تازه‌های خبر
شنبه، ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۰۴
چاپ

ونزوئلا: اعلام پول نفتی جدید از سوی مادورو/ هجوم مردم برای خرید و انبار مایحتاج اساسی از ترس ابرتورم 1 میلیون درصدی (+عکس)

مادورو وعده افزایش حداقل حقوق ونزوئلایی ها از معادل 1 دلار (آمریکا) کنونی به 28 دلار را داد.
اعلام پول نفتی جدید از سوی مادورو/ هجوم مردم برای خرید و انبار مایحتاج اساسی از ترس ابرتورم 1 میلیون درصدی (+عکس)

"نیکولاس مادورو" رییس جمهوری سوسیالیست ونزوئلا در سخنرانی روز جمعه (دیروز) خود تصمیمات اقتصادی جدیدی را برای این کشور بحران‌زده و مبتلا به ابرتورم اعلام کرد.

به گزارش رویترز، مادورو از افزایش 34 برابری حداقل حقوق و نیز حذف 5 صفر از پول ملی این کشور و تاسیس واحد پولی تازه‌ای با پشتوانه  قیمت هر بشکه نفت صادراتی ونزوئلا، از دوشنبه هفته جاری خبر داده است.

مادورو دیروز گفت حداقل حقوق در این کشور را از 5 میلیون و 200 هزار بولیوار (کمتر از 1 دلار آمریکا در بازار سیاه ونزوئلا) به 180 میلیون بولیوار (حدود 28 دلار آمریکا) افزایش خواهد داد. این پنجمین بار از ابتدای سال جاری میلادی است که دولت ونزوئلا حداقل حقوق را افزایش می‌دهد. همچنین قرار است از روز دوشنبه 5 صفر از واحد پولی ونزوئلا حذف شود.

مادورو همچنین ارز جدیدی به نام " پترو" را با پشتوانه قیمت هر نفت صادراتی ونزوئلا تعیین کرده است. هر پترو بر اساس میانگین قیمت نفت صادراتی ونزوئلا حدود 60 دلار ارزش گذاری شده است.

او در سخنرانی عمومی دیشب گفت:" من حداقل حقوق، مستمری بازنشستگان و حقوق پایه را بر پایه میانگین پترو که 1800 بولیوار است، تعیین کردم. 1800 بولیوار اسکناس جدیدی است که از روز دوشنبه با 5 صفر کمتر از آن چه امروز دارد، به چرخه پولی ونزوئلا اضافه می‌شود."

به گفته مادورو: از دوشنبه این هفته، ونزوئلا واحد پولی ثانویه‌ای بر اساس قیمت و ارزش پترو خواهد داشت. پترو دومین واحد محاسبه در ونزوئلا خواهد بود که وظیفه‌اش را به عنوان واحد پولی در صنعت نفت ما انجام خواهد داد."

طبق گفته‌های مادورو، پیاده‌سازی سیستم جدید پرداخت حقوق و قیمت‌گذاری بر اساس پترو بهبود قابل توجهی در وضعیت درآمد کارگران ایجاد خواهد کرد و باعث بازگشت حداکثر قیمت خرده‌فروشی خواهد شد.

رییس جمهوری ونزوئلا روز دوشنبه را تعطیل عمومی اعلام کرد که مهلتی برای اجراسازی تغییرات اقتصادی صورت گرفته از سوی دولت، باشد.

با وجود اعلام تغییرات جدید، به نوشته رویترز، مردم ونزوئلا پس از سخنرانی دیروز مادورو برای خرید و انبارسازی مایحتاج اولیه و اساسی به فروشگاه‌ها و جایگاه‌های عرضه سوخت هجوم بردند چون از نظر بیشتر مردم حذف 5 صفر از پول ملی نشانه‌ای از ابرتورم 1 میلیون درصدی است که مخالفان دولت وعده آن را داده‌اند. دولت ونزوئلا نرخ‌های اعلام شده از سوی مجامع مستقل و مخالف دولت درباره ابرتورم موجود در این کشور را قبول ندارد.
 

عکس ها : رویترز سخنرانی روز جمعه مادورو
عکس ها : رویترز

سخنرانی روز جمعه مادورو
صف بستن مردم مقابل یک دستگاه خودپرداز بانکی برای بیرون کشیدن پول ها و خرید مایحتاج و سوخت/ کاراکاس
صف بستن مردم مقابل یک دستگاه خودپرداز بانکی برای بیرون کشیدن پول ها و خرید مایحتاج و سوخت/ کاراکاس
صف بستن در مقابل یک جایگاه دولتی عرضه سوخت/ کاراکاس
صف بستن در مقابل یک جایگاه دولتی عرضه سوخت/ کاراکاس

 

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.215