تازه‌های خبر
دوشنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۲۷
چاپ

سهیلا جلودارزاده: مشخص نبودن وضعیت تحریم‌ها کارگران را بیکار کرده است/ گفت‌وگوی تمدن‌ها برای چنین مواقعی طراحی شده بود

برخی کارخانه‎‌ها و کارگاه‌ها کارگران خود را به مرخصی فرستاده‌اند به دلیل عدم مشخص بودن آینده کاری است و آگاه نبودن از این امر که چگونه باید مواد اولیه خودشان را وارد کنند.

عضو فراکسیون کارگری در مجلس گفت: سیاست‌گذاران کلان کشور باید به فکر وضعیت کارگران باشند. وقتی گفت‌وگوی تمدن‌ها به‌عنوان یک روش برای بقای جامعه‌ با فرهنگ و با تمدن ایرانی مطرح شد شرایط کنونی دیده می‌شد و اینکه در مواقعی به گفت‌گو با دنیا نیاز داریم.

سهیلا جلودارزاده، نماینده شهروندان تهران در مجلس شورای اسلامی در مورد علت تعطیلی یک و دو هفته ای برخی کارخانه‌ها و کارگاه‌ها به برنا گفت: مشکلاتی که در گمرگ و همچنین بالا و پایین رفتن نرخ ارز به وجود آمده باعث شده تا کسانی که با دلار 4200 تومانی اجناسی را سفارش دادند، نتوانند محصولات خود را وارد کشور کنند و به تولیدکنندگان و فروشندگان گفته‌اند باید مابه تفاوت ارز را پرداخت کنید و بعد از آن اجازه ترخیص اجناس داده خواهد شد. همین موضوع عاملی شده است که مشکلاتی برای کارخانه‌ها و کارگاه‌ها به وجود بیاید.

نماینده شهروندان تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به میزان توان اقتصادی کارگاه‌ها و کارخانه‌ها در برابر نوسان بازار وقیمت ها ادامه داد: باتوجه به وضعیت دولت نهم و دهم و روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، تولید کنندگان توانسته بودند قدری خودشان را به بازار بازگردانند ولی اکنون مجدد در یک وضعیت نامشخص به سر می‌برند.

جلودارزاده در مورد علت به مرخصی اجباری فرستادن کارگران برای یک هفته و دو هفته از ابتدای هفته جاری گفت: موضوع به مشخص نبودن وضعیت تحریم‌ها برمی گردد .برخی کارخانه‎‌ها و کارگاه‌ها کارگران خود را به مرخصی فرستاده‌اند به دلیل عدم مشخص بودن آینده کاری است و آگاه نبودن از این امر که چگونه باید مواد اولیه خودشان را وارد کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید اعتماد صاحبان صنایع را جلب کرد گفت: چنین وضعیتی عدم اعتماد صاحبان صنایع را می‌رساند که باید قبل از اینکه به مرز ورشکستگی برسند مجموعه خود را کوچکتر کنند تا اینکه بتوانند به فعالیت‌های اقتصادی خود ادامه دهند. دولت به دلیل مشکلات فراوان شاید قدرت کمک به این شرکت‌ها را ندارد و در این خصوص برای زنده نگاه داشتن صنایع کوچک و بزرگ باید به دولت کمک کرد تا از این بحران خارج شود.

جلودارزاده در مورد آینده وضعیت کارگران ادامه داد: سیاست‌گذاران کلان کشور باید به فکر وضعیت کارگران باشند. وقتی گفت‌وگوی تمدن‌ها به‌عنوان یک روش برای بقای جامعه‌ با فرهنگ و با تمدن ایرانی مطرح شد شرایط کنونی دیده می‌شد و اینکه در مواقعی به گفت‌گو با دنیا نیاز داریم.

وی با اشاره به راه‌کار سامان دادن به وضعیت کنونی گفت: می‌توانیم با تکیه بر افکار عمومی و قدرت حق طلبی مردم دنیا به وضعیت کنونی سامان دهیم و روی پای خودمان بایستیم ،وقتی افکار عمومی جهان را از دست می‌دهیم طبیعتا مقاومت ما هم کاهش میابد، این مسائلی است که می‌تواند بر اقتصاد هر کشوری تاثیر بگذارد.

جلودارزاده با تاکید بر اینکه باید از سیاست‌های صدر اسلام الگو برداری کرد گفت: باید به این نکته اشاره کنیم که سیاست اصلی پیامبر اسلام (ص) گفت‌وگو بوده است و اگر به قرآن بازگردیم می‌بینیم که دستور خداوند به پیامبر این است که فقط بشارت دهد و این موضوع نشان می‌دهد که اجازه درگیری با کسی ندارند و باید در سیاست‌ها خود در قبال جامعه بازنگری کنیم تا به وظیفه اصلی خودمان برسیم.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.3177