تازه‌های خبر
يكشنبه، ۲ شهریور ۱۳۹۹ ۱۲:۴۶
چاپ

نحوه ترخیص از خدمت سربازی با ثبت‌نام در دانشگاه پیام‌نور

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور گفت: مشمولین خدمت سربازی و یا سربازان مشغول به خدمت در صورت ثبت‌نام در این دانشگاه مانند دیگر دانشگاه‌ها از معافیت تحصیلی برخوردار می‌شوند.

به گزارش ایرنا، مرتضی محسنی با عنوان اینکه شرایط معافیت تحصیلی در دانشگاه دولتی پیام نور با دیگر دانشگاه ها کاملا یکسان و مطابق ابلاغ حوزه نظام وظیفه است، افزود: صدور معافیت تحصیلی موکول به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل آنان از طریق مراجع ذی‌ربط و مدت اعتبار آن تا یک سال پس از صدور گواهی پایان تحصیلات در هر مقطع است.

سربازان وظیفه در صورت پذیرش از خدمت ترخیص می‌شوند
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور با عنوان اینکه حداکثر معافیت تحصیلی برای مقطع کارشناسی پیوسته پنج سال، کارشناسی ارشد سه سال و دکترای تخصصی در دانشگاه پیام نور ۶ سال است، اظهار داشت: سربازان وظیفه ای که به خدمت اشتغال دارند، در صورت قبولی در مقطع کارشناسی و بالاتر و نداشتن غیبت اولیه برای تحصیل در دانشگاه، از خدمت ترخیص خواهند داشت.

محسنی در مورد دانشجویان انصرافی نیز گفت: مشمولان در مدت تحصیل از دیپلم تا دکتری صرفا یک بار می توانند از تحصیل انصراف دهند و مجددا با پذیرفته شدن در دانشگاه به ۴ شرط حق تحصیل مجدد خواهند داشت. این چهار شرط شامل «عدم گذشت بیش از یک سال از تاریخ انصراف»، «انصراف قبل از اتمام سنوات تحصیلی مصوب باشد، یعنی در سنوات ارفاقی نباشد»، «انصراف از تحصیل در مقطع ، با اخذ مدرک تحصیلی پایین تر باشد» و «مقطع جدید تکراری نبوده و قبلا از این مقطع فارغ التحصیل نشده باشد» است.

معافیت تحصیلی برای دوره‌های فراگیر و مقاطع بدون آزمون
محسنی در خصوص معافیت تحصیلی برای دوره های فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور و سایر مقاطع تحصیلی بدون آزمون نیز گفت: در دوره دانش پذیری که هنوز فرد به عنوان دانشجوی دانشگاه شناخته نمی شود، معافیت تحصیلی به مشمولین خدمت سربازی تعلق نمی گیرد، اما از زمان قبولی قطعی و دانشجویی، وضعیت مشمول بررسی و در صورت داشتن شرایط، معافیت تحصیلی صادر خواهد شد.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور با اعلام اینکه دانشجویان اخراجی تا پایان خدمت یا اخذ معافیت دائم، مجاز به ادامه تحصیل نخواهند بود، گفت:امکان تحصیل همزمان با خدمت برای مشمولین وجود ندارد.

شرایط دانشجویانی که در سنوات اولیه موفق به فراغت از تحصیل نشده‌اند
وی افزود: آن دسته از دانشجویانی که در مقاطع مختلف تحصیلی مشغول به تحصیل بوده و در سنوات اولیه تحصیلی موفق به فراغت از تحصیل نشده اند، در صورت تصویب کمیسیون موارد خاص دانشگاه و اخذ مجوز سنوات ارفاقی حداکثر ظرف مدت ۳ ماه از اتمام سنوات تحصیلی (قبل از شروع آزمون پایان نیمسال) از طریق پلیس +۱۰ حداکثر به مدت یک سال می توانند از سنوات ارفاقی استفاده کنند.

وی در مورد دانشجویان مشمول که در سنوات ارفاقی فارغ التحصیل می شوند، نیز اذعان داشت: این دسته از دانشجویان مشمول، از یک سال مهلت معرفی برخوردار خواهند بود و درصورت پذیرش در مقاطع بالاتر می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور افزود: اگر دانشجو نتواند تا پایان یک سال سنوات ارفاقی نیز فارغ التحصیل شود، صرفا در صورت داشتن پیشرفت تحصیلی در سنوات ارفاقی و امکان فراغت از تحصیل در مهلت معرفی برای تعیین تکلیف وضعیت خدمتی، با درخواست دانشگاه و ثبت درخواست در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ( پلیس+۱۰)، پس از احراز شرایط، صدور مجوز ادامه تحصیل در مهلت معرفی به مدت حداکثر یک نیم سال بدون لحاظ غیبت فراهم خواهد شد و در صورت قبولی در مقاطع بالاتر امکان ادامه تحصیل برای این افراد وجود ندارد.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.2773