تازه‌های خبر
پنجشنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۳۰
چاپ

خواسته اصلی اردوغان در ازای آزادی کشیش آمریکایی چیست؟ آیا با تحریم های ایران ارتباطی دارد؟

ترکیه ماههاست با قاطعیت تمام درخواست های آمریکا برای آزادی «آندور برانسون» کشیش آمریکایی را رد کرده است و به دنبال بهایی از دولت آمریکا است که تاکنون از پذیرفتن هرگونه امتیاز دهی در این خصوص سرباز زده است.
خواسته اصلی اردوغان در ازای آزادی کشیش آمریکایی چیست؟ آیا با تحریم های ایران ارتباطی دارد؟

«اسماعیل جمال» تحلیلگر برجسته جهان عرب با اشاره به این موضوع در «القدس العربی» نوشت: آنکارا که به گفته منابع غیررسمی مدارک کافی برای محکوم کردن این کشیش آمریکایی در پرونده جاسوسی و همکاری با تروریست ها را دارد، مصمم است که این برگ برنده مهم را بدون بها از دست ندهد.

وی با اشاره به اینکه در ماههای اخیر تلاش ها و رایزنی های زیادی برای دستیابی به توافق میان دو طرف انجام شده اما به دلیل اصرار آمریکا بر عدم امتیاز دهی به ترکیه تاکنون ناکام بوده است، در ادامه نوشت: با وجود اینکه چنین به نظر می رسد که خواسته اصلی آنکارا از واشنگتن، تحویل «فتح الله گولن» متهم اصلی رهبری کودتای نافرجام علیه رجب طیب اردوغان در ازای این کشیش آمریکایی است اما خواسته های واقعی ترکیه چیز دیگری است و آن هم به این دلیل است که ترکیه می داند معاوضه گولن با این کشیش دشوار و یا حتی غیرممکن است.

جمال بیان کرد: اطلاعات درز کرده نشان می دهد که موضوع محوری در خواسته های ترکیه در واقع بستن پرونده تحقیقات دستگاه قضایی آمریکا درباره دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران از سوی آنکارا، توقف اقدامات تنبیهی احتمالی علیه بانک دولتی «خلق» و آزادی «مهمت هاکان آتیلا» معاون بانک خلق (هالک بانک) و تضمین بازگشت وی به ترکیه می باشد.

«عبدالقادر سیلفی» نویسنده ترکی نزدیک به دولت ترکیه در مقاله ای در روزنامه «حرییت» ترکیه می نویسد: در آخرین جلسه گفتگوهای آمریکا و ترکیه  درباره این کشیش آمریکایی، آنکارا پذیرفته است در ازای آزادی آتیلا، برانسون را آزاد کند اما طرف آمریکایی اصرار داشته است که ترکیه بدون هیچ بهایی و فورا برانسون را آزاد کند با این وعده که آمریکا به موضوع درخواست ترکیه برای آزادی آتیلا رسیدگی خواهد کرد بدون اینکه آن را تضمین کند که همین موضوع مخالفت ترکیه را به همراه داشته است.

نویسنده این تحلیل در پایان نوشت: با این حال منابع ترکیه امکان آزادی این کشیش وپذیرش اصل دستیابی به بهای اعلام نشده و یا آزادی قریب الوقوع آتیلا را بعید ندانسته اند.

شفقنا

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.1852