تازه‌های خبر
چهارشنبه، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۳۹
چاپ

طرح تساوی ارث زن و مرد در تونس

مطابق قانون فعلی که بر اساس شریعت اسلامی تنظیم شده، مرد دو برابر زن ارث می‌برد اما در صورت تصویب قانون جدید در مجلس، مرد و زن به شکل مساوی از ارث بهره‌مند خواهند شد.
طرح تساوی ارث زن و مرد در تونس

محمد باجی قائد سبسی، رئیس‌جمهور تونس، روز دوشنبه لایحه قانونی تساوی حقوق در زمینه ارث میان زن و مرد را به مجلس تقدیم کرد.

به گزارش یورونیوز، در پی سخنرانی رئیس‌جمهور تونس، هزاران زن و مرد طرفدار تساوی حقوق در میدان مرکزی پایتخت به شادمانی پرداختند.

مطابق قانون فعلی که بر اساس شریعت اسلامی تنظیم شده، مرد دو برابر زن ارث می‌برد. اما در صورت تصویب قانون جدید در مجلس، مرد و زن به شکل مساوی از ارث بهره‌مند خواهند شد.

قانون اساسی تونس که پس از سقوط دیکتاتور سابق این کشور بن‌علی در سال ۲۰۱۴ به تصویب رسید، حقوق سیاسی را تضمین می‌کرد، نقش مذهب را محدود می‌ساخت و برقراری انتخابات آزاد را متعهد می‌شد. با این حال از معدود مباحثی که اسلام‌گرایان همچنان در مقابل آن مقاومت نشان می‌دادند، تغییرات در قوانین ارث بود.

در مقابل قانون جدید، محافظه‌کاران و بخش سنتی جامعه نیز به مخالفت برخاسته‌اند و به همین علت در قانون استثنائاتی لحاظ شده است.

باجی قائد سبسی که یک سیاستمدار سکولار به شمار می‌رود از ماه آگوست ۲۰۱۷ کمیته‌ای ویژه را تشکیل داد تا در آن پیش‌نویس قوانینی در جهت بهبود حقوق زنان تهیه شود.

در چارچوب همین اصلاحات از سال گذشته ازدواج زن مسلمان با مرد غیرمسلمان در تونس مجاز شمرده شد.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.3598