تازه‌های خبر
دوشنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۴۷
چاپ

اختلافات بالاگرفت، فرهاد رهبر عزل شد

خبر غیرمنتظره عزل فرهاد رهبر از ریاست دانشگاه آزاد برای خیلی‌ها تعجب برانگیز بود. بسیاری پرسیدند، که چطور می‌شود فرهاد رهبر که روزی برای مسئولان دانشگاه آزاد «خیرالموجودین» بود به یکباره از مدیریت این دانشگاه برکنار شود.
اختلافات بالاگرفت، فرهاد رهبر عزل شد

هرچند که عزل فرهاد رهبر ناگهانی بود، اما پیش از این هم اخباری از وجود اختلاف میان او و علی اکبر ولایتی به گوش می‌رسید. این اختلافات از زمستان سال گذشته اوج گرفت. در آن زمان که گفته می‌شد فرهاد رهبر قهر کرده و در محل کار خود حاضر نمی‌شود. حتی عنوان شد که او استعفا کرده است. اما همه این خبرها از سوی علی اکبر ولایتی تکذیب شد.
به گزارش خبرنگار «ایران»، دیروز از دانشگاه آزاد خبر آمد که دکتر طهرانچی سرپرست جدید دانشگاه آزاد شد. خبری که بلافاصله روی خروجی خبرگزاری دانشگاه آزاد هم قرار گرفت و در آن تأکید شده بود که هیأت‌ امنای دانشگاه آزاد اسلامی با حضور علی‌اکبر ولایتی جلسه فوری تشکیل دادند تا فقط موضوع عزل رئیس این دانشگاه را مورد بررسی قرار دهند و درنهایت با تصمیم هیأت امنا این دانشگاه دکتر طهرانچی به عنوان سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی معرفی شد. طهرانچی که پیش از این 4 سالی رئیس دانشگاه شهید بهشتی و یک سالی هم رئیس دانشگاه‌ آزاد استان تهران بوده است حالا فعلاً سکان هدایت دانشگاه آزاد را برعهده گرفته است.
با این حال در خبری که دانشگاه آزاد روی خروجیش قرار داده بود اشاره‌ای به علت این تغییرات نکرد. تا جایی که سخنگوی دانشگاه آزاد هم در گفت‌و‌گو با خبرنگار «ایران» اعلام کرد: خبر عزل فرهاد رهبر را از رسانه‌ها شنیده ام  و در جریان علت برکناری نیستم. محمد صادق ضیایی درباره علت برگزاری این جلسه اضطراری گفت: هیأت امنا در جلسه فوری تصمیم به برکناری دکتر رهبر داشتند. خبری از اتفاقات داخل جلسه ندارم وهنوز به بنده هم اعلام نکردند که به رسانه‌ها درباره علت عزل چه بگویم. احتمالاً آقایان این چنین صلاح دانسته‌اند. شما باید از اعضای هیأت امنا درباره عزل فرهاد رهبر بپرسید.برای پاسخ به این‌که چرا به‌طور ناگهانی فرهاد رهبر از سمت دانشگاه آزاد عزل شد با بسیاری از اعضای هیأت امنا تماس گرفتیم اما کسی پاسخگوی روزنامه ایران نبود، اما یک منبع آگاه در دانشگاه آزاد به «ایران» گفت: پشت پرده‌ای برای عزل فرهاد رهبر وجود ندارد فقط اختلاف سلیقه بین اوبا برخی از اعضای هیأت امنا بالا گرفته بود. وی با اشاره به اختلافات مدیریتی فرهاد رهبر با علی اکبر ولایتی تأکید کرد: همین اختلاف سلیقه موجب شد تا اعضا نسبت به عزل آقای رهبر اقدام کنند.