تازه‌های خبر
چهارشنبه، ۵ شهریور ۱۳۹۹ ۰۹:۵۹
چاپ

چگونه سقف رویاهایمان به یک چهار دیواری رسید؟

خانه دار شدن در قم، این روزها به حدی سخت و مشکل شده است که دیگر جوانان برای خانه دار شدن با هیچ ضرب و تقسیمی نمی توانند تناسبی بین درآمد حال و آینده و قیمت مسکن پیدا کنند.
چگونه سقف رویاهایمان به یک چهار دیواری رسید؟

مسکن یکی از نیازهای اساسی بشر است که امروزه شبیه به بیدی است که با هر بادی می لرزد. تورم و نوسان روزانه قیمت ها رویای خانه دار شدن را از خیلی ها گرفته و اگر به همین شکل ادامه یابد ممکن است حتی سقف روی سر مستأجران را هم بگیرد.

بیست سال پیش خانه در قم برای کسی موضوعیت نداشت. زمانی در همین شهر و پس از جنگ یک خط تلفن ثابت با یک خانه معاوضه می شد. یا پدری یک خانه خود را برای خرج عروسی پسرش می فروخت بدون اینکه ضرری کرده باشد. پس از عروسی هم همان خانه را می خرید.

اما این روزها این بازار به حدی مکاره شده است که یک جوان به سادگی با فشاردادن تکمه گوشی خود قیمت یک ملک را در یک منطقه چند میلیون بالا و پایین می کند.

دیواری که قیمت ها را بالاکشید

پیشرفت تکنولوژی به ظاهر همواره در جهت افزایش آسایش و رفاه انسان بوده اما گاهی در بطن خود ضرر و زیان هایی به انسان وارد می کند که از دیده شدن فواید آن می‌کاهد.
نرم افزارهایی مثل دیوار به دلیل برقراری اتصال آسان بین عرضه کننده و متقاضی در میان مردم از محبوبیت بسیاری برخوردار شده است اما اخیراً در لیست عوامل مؤثر بر افزایش قیمت در برخی حوزه‌ها از جمله مسکن قرارگرفته است.
با توجه به این‌که نظارت خاصی بر قیمت‌گذاری خریدوفروش و رهن‌واجاره مسکن در سایت دیوار وجود ندارد زمینه برای سودجویان فراهم می شود که با هر قیمتی که می‌خواهند ملک خود را عرضه کنند تاجایی که شاهد تفاوت قیمت‌گذاری دیوار و مشاوراملاک در ودیعه خانه‌هایی مشابه، تا بیش از ۵۰ میلیون تومان بودیم.
مالکان حق اضافه‌کردن بیش از ۲۵ درصد به اجاره‌بها را ندارند
رئیس اداره روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان قم در خصوص نظارت بر قیمت مسکن در سایت دیوار بیان کرد: سایت دیوار در حوزه نظارتی دستگاه‌های اطلاعاتی و وزارت ارتباطات است و از طرف ما هیچ‌گونه نظارتی بر آن وجود ندارد.
رحیمی راد از پیشنهاد ارائه شده در مورد نحوه قیمت گذاری مسکن در سایت دیوار خبر داد و گفت: پیشنهاد شده است که قیمت معامله در محله های مختلف و یا املاک مشابه با مقدار تغییر مجاز در سایت گذاشته شود تا از ارائه قیمت های مختلف توسط صاحبان املاک جلوگیری شود.
وی قیمت مسکن را متأثر از اقتصاد کلان کشور دانست و اظهار داشت: از تأثیر تورم بر قیمت ملک و ودیعه‌واجاره بها نمی‌توان چشم‌پوشی کرد اما علاوه بر آن گرانی مصالح و از همه مهم‌تر دلال‌هایی که همه جا حضور دارند را نیز می‌توان از عوامل مؤثر بر افزایش قیمت مسکن به حساب آورد.
رحیمی راد یکی از اقدامات دولت جهت جلوگیری از بی ثباتی قیمت مسکن را یادآور شد: اخیراً قانونی در خصوص اجاره‌بهای مسکن وضع شده است که طبق آن مالک در صورت تمدید قرارداد حق اضافه کردن بیش از ۲۰ یا ۲۵ درصد مبلغ اجاره قبلی را ندارد که ۲۵ درصد برای تهران و ۲۰ درصد برای سایر استان ها است.
کرونا باری دیگر بر دوش مستأجران
مشکلات مستأجران یکی دوتا نیست. از زوج جوانی که تصمیم به آغاز زندگی گرفته‌اند تا خانواده پنج شش نفره ای که میانه راهند اما هنوز جزء قشر مستأجرند همه و همه از قیمت خانه نالان و ناراضی‌اند و امید به پایین آمدن یا حداقل ثبات قیمت دارند.
یک کارمند که در خانه اجاره ای زندگی می‌کند، می‌گوید: از عمده مشکلات قشر مستأجر این است که هرچه به پایان زمان قرارداد نزدیک می‌شود استرس بیشتر می‌شود که آیا صاحبخانه قرارداد را تمدید می کند یا نه و اگر تمدید می کند چقدر به اجاره و ودیعه اضافه می کند؟
وی ادامه داد: تسهیلات تضمینی و درست‌وحسابی که به نفع مستأجر باشد وجود ندارد و اگر قصد وام گرفتن نیز داشته باشیم یکی از شرایط آن گرو گذاشتن سند ملک است؛ در حالیکه من خود مستأجرم سند خانه از کجا بیاورم؟! از همه اینها بگذریم کرونا نیز مشکل دیگری شده زیرا برخی مالکان می‌خواهند خسارت کسب و کار خود را از طریق افزایش اجاره خانه جبران کنند.
مستأجر دیگری در این مورد می‌گوید: به نظر بنده دفاتر مشاور املاک نیز می‌توانند تاثیرگذار باشند آن‌ها باید کمی انصاف به خرج دهند و قیمت های نامعقول را برای معرفی قبول نکنند.
وی افزود: بنده قبلا از سایت دیوار خانه مورد نظرم را پیدا می‌کردم اما الان به سختی می توانم خانه ای را پیدا کنم که با دخل‌وخرجمان بخواند زیرا نه تنها حقوق بنده بلکه حقوق بسیاری از اقشار جامعه، دیگر کفاف ودیعه و اجاره تعیین شده توسط مالکان را نمی‌دهد.
نظر یک زوج جوان را نیز در این‌باره پرسیدیم و شنیدیم: برای آغاز زندگی در وهله اول به خانه نیاز است که دیدن این قیمت‌ها ما را به وحشت انداخته و باید به سختی هزینه زیادی پرداخت کنیم تا خانه ای رهن‌واجاره کنیم، خرید که دیگر هیچ!

