تازه‌های خبر
شنبه، ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۲۷
چاپ

سرعت وزش باد در زابل 97 کیلومتر بر ساعت

رئیس گروه پیش بینی و هشدار سریع هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در شبانه روز گذشته بیشینه سرعت وزش بادهای 120 روزه در زابل به 97 کیلومتر بر ساعت رسید و گردوغبار ناشی از آن غلظت ذرات غبار در هوای این شهر را به 8 برابر حد مجاز رساند.

به گزارش ایسنا، ‌علی ملاشاهی اظهار کرد: وزش بادهای 120 روزه امروز نیز در پنج شهرستان شمال استان فعال است که سبب خیزش گردوغبار و وقوع پدیده طوفان و گردوخاک در مناطق مستعد می ‌شود.

رئیس گروه پیش بینی و هشدار سریع هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در 24 ساعت گذشته بیشینه سرعت وزش باد در ایستگاه فرودگاهی زابل به 97 کیلومتر بر ساعت رسید و دید افقی را تا 3000 متر کاهش داد.

وی اضافه کرد: سرعت وزش باد روز گذشته علاوه بر خیزش گردوغبار و کاهش دید، غلظت ذرات معلق در هوای زابل را نیز افزایش داد و موجب شد تا شاخص کیفیت هوای این شهر 8 برابر شرایط مجاز شود.

ملاشاهی در ادامه با بیان اینکه در شهرهای زهک و هیرمند نیز سرعت وزش باد به حدود 70 کیلومتر بر ساعت رسید، گفت: شدت گردوخاک در شهر زهک بیش از سایر نواحی شمال استان شد، بطوری‌که دید افقی در ‌این شهر به 2000 متر کاهش یافت‌.

رئیس گروه پیش بینی و هشدار سریع هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری به صوت موقت سرعت وزش بادهای 120 روزه کاهش می یابد اما مجدد روز سه شنبه بر شدت وزش این بادها افزوده می شود.

وی در ادامه به غبارآلود شدن هوای زاهدان و شهرهای مرکزی استان اشاره کرد و افزود: به واسطه وزش بادهای شدید بر روی چشمه های تولید گردوغبار در شمال استان، امروز نیز احتمال افزایش غبار ‌در زاهدان و برخی نواحی مرکزی استان دور از انتظار نیست.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.3016