخلی واشنگتن برای آن‌هاست.
ادعای مشاور امنیت ملی ترامپ: چین بزرگترین برنامه برای مداخله انتخاباتی آمریکا را دارد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید جمعه در جمع خبرنگاران مدعی شد: می‌دانیم که چینی‌ها پویاترین نقش را داشته‌اند. چین بزرگترین برنامه برای نفوذ سیاسی در ایالات متحده را دارد و بعد از آن ایران و روسیه قرار دارند.

جامعه اطلاعاتی آمریکا پیشتر گزارش داد، روسیه یک کمپین سایبری برای "تحریف" انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ به نفع دونالد ترامپ داشته است و گزارش‌هایی از احتمال تلاش هکرها برای نفوذ در انتخابات سوم نوامبر وجود دارد. مسکو اما مداخله سال ۲۰۱۶ را رد می‌کند.

با این حال اوبراین گفت: ما این موضوع را برای چینی‌ها، روس‌ها، ایرانی‌ها و دیگران که به طور علنی اعلام نشده‌اند، کاملاً روشن کرده‌ایم که اگر کسی برای دخالت در انتخابات آمریکا تلاش کند با تبعات حیرت‌آوری مواجه خواهد شد.

ویلیام بار، دادستان کل آمریکا که از سوی ترامپ منصوب شده است، چهارشنبه بدون ذکر جزئیاتی گفت که به باور او در بحث مداخله انتخاباتی، چین بیش از روسیه "تهدید" به شمار می‌رود.

مشاور امنیت ملی ترامپ ماه اوت هم گفته بود ایالات متحده شاهد اقدام هکرهای چینی در "هدف‌گیری" زیرساخت انتخاباتی آمریکا بوده‌اند. چین بارها این ادعاهای دولت آمریکا مبنی بر هک شرکت‌ها، سیاستمداران یا آژانس‌های دولتی آمریکا را رد کرده است.

سفارت چین درباره تازه‌ترین اتهام‌زنی اوبراین، به بیانیه ماه گذشته وزارت خارجه خود ارجاع داد که تاکید داشت چین هیچ علاقه‌ای به مداخله در انتخابات آمریکا ندارد.  

ترامپ که مدت‌ها بر روابط دوستانه خود با شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین می‌بالید و می‌گفت برای اجرای وعده‌های تجاری خودش تلاش دارد، سخت‌گیری بر چین را بخش کلیدی کمپین انتخاب دوباره در نوامبر قرار داده و چین را بر سر پاندمی ویروس کرونا سرزنش می‌کند.

رئیس‌جمهوری آمریکا ماه گذشته هم در گردهمایی جمهوری‌خواهان مدعی شد، پکن از جو بایدن نامزد دموکرات‌ها و رقیب او حمایت می‌کند و "به شدت" مایل است تا او پیروز انتخابات شود.

در همین حال خبرنگاران از اوبراین خواستند تا جزئیات دقیق‌تری از ادعای مداخله انتخاباتی چین مطرح کند. او گفت: قرار نیست من تمام مسائل اطلاعاتی را اینجا بیان کنم، اما فعالیت‌های گسترده چینی‌ها و حوزه سایبری مساله واقعا حیرت‌آوری است که با آن مواجه هستیم.  

او دامنه فعالیت چینی‌ها را "بی‌امان" توصیف کرد. اوبراین گفت: ما هرگز چیزی شبیه به آن ندیده بودیم. چیزی شبیه به آن در جنگ سرد با شوروی هم وجود نداشت.  

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.3671