پردیسان، آخرین امیدی که دود شد

زمانی شهرک پردیسان آخرین جایی بود که جوانان قمی برای خانه دار شدن به آن فکر می کردند. یعنی اگر هیچ جایی برای زندگی پیدا نمی کردند برای خرید خانه به پردیسان روی می آوردند ولی امروز به حدی قیمت های این منطقه افزایش پیدا کرده است که دیگر تصور چنین چیزی را هم نمی توان داشت.

محسن شاه‌کرمی، مشاور املاک قم در رابطه با نوسانات قیمت مسکن اظهار کرد: حضور دلال‌ها و افرادی که بدون داشتن پروانه و کد صنفی دارای دفاتر غیر قانونی مشاور املاک هستند از عوامل اصلی بی‌ثباتی قیمت‌ها است که خوشبختانه اخیراً دادستانی اقداماتی در خصوص پیگیری و پلمب این دفاتر انجام داده است.
وی در ادامه گفت: این که سایت دیوار کارشناسی یا قوانین خاصی در نحوه قیمت‌گذاری ندارد، درست نیست چون بنده برخی همکاران را می‌شناسم که نرخ قیمت را از روی قیمت‌های دیوار تنظیم می‌کنند هرچند آن قیمت نامعقول باشد.
شاه‌کرمی علت افزایش قیمت ناگهانی مسکن در محله پردیسان قم را افزایش تقاضا دانست و ابراز کرد: مسکن های محله پردیسان چون متراژ کمتری دارند از لحاظ قیمتی برای افرادی که نقدینگی کمی دارند خانه های سبک‌تری محسوب می‌شد اما به مرور زمان و با افزایش تقاضا و واسطه‌گری دلالان قیمت‌ها در پردیسان نیز اوج‌گرفت.
در نهایت می توان گفت این شرایط بی ثبات موجب دردسرهای بسیاری برای مستأجران شده به طوری که مسکنی که قرار است سرپناه، مأمن و محل آسایش فرد باشد را به دغدغه‌ای بزرگ تبدیل کرده است بنابراین از صاحبخانه‌ها خواسته می شود که در این آشفته بازار اقتصادی هوای این قشر را بیشتر داشته باشند.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.3662