همچنین چندی پیش حمیدرضا مقدم‌فر مشاور فرهنگی رئیس هیأت‌ مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌و‌گو با روزنامه فرهیختگان به عدم‌ رضایت دکتر ولایتی از وضع موجود و انتظار تحول اساسی از دانشگاه آزاد اسلامی خبر داده بود. مقدم‌فر دلایل ناکارآمدی رئیس سابق دانشگاه آزاد را کندی روند به‌کارگیری افراد مؤمن و انقلابی در بدنه دانشگاه آزاد اعلام کرد و گفت: در موضوع برخورد با اقلیتی که به لحاظ اعتقادی، سیاسی و فرهنگی حاشیه‌سازی می‌کنند یک نوع کندی و محافظه کاری وجود دارد یا درخصوص به کارگیری ظرفیت عظیم در دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه‌های علمی، پژوهشی، صنعتی و کشاورزی در حل مشکلات کشور غفلت می‌شود، این در حالی است که دانشگاه آزاد اسلامی توان این را دارد تا باری از دوش انقلاب اسلامی بردارد، درواقع سیاست حفظ وضع موجود مغایر با نگاه اکثریت هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی است.
اقدامات مهم فرهاد رهبر در دانشگاه آزاد چه بود
یک سالی از مدیریت فرهاد رهبر در دانشگاه آزاد می‌گذرد و مدیریت یکساله‌اش هم البته به دور از حاشیه‌ها نبوده است، از اخراج استادان برجسته دانشگاه دولتی گرفته تا تغییر رؤسای دانشگاه‌های آزاد و یا اخراج جمعی از روزنامه نگاران و مدیران ارشد در رسانه‌های منصوب به دانشگاه آزاد. موج تغییرات در دانشگاهی که به «میراث هاشمی» مشهور است ازهمان روزهای بعد از فوت آیت‌الله هاشمی به راه افتاد.
بعد از درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و انتخاب علی اکبر ولایتی به عنوان رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد، برخی اصلاح‌طلبان و حامیان دولت از آنچه «هاشمی زدایی» در دانشگاه آزاد می‌خواندند، گلایه می‌کردند. فرهاد رهبر هم با تأکید بر این‌که این دانشگاه تحت فشار هیچ گروه و جریانی قرار ندارد، اعلام کرد: این موضوع را بارها گفته‌ایم و بازهم تأکید می‌کنیم که دانشگاه آزاد یک دانشگاه مستقل است و به هیچ گروه، دسته، جناح یا طایفه‌ای تعلق ندارد. اما نگاه فرهاد رهبر این گونه نبود. او بهمن ماه سال گذشته، تصمیم گرفت که برخی از استادان را از دانشگاه آزاد حذف کند و بر این اساس، تعداد زیادی از اساتید نیمه وقت دانشگاه آزاد لغو قرارداد شدند که از میان این استادان  می توان به اساتیدی چون  صادق زیبا کلام، افتخار جهرمی، دکتر صفایی، دکتر آشوری اشاره کرد . فرهاد رهبر درباره لغو قرارداد استادان گفته بود: اگر استادی می‌خواهد تعبیر اخراج را به کار ببرد، ایرادی ندارد. خودش می‌گوید اخراج شده، پس اخراج شده. حتماً کاری کرده که اخراج شده است، حتماً به خود شک دارد. آن وقت من بیایم به او بگویم که به خودت شک نداشته باش. البته افتخارجهرمی در پاسخ به این پرسش که به نظر شما این اخراج‌ها با چه هدفی انجام می‌شود، اظهار داشت: آقای  فرهاد رهبر مصاحبه‌ای کرده بودند که در آن هدف اخراج اساتید را اعلام کرده‌اند.
ایشان گفته بودند بورسیه‌هایی جنجالی که از طرف وزارت علوم در سال‌های قبل انجام شده است در سال‌های اخیر در دانشگاه‌های دولتی استخدام نشده‌اند، ما هدفمان این است که این بورسیه‌ها را استخدام کنیم.

ایران

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.1632