تازه‌های خبر
پنجشنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۳۱
چاپ

ظریف از سهم 20 درصدی ایران در خزر سخن گفت

بعد از آنکه بحث و جنجال در فضای مجازی و مجلس بر سر توافق ایران و 5 کشور ساحلی خزر فروکش نکرد وزیر خارجه ایران در تلویزیون حاضر شد و به صورت زنده به سوالها، انتقادها و شایعات در باره تقسیم خزر پاسخ داد
ظریف از سهم 20 درصدی ایران در خزر سخن گفت

 محمد جواد ظریف گفت: معتقدیم 20 درصد از منابع دریای خزر باید در اختیار ایران باشد و مطرح شدن مباحثی چون سهم 11 درصدی برگرفته از خط موهومی است که مربوط به وابستگی رژیم سابق بوده و جمهوری اسلامی آن را هیچگاه نپذیرفته است.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف در این برنامه ای تلویزیونی اظهار کرد: سهم 50 درصدی ایران از خزر اشتباه است.تصور کنید ایران در دریای خزر 50 درصد سهم داشته باشد در این صورت ترکمنستان و آذربایجان سهمی ندارند.
وی اظهار کرد: سهم 50 درصد وجود نداشته است. متاسفانه در زمان رژیم گذشته به دلیل وابستگی، دولت شوروی حتی یک لحظه اجازه نداد که از خط موسوم آستا یک قدم بالاتر بروند و یک قطره از نفت به ایران نرسید .
وزیر امور خارجه تاکید کرد: آنچه بعد از جمهوری اسلامی انجام شد این بود که اجازه ندادیم از سهم ایران کاسته شود.
خط موهوم 11 درصدی امروز اعتباری ندارد؛ البته برخی تلاش کردند این رویه موهوم تاریخی که با وابستگی رژیم سابق اتفاق افتاده بود به سرانجام برسانند اما این رویه در گذشته به زور در دوران رژیم قبل تحمیل شده بود و جمهوری اسلامی ایران این را نپذیرفته است.
وی اظهار داشت: عدد 11 درصد که در فضای مجازی می شنویم همین است و جمهوری اسلامی آن را نپذیرفته است.
ظریف ادامه داد: براساس خط مبدا، همان میزان فضا در اختیار ایران قرار گیرد که در اختیار دیگر کشورها قرار دارد و بقیه سطح مشترک دریای خزر شامل فضایی است که همه کشورها می توانند برای موارد علمی استفاده کنند.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به کنوانسیون خزر تصریح کرد: این کنوانسیون به کشورهای ساحلی دریای خزر اجازه نمی دهد که از این آبها علیه دیگر کشورها استفاده نظامی کنند. تعجب می کنم برخی دوستان در همه حوزه ها افتخارات ملی را زیر سئوال می برند.
ظریف افزود: افتخار را به یاس تبدیل نکنیم. این کنوانسیون افتخار است. افتخار مردم باید برای همه ما مقدس باشد.
وزیر امور خارجه کشورمان عنوان کرد: در دریای خزر کیلومترها خط لوله از زمان شوروی بوده است و با ما نیز کسی مشورت نمی کرده اما این حقی را برای آنان ایجاد نمی کند و این پاسخی برای کسانی است که به دنبال برخی مسائل در این زمینه هستند.
ظریف افزود : باید ملاحظات محیط زیستی کشورهای ساحلی دریای خزر درنظر گرفته شود. پروتکل الحاقی به کنوانسیون محیط زیست شرایطی را ایجاد کرده که با تصویب آن مشکلات ما درباره مسائل محیط زیستی تا حد زیادی حل می شود.
وی ادامه داد: اطمینان می دهم که نه 50 درصد حقیقت دارد و 11 درصد تصورات موهومی است که شوروی می خواست بر ایران تحمیل کند.
