تازه‌های خبر
چهارشنبه، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۴۴
چاپ

تور ضدایرانی مقام بلندپایه آمریکایی در جنوب شرق آسیا

این مقام آمریکایی افزود:" ما اینجا هستیم تا نحوه عمل ایرانیان و شیوه آن‌ها در پنهان کردن مالکیت شرکت‌ها را بررسی کنیم".
تور ضدایرانی مقام بلندپایه آمریکایی در جنوب شرق آسیا

یک مقام بلندپایه آمریکایی به کشور‌های جنوب شرقی آسیا سفر کرده تا آن‌ها را به اجرای تحریم‌های آمریکا، که به تازگی علیه ایران اجرا شده‌اند، ترغیب کند.

به گزارش فرارو، چند روز پس از اجرای دور نخست تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، مارشال بیلینگسی، دستیار وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تامین مالی تروریسم، برای جلب حمایت سایر کشورها، به چندین کشور در جنوب شرق آسیا سفر کرده است.

بیلینگسی به خبرگزاری کیودو گفت: "ما قطعا آن‌ها را ترغیب می‌کنیم که به تحریم‌ها توجه کنند. این بدین معنا نیست که ما به هیچ کشوری دیکته می‌کنیم که چه کند و چه نکند بلکه ما بسیار بسیار واضح اعلام می‌کنیم که شرکت‌ها نیاز دارند یک تصمیم تجاری آگاهانه بگیرند. اگر آن‌ها تصمیم بگیرند با رژیم ایران در مناطق ممنوعه تجارت کنند، در این حالت، با آمریکا یا سیستم مالی آمریکا تجارت نخواهند کرد".

بیلینگسی پیش بینی کرده که این کشور‌ها حمایت نیرومندی از آنچه آمریکا انجام می‌دهد، به عمل آورند. این مقام آمریکایی، قبلا در رأس هیئتی متشکل از مقامات وزارتخانه‌های خارجه و خزانه‌داری به اندونزی و مالزی سفر کرده بود و به فیلیپین و تایلند هم خواهد رفت. ایران اخیرا بواسطه پذیرش پیمان مودت و همکاری، به ۱۰ کشور عضو اتحادیه کشور‌های جنوب شرق آسیا (آسه‌آن) نزدیک‌تر شد. زمانی که درباره این نزدیکی از بیلینگسی پرسیده شد، او کشور‌های این منطقه را ترغیب کرد که "در تعامل با ایرانیان، احتیاط زیادی" داشته باشند.

بیلینگسی گفته سفرش به سنگاپور، که مرکز مالی آسیایی بزرگی است، با هدف کار کردن با بانک‌ها و بخش مالی کل آن منطقه بوده است تا بفهمد ایرانیان در آنجا چگونه کار می‌کنند و باید چه چیزی را رصد کرد.

این مقام آمریکایی افزود:" ما اینجا هستیم تا نحوه عمل ایرانیان و شیوه آن‌ها در پنهان کردن مالکیت شرکت‌ها را بررسی کنیم". با این حال، بیلینگسی باتوجه به جایگاه سنگاپور به عنوان مرکز جهانی پالایش نفت، اعلام کرد:"ما درباره نفت ایران، واقعا درخواست‌های خاصی از دولت سنگاپور نداریم. ما اعتماد زیادی به سنگاپور داریم. حقیقت این است که هیچگونه تجارت چشمگیری با ایران در حوزه نفت و گاز در کل سال وجود نداشته است". با این حال، سایر منابع به کیودو نیوز گفته‌اند آمریکا ممکن است تلاش کند سنگاپور را به منع هرگونه تراکنش‌های نفتی ایران یا حمل‌ونقل وادار کند.

به گزارش ای‌بی‌اس‌سی‌بی‌ان نیوز، این منابع تصریح کرده‌اند آمریکا ممکن است دولت‌های جنوب شرق آسیا را به عدم حضور در نشست گفتگوی همکاری آسیایی که در اکتبر آینده در ایران برگزار خواهد شد، ترغیب کند. البته بیلینگسی گفته این موضوع مورد بررسی قرار نگرفته است.
 

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.2956