تازه‌های خبر
دوشنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۹ ۱۹:۳۶
چاپ

توضیح زنگنه درباره تفاهمنامه ۲۵ ساله با چین/ هیچ شرکت خارجی با ما قرارداد امضا نمی‌کند/امریکا منعی برای حضور در میادین نفتی و گازی ایران ندارد

وزیر نفت اظهار داشت: اولا قرارداد با چین مطرح نیست یک موافقتنامه کلی است. آنچه مربوط به نفت است با قاطعیت می‌گویم نه چینی‌ها از ما امتیازی خواسته‌اند و نه ما امتیازی داده‌ایم. همکاری درازمدت در توسعه میادین نفتی و گازی، پالایشی، پتروشیمی و خطوط لوله خواهد بود.
توضیح زنگنه درباره تفاهمنامه ۲۵ ساله با چین/ هیچ شرکت خارجی با ما قرارداد امضا نمی‌کند/امریکا منعی برای حضور در میادین نفتی و گازی ایران ندارد

بیژن نامدار زنگنه در جمع خبرنگاران با اشاره به قرارداد توسعه میدان آزادگان جنوبی با شرکت متن و پتروپارس اظهار داشت: امروز دو قرارداد در ارتباط با میدان مشترک نفتی غرب کارون در منطقه رزم شهیدان منعقد شد. ارزش قرارداد 1.3 میلیارد دلار با شرکت ایرانی پتروپارس که از نهادهای فناوری ملی است. شرکتی که دانش‌بنیان و در سال 76 تاسیس شده و اکنون به بلوغ و بالندگی رسیده است.

وی افزود: براساس این قرارداد، تولید میدان از 140 هزار بشکه به 320 هزار بشکه خواهد رسید و همچنین تاسیسات فرآورش، انتقال و تفکیک نفت ایجاد می‌شود. 200 میلیون فوت مکعب گاز همراه نفت نیز برای NGL 3200 که در حال ساخت است، ارسال می‌شود که در سال 1401 به بهره‌برداری خواهد رسید و گاز تولیدی به پتروشیمی بندر امام منتقل می‌شود.

وزیر نفت با بیان اینکه اولویت منطقه‌ای و جغرافیایی ما میادین مشترک هستند، تصریح کرد: خوشبختانه در دانشگاه‌ها دستاوردهای خوبی برای مطالعات چهار ساله حاصل شده است.

قیر رایگان مسئله‌دار است

وی درباره توزیع قیر رایگان گفت: دولت بنا به دلایلی با این موضوع مخالف است. موضوع مالی مهم است اما تنها این مسئله نیست. ساز و کار قبلی از نظر دولت مسئله‌دار بوده است.

قرارداد با هندی‌ها برای فرزاد منتفی است

زنگنه درباره قرارداد میدان فرزاد با هندی‌ها اظهار داشت: قرارداد توسعه این میدان به زودی امضاء می‌شود. اکنون Head OF Agreement امضاء شده و قرارداد اصلی به زودی امضاء می‌شود و گاز تولیدی به پارس جنوبی منتقل می‌شود. تصمیمات اصلی در مورد این میدان گرفته شده و قرارداد در حال مذاکره نهایی و امضاء است.

هیچ شرکت خارجی با ما قرارداد امضا نمی‌کند

وی ادامه داد: قرارداد توسعه میدان فرزاد با هندی‌ها نخواهد بود و با شرکت‌های داخلی است. اکنون هیچ کشور خارجی حاضر به قرارداد با ما در هیچ موضوعی نیست. قراردادهای موجود را نیز ادامه نمی‌دهند. ما نیز متکی به نیرو و ظرفیت‌های داخلی خودمان هستیم.

چینی‌ها نه امتیاز خواستند و نه ما امتیاز می‌دهیم

وزیر نفت در پاسخ به سوال درباره قرارداد 25 ساله با چین و مذاکره با وزارت نفت برای توسعه میادین نیز گفت: اولا قرارداد با چین مطرح نیست یک موافقتنامه کلی است. آنچه مربوط به نفت است با قاطعیت می‌گویم نه چینی‌ها از ما امتیازی خواسته‌اند و نه ما امتیازی داده‌ایم. همکاری درازمدت در توسعه میادین نفتی و گازی، پالایشی، پتروشیمی و خطوط لوله خواهد بود.

