تازه‌های خبر
پنجشنبه، ۹ مرداد ۱۳۹۹ ۲۲:۵۷
چاپ

سوئیس: داروی ضدسرطان تحویل ایران شد

سخنگوی دولت سوییس اعلام کرد یک شرکت داروسازی سوییسی دارو‌های ضد سرطان به ایران تحویل داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری فرانسه‏، یک سخنگوی دولت سوییس، روز پنجشنبه اعلام کرد: یک شرکت داروسازی سوییسی با استفاده از سامانه‌ای که امکان تحویل اقلام بشردوستانه را به ایران -که از تحریم‌های شدید آمریکا به شدت آسیب دیده است- امکانپذیر می‌کند، دارو‌های ضد سرطان به ایران تحویل داد.

نادین ماتیس، سخنگوی وزیر مشاور اقتصاد سوییس گفت: در این چارچوب، دارو‌هایی که برای درمان عوارض جانبی انتقال خون بیماران سرطانی استفاده می‌شود، تحویل داده شد. وی بدون اشاره به تاریخ تحویل و مقدار این محموله گفت: تحویل محموله دارویی براساس توافق تجاری بشردوستانه که اوایل امسال، آمریکا با آن موافقت کرد، صورت گرفت. شرکت‌های سوییسی که در زمینه‌های دارویی، پزشکی و غذایی فعالیت دارند می‌توانند از طریق این سامانه پرداخت به ایران، کمک ارسال کنند. از زمانی که آمریکا در سال ۲۰۱۸، از توافق بین المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران کناره گیری کرد، این کشور، تحت تحریم‌های شدید آمریکا قرار دارد.

ماتیس گفت: اجرای ساز و کار پرداختی اس اچ تی‌ای SHTA (توافق تجاری بشردوستانه سوئیس) پیشرفت کرده و شمار بسیاری از شرکت‌ها هم اکنون برای تحویل کالا به ایران مجازند. نخستین پرداخت، پیش از این، در ۲۷ ژانویه مجاز شد و به طور آزمایشی و از طریق تحویل دارو به ایران از طرف یک شرکت سوییسی انجام گرفت. بنابر اعلام وزارت بهداشت ایران‏، این کشور ۵۰۰ هزار بیمار سرطانی دارد. در ایران‏، سالانه ۳۰ هزار نفر براثر سرطان جان خود را از دست می‌دهند و سرطان، دومین بیماری است که بیشترین شمار مرگ و میر را دارد.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.2178