تازه‌های خبر
دوشنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۳۳
چاپ

سبک مافیایی حکمرانی ترامپ مدلی برای تمام مستبدان جهان است گاردین: ترامپ الهام‌بخش رهبران اقتدارگرا و خطری برای جهان و آمریکایی‎هاست/ نمایندگان جمهوریخواه کنگره می‌توانند او را موقف کنند

حمله ترامپ به رسانه‌ها را در نظر گیرید. او می‌گوید رسانه‌های اصلی امریکایی "اخبار جعلی" درباره‌اش منتشر می‌کنند. او رسانه‌ها را دشمنان مردم خوانده است. او می‌خواهد از قدرت فدرال برای سرکوب رسانه‌های مخالف استفاده کند.
گاردین: ترامپ الهام‌بخش رهبران اقتدارگرا و خطری برای جهان و آمریکایی‎هاست/ نمایندگان جمهوریخواه کنگره می‌توانند او را موقف کنند

بیش از 18 ماه از ریاست جمهوری ترامپ می‌گذرد و هر روز بیشتر خطرناک بودن سبک حکمرانی او مشخص می‌شود. او می‌خواهد هر کسی که از او انتقاد کرده را تهدید و مجازات کند.

روزنامه "گاردین" در یادداشتی ضمن مافیایی خواندن شیوه حکمرانی ترامپ می نویسد: "اخرین فرد منتقد ترامپ، "جان برنان"، رییس سابق سیا بود. او یک فرشته نیست. او در دوران ریاست‌اش بر سیا سوابقی داشته چون استفاده از پهپاد برای کشتار افراد و جاسوسی‌های غیرقانونی. او اما تبدیل به یکی از منتقدان ترامپ شده و او را به خیانت متهم کرده و خواستار کناره‌گیری ترامپ شده است. ترامپ اما می‌گوید نمی‌توان به «جان برنان» اعتماد کرد و اسرار کشور را به او سپرد. رئیس جمهوری آمریکا در این باره نوشت: آیا کسی به اشتباهات «جان برنان» در دوران تصدی سازمان سیا نگاهی انداخته است؟ از او در تاریخ به عنوان بدترین یاد می‌شود.

حمله ترامپ به رسانه‌ها را در نظر گیرید. او می‌گوید رسانه‌های اصلی امریکایی "اخبار جعلی" درباره‌اش منتشر می‌کنند. او رسانه‌ها را دشمنان مردم خوانده است. او می‌خواهد از قدرت فدرال برای سرکوب رسانه‌های مخالف استفاده کند. به تهدید او درباره افزایش نرخ هزینه پستی آمازون اشاره و به نوعی آن شرکت را تهدید به مجازات کرده است؛ چرا که اخبار ضد ترامپ را پوشش داده است.

ترامپ به طور مشابه درباره مجوز کار شبکه خبری ان بی سی مشکلاتی را به وجود آورده است. ترامپ آشکارا نشان داده که مخالف آزاد و مستقل بودن حوزه‎های مختلف از دولت است. او در عوض می‎گوید همه باید برای دولت او، شخص او و خانواده‌اش کار کنند. او می‌خواست جیمز کامی رییس سابق پلیس فدرال امریکا (اف بی ای) به او اظهار وفادرای کند و نه به قانون اساسی امریکا. غرایز ترامپ خودکامانه است. او به تفکیک قوا باوری ندارد و هیچ مرز و محدوده‌ای را برای اعمال نظارت، قدرت و اختیارات‌اش نمی‌پذیرد. نام او دونالد است اما می‌خواهد همانند یک دن (یکی از لقب‌های افتخاری برای بزرگان و اشراف است که در اسپانیا، ایتالیا، پرتغال و فیلیپین استفاده می‌شود) حکمرانی کند. این خطری برای همه امریکایی‌هاست. اکنون رییس‌جمهوری در حال تخریب سیستم سیاسی امریکاست که در طول دو قرن حفظ شده است. اکنون نمایندگان جمهوریخواه در کنگره می‌توانند او را موقف کنند اما نمی‌خواهند این کار را انجام دهند. آنان از انتقام‌گیری ترامپ عیله برنان حمایت کردند. آمریکایی‌ها باید در برابر رشد گرایش‌های اقتدارگرایانه بایستند. نتیجه یک نظرسنجی نشان می‌داد که 43 درصد از جمهوریخواهان تمایل دارند که ترامپ قدرت بستن رسانه‌های منتقد را داشته باشد. همچنین در یک نظرسنجی دیگر، 52 درصد از آنان از به تعویق انداختن زمان انتخابات در صورت طرح این پیشنهاد از سوی تراپ حمایت کرده بودند".

این روزنامه در پایان می نویسد: "این مدل حکمرانی خطری برای سایر جهان نیز خواهد بود. پوتین، اردوغان، شی جین پینگ، دوترته و همگی آنان از سوی ترامپ در طول ماه‌های گذشته ستایش شده‌اند. در این مدل حکومت، قدرت قوه مجریه توسط قوای مقننه و قضاییه محدود و کنترل نمی‌شود. امروز ترامپ الهام بخش رهبران اقتدارگرا در جهان است".

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.1996