وزیر امور خارجه ایران افزود: تعیین مرزی انجام نشده و تمامیت ارضی ایران در کنوانسیون خزر حفظ شده و برای مذاکرات آینده آماده سازی شده که خط مبدا ما براساس منافع ملی ترسیم شود. مرجع حل اختلاف مذاکره است.
وی ادامه داد: متن کنوانسیون در دسترس عموم هست و وقتی دولت تصمیم بگیرد که لایحه را قبل یا بعد تعیین خط مبدا به مجلس ارائه دهد تا مجلس این لایحه را مصوب نکند در این زمینه اتفاقی نمی افتد.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: چهار طرف به روسی صحبت می کردند و ما به فارسی و از این رو مذاکرات دشواری بود و یکسال طول کشید که این متن ها را با متن های انگلیسی تطبیق دهیم.
ظریف در ادامه درباره آخرین تحولات برجام نیز توضیحاتی را ارائه کرد.
وی در این باره یادآور شد: اروپایی ها در اعلام پاینبدی به برجام و تعهد برای اقدامات لازم، خوب عمل کردند و اروپا در برابر متحد خود ایستاده است.
وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: مردم ما باید به این مهم افتخار کنند و امروز نزدیکترین متحدان آمریکا به غیر از چند کشور همسایه ما، همراه آمریکا نیستند و انزوای امریکا در دنیا در هیچ حوزه ای مانند برجام متبلور نشده است.
وی با اشاره به موضع موگیرینی و اتحادیه اروپا در برابر تبلیغات آمریکا توضیح داد: اروپا باید از حرف فراتر برود اروپایی ها می گویند برجام یک اتفاق امنیتی است و آنها برای استفاده از منافع برجام باید هزینه کنند.
ظریف تصریح کرد: اروپایی ها می گویند دارند زمینه را فراهم می کنند قانون عملیاتی شود و اروپایی ها به کشورهای مختلف اعلام کردند که خرید نفت را ادامه دهند. این ها در حد اقدامات سیاسی است؛ باید در این زمینه هزینه شود و اروپایی ها از شرکت های خود در برابر آمریکا ایستادگی خود را عملیاتی کنند. در این زمینه هنوز اقدامی ندیدیم و اروپایی ها 2 ماه در این زمینه فرصت دارند.
وی گفت: روند کنونی مثبت است اما مسیر کامل برای ادامه برجام از سوی اروپایی ها طی نشده است. دنیا به این نتیجه رسیده که یک فرد براساس منافع شخصی خود نمی تواند برای بقیه تصمیم بگیرد و این را در رفتار اروپا، ترکیه، چین و روسیه می بینیم.
وزیرامور خارجه کشورمان تاکید کرد: این یک اجماع جهانی است و اگر این اجماع متبلور شود یک دستاورد راهبردی برای دنیا رخ می دهد.
ظریف ادامه داد: امریکا به دنبال ایجاد فضای روانی هستند. امریکایی ها در مذاکره جدی نیستند و اگر دنبال مذاکره بودند که از مذاکرات قبلی عبور نمی کردند و به قول رییس جمهوری چرا پل را خراب کردند؟
وی توضیح داد: امریکایی ها دنبال فضای روانی و البته مردم ما هوشیارتر از آن هستند که از این فضا تاثیر بگیرند.
وزیر امور خارجه ادامه داد: یک شوک وارد شده و تاثیری بر فضای روانی گذاشته اما اجماع بین المللی که علیه فعالیت آمریکا شکل بگیرد این فضای روانی شکسته می شود؛ مردم ما با این فضا ناآشنا نیستند اما این فشارها موقتی است و دولت برای عبور از این فشارها برنامه های خوبی دارد.
ظریف عنوان کرد: نیازمند انسجام هستیم وقتی از این مرحله عبور کردیم قدرتمند تر خواهیم شد و شکست سیاست یکجانبه گرایی آمریکا در این صورت روشن تر می شود.

 

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.2306