تازه‌های خبر
دوشنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۹ ۱۹:۲۰
چاپ

زمان برای انتخاب مربی والیبال از دست می رود/ اشتباه کواچ را تکرار نکنیم

کارشناس والیبال ایران با اشاره به اعلام برنامه زمانبندی مسابقات ایران در المپیک ۲۰۲۱ گفت: در المپیک هیچ حریفی را نمی توان دست کم گرفت و بهتر است تا دیر نشده درباره انتخاب یک سرمربی خوب برای تیم ملی تصمیم بگیریم.
زمان برای انتخاب مربی والیبال از دست می رود/ اشتباه کواچ را تکرار نکنیم

محمدرضا دامغانی اظهار کرد: المپیک را با هیچ رویداد دیگری نمی توان قیاس کرد، باید همین امروز با ژاپن بازی کنیم و ببریم. شرایط تیم ها و برد و باخت ها حتی تا یک روز قبل از افتتاحیه المپیک نمی تواند سنگ محکی برای تضمین برد در بزرگترین رویداد جهان باشد. همه افرادی که در المپیک بوده اند، این موضوع را باور دارند. افرادی که در میدان والیبال بوده اند، می دانند که المپیک داستان دیگری است. در جریان بازی ها نیز، برد و باخت تیم ها نمی تواند در مورد سایر مسابقات پیش بینی دهد. اینکه مثلا چون ما ژاپن را بردیم و ژاپن ایتالیا برده، پس ما هم راحت ایتالیا را می بریم؛ این امکان پذیر نیست.

وی به لزوم تشکیل اردوها و مسابقات برای بازیکنان تاکید کرد و افزود: با توجه به پتانسیلی که در تیم ملی داریم و در صورتی که همه بازیکنانمان در اوج باشند، می توانیم نتایج خیلی خوبی بگیریم و امیدوار به موفقیت باشیم. اگر ما ۱۰۰ جلسه تمرین کنیم، اینقدر که شرایط حضور در یک مسابقه داخلی یا خارجی می تواند موثر باشد، از تمرینات بهره نمی بریم. وقتی به دیوار سخت مسابقه  می خوریم، استرس کارایی خودمان را نشان می دهیم.

ملی پوش اسبق ایران خاطرنشان کرد: داورزنی گفته تعطیلی لیگ به تیم ملی ضربه می زند، من هم موافقم. برنامه هر مربی را ببینید، قطعا بعد از یک مدت علاقه مند است با تیم های خوب دنیا بازی کند زیرا به مراتب کارایی مسابقه از تمرین بیشتر است و مربی می فهمد کدام بازیکنان چکاره است. فراموش نکنیم که همه ۱۱ تیم حاضر در المپیک برنامه دارند. ما همین دو سال قبل به ژاپن باختیم و باید بدانیم که آن ها از امتیاز میزبانی استفاده می کنند. اگر ما در شرایط ایده آل باشیم و به نظرم شاید بتوان فقط تا ۲۰ درصد شرایط بازی ها را مقایسه کرد. اگر سطح بازی ها را پایین در نظر بگیریم، شکست می خوریم.

دامغانی یادآور شد: میلاد و سعید و سید وزنه های خوبی در تیم ملی هستند. امیدوارم در این رخداد بتوانیم نتایج خوبی بگیریم. تا جایی که می دانم ممکن است المپیک در مرداد ماه سال آینده برگزار شود. امیدوارم این ویروس هر چه سریعتر درمان شود. البته فرصت به اندازه نیاز هست. تقریبا یک ماه و نیم تا دو ماه برای بدنسازی بازیکنان حرفه ای تیم ملی کافی است. خوشبختانه از نظر آماده سازی زمان کافی در اختیار تیم ملی است اما مشکل آنجاست که یک مربی باید انتخاب شود که بازیکنان را بشناسد. بازیکنان شاخص ایران را تمام مربیان دنیا دورادور می شناسند اما با همین شناخت از دور باید از نزدیک هم با شرایط بازی و روحیات هر بازیکن آشنا شوند. ولاسکو با فرهنگ و خلق وخوی ما آشنا شد و دانست چگونه با تیم برخورد کند به همین دلیل موفق بود.

وی در پایان گفت: زمان برای آماده سازی تیم هست ولی یک مربی حرف های باید زمان داشته باشد تا با شریط ذهنی تیم آشنا شود. الان به تدریج زمان را از دست می دهیم. باید زودتر تصمیم بگیریم. کواچ مربی خوب و بزرگی بود و بعد از ایران هم همچنان موفق است. مشکل او در ایران این بود که فرهنگ ایرانی را خوب نشناخته بود و نتوانست تعامل داشته باشد. او با بعضی از بازیکنان ما مشکل داشت. حالا نباید آن اشتباه را تکرار کنیم. با همه این تفاسیر فکر می کنم داورزنی به جمع بندی رسیده است و امیدوارم هر چه زودتر بهترین گزینه را انتخاب کند.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.3211