مانع ورود امریکا نمی‌شویم

زنگنه تاکید کرد: هر کشور دیگری جز اسرائیل بخواهد با ما قرارداد امضاء کند ما حاضریم. حتی در  این شرایط آمریکا را نیز منع نکرده‌ایم که در میادین نفتی و گازی ما؛ چه به صورت پیمانکاری و چه سرمایه‌گذاری حضور داشته باشند. آنها خودشان خود را محدود و ممنوع کرده‌اند. من نمی‌دانم چه جنجالی است که در خارج از کشور راه انداخته‌اند و عده‌ای هم در داخل پیروی کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: نه دولت و نه ملت و مجلس موافق نیستند که از منافع ملی به نفع کشور دیگری بگذریم. کسی هم از ما چنین توقعی ندارد. ما با چین دوستانه و دوطرفه مذاکره کرده‌ایم و دو طرف ابراز علاقه برای همکاری داشته‌اند که آن هم باید بعد از امضاء به تصویب مجلس برسد.

گازوئیل گران نمی‌شود

زنگنه درباره افزایش قیمت گازوئیل گفت: بنده به کلی افزایش قیمت را تکذیب می‌کنم. یک جنگ روانی علیه ملت است که از خارج هدایت می‌شود و برخی هم در داخل دانسته یا نادانسته به آن دامن می‌زنند. دولت هیچ برنامه‌های برای افزایش قیمت گازوئیل ندارد.

روابط با چین بدون تنش است

وی درباره شکایت از CNPC در پروژه غرب کارون گفت: جلساتی برگزار شده و در قسمت‌هایی تفاهم صورت گرفته اما در کل روابط ما با چین خوب و بدون تنش است.

وضعیت فعالیت زاروبژنفت در ایران

وزیر نفت درباره فعالیت زاروبژنفت در ایران گفت: نه ما و نه آنها تمایل دارند که چیزی در این خصوص گفته شود.

سهمیه بنزین خانوار فقط یک ایده است

زنگنه درباره سهمیه بنزین خانوار بیان کرد: اگر در این خصوص مجلس چیزی تصویب و به ما ابلاغ کرد همه از قانون اطاعت می‌کنیم. هنوز به صورت طرح هم نبوده است و فقط به صورت یک ایده است. اگر مطرح شود دولت نظر خود را خواهد گفت.

وی در خصوص برنامه‌های جهش تولید در وزارت نفت تصریح کرد: کمتر از یک سال 25 میلیون تن به تولید پتروشیمی اضافه می‌شود که بی‌سابقه‌ترین رشد تاریخی پتروشیمی ایران است. جهش دوم تا سال 1400 به انجام می‌رسد و رقم تولید به 100 میلیون تن خواهد رسید و ارزش تولید محصولات پتروشیمی به قیمت سال 95 به 25 میلیون دلار خواهد رسید. در حوزه پالایش پالایشگاه ستاره خلیج فارس را با رفع تنگناهای فاز 4 مجازی به ظرفیت 450 هزار بشکه خواهیم رساند.

وزیر نفت ادامه داد: در صادرات وضع‌مان قابل قبول است. بیشتر در این زمینه صحبت نمی‌کنم زیرا از اطلاعات علیه خودمان استفاده می‌شود.

اگر خارجی‌ها با ما کار نمی‌کنند آرام نمی‌نشینیم/ بزودی 9 قرارداد امضا می‌کنیم

زنگنه خاطرنشان کرد: در حوزه تولید قراردادهای IPC را در قالب EPC امضاء می‌کنیم. به زودی 9 قرارداد جدید EPC و EPD امضاء می‌کنیم. همچنین صندوق پژوهش و فناوری نفت را فعال می‌کنیم که تاثیر زیادی در توسعه تولید تجهیزات دارد. در پایین دست پتروشیمی نیز اقدامات بسیار مهمی برای زنجیره متانول و پروپیلن داریم.

وی درباره استفاده از توان داخل در قراردادها بیان کرد: ما از تمام ظرفیت داخل استفاده می‌کنیم. اگر با خارجی‌ها هم می‌خواهیم کار کنیم فقط موضوع پول و سرمایه نیست. سرمایه را می‌توان از داخل کشور تهیه کرد آنچه ما به دنبال آن هستیم فناوری برای افزایش بازیافت است و در برخی جاها می‌خواهیم یک وابستگی متقابل سازنده با هم داشته باشیم و همچنین برای صادرات کالاها بازار پیدا کنیم ضمن اینکه بهبود مدیریت و سرمایه‌گذاری نیز مد نظر است.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: البته اینگونه هم نیست که در شرایطی که خارجی‌ها با ما کار نمی‌کنند ما هم آرام بنشینیم، کارهایمان را با قدرت پیش می‌بریم و در این سالها نیز این را نشان داده‌ایم. قرارداد امروز و قراردادهای آتی نشان می‌دهد که ما بر انجام کارها مصر هستیم و کوتاه نمی‌آییم.

ایلنا

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.3233