تازه‌های خبر
چهارشنبه، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۳
چاپ

چگونه خطرناک‌ترین فرمانده پنتاگون به دریوزگی افتاد؟

اکنون دیگر کوان برای حل مشکلاتش منتظر یک معجزه نیست بلکه او با وضعیت ناگوارش کنار آمده است. لغو ناگهانی برنامه ۸۵ میلیون دلاری SAP و دیگر مشکلات خانوادگی، زندگی‌اش را تباه کرده‌اند. کوان گفت: "یک روزی قصد دارم بازداشت و دوباره به زندان انداخته شوم".
چگونه خطرناک‌ترین فرمانده پنتاگون به دریوزگی افتاد؟

 مردی که در سالیان دراز سری‌ترین عملیات برون مرزی نظامی را برای پنتاگون انجام داده است امروز دیگر آخرین ماموریت او این است که توسط پلیس بازداشت نشود.

به گزارش فرارو، در ششم می ۲۰۱۱، سرهنگ دوم بیل کوان، در شبکه فاکس نیوز ظاهر شد تا درباره خروج نیرو‌های آمریکایی از عراق صحبت کند. او با این خروج مخالف بود. در آن زمان، او به مدت یک دهه تحلیلگر نظامی برجسته فاکس نیوز بود. سابقه رزمی او در نیرو‌های مارین و عملیات ویژه، او را برای مجری‌های فاکس‌نیوز جذاب کرده بود.

با وجود اینکه کوان در دهه ششم زندگی‌اش بود، او اصلا تحلیلگر پشت‌میزی نبود. در آن روز در تلویزیون گفت:" تازه از عراق برگشتم. در آنجا با برخی از نظامیان بلندپایه عراقی دیدار کردم. به آنجا رفتم تا درباره تجارت و آنچه در داخل عراق درجریان است، گفتگو کنم".

در حقیقت، کوان برای یک ماموریت بشدت سری پنتاگون رفته بود. در سال بعدی، او در قالب عملیات سری وزارت دفاع آمریکا، که در ۲۰۰۲ آغاز شده بود، بیش از ۱۲ بار به عراق و سایر مناطق خاورمیانه سفر کرد. در سال ۲۰۰۲، فاکس نیوز با او یک قرارداد انحصاری امضا کرد تا مسائل تروریسم و گروه‌های مسلح را برای این شبکه تحلیل کند.

به گزارش پالتیکو، کار کوان در پنتاگون به حدی سری بود که فقط حدود شش نفر در دولت آمریکا از آن آگاه بودند. بنا به گفته کوان و سه مقام سابق پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا به کوان ماموریت راه‌اندازی فعالیتی غیررسمی به نام "برنامه‌های دسترسی ویژه" (SPA) را داده بود. این برنامه‌ها، ماموریت‌های سری بودند که کمتر کسی می‌توانست آن‌ها را انجام دهد. ماموریت‌ها، شامل کار با اپوزیسیون ایران در ۲۰۰۸ و نابود ساختن اهداف بسیار مهم در افغانستان می‌شد.

کوان گفته در زمانی که او از فاکس نیوز حقوق می‌گرفته به هیچ کسی در این شبکه درباره کار سری‌اش در پنتاگون چیزی نگفته است. یک سخنگوی فاکس نیوز تایید کرده که کوان درباره کارش به شبکه چیزی نگفته است. اگر او می‌‎گفت، فاکس نیوز از او به عنوان تحلیلگر استفاده نمی‌کرد.

سایر تحلیلگران فاکس نیوز، روابطی با پنتاگون هم داشتند، اما مسئولان امنیت ملی و اطلاعاتی می‌گویند پرونده کوان منحصر به فرد است. زیرا عجیب است که فردی در حین کار در برنامه‌های سری دولت، یک شخصیت عمومی رسانه‌ای باشد. اگر پاره‌ای از مشکلات شخصی و شغلی نبود، او احتمالا الآن در اواسط ۷۰ سالگی هنوز زندگی دوگانه‌ای موفقی داشت. مشکلاتش اساسا در یک منازعه قضایی حل نشده مرتبط با طلاق ریشه دارد.

سرانجام دوران افول کوان در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۵ فرا رسید. او در آن روز برای غافلگیر کردن کوچکترین دخترش به مدرسه آن در لیزبورگ ویرجینیا رفت تا با او ناهار بخورد. اما دو افسر پلیس او را در مقابل مدرسه دخترش بازداشت کردند. کوان ۴۵ روز را در بازداشتگاه بزرگسالان منطقه لودون گذراند. او ۲۷۳۰۰۰ دلار به همسر سابقش بدهکار بود. در آن زمان، وزارت دفاع رابطه‌اش با کوان را قطع کرد. او معتقد است که این اقدام، انتقامی از سخنان صریحش در تلویزیون است. این برای یک مارین سرسخت، شکست تلخی بود. دردسر‌های مالی و قانونی او از زمان بازداشتش در ۲۰۱۵ بیشتر شد. سال گذشته او چنان بی‌پول شده بود که برای مدت کوتاهی در یک سوپرمارکت استخدام شد و کالا‌ها را روی قفسه‌ها مرتب می‌کرد. امروز، احکام بازداشت او در کارولینای شمالی و ویرجینیا صادر شده‌اند.

کوان می‌گوید او اکنون برای اجتناب از بازداشت دوباره، در یک جایی در غرب آمریکا در یک آپارتمان بی‌اثاث زندگی می‌کند. مردی که عملیات خارجی پرخطری انجام می‌داد امروز ماموریت آخرش را انجام می‌دهد: فرار از پلیس. کوان پس از فارغ التحصیل شدن از آکادمی نیروی دریایی در سال ۱۹۶۶، در اوج جنگ ویتنام به آنجا اعزام شد. او دوسال در جنگل‌های ویتنام ماند و با سازمان سیا در برنامه بدنام ضدشورش معروف به "برنامه فینیکس" همکاری کرد. هدف این برنامه، ریشه کن کردن عاملان کمونیسم و حامیان آن‌ها بود. کوان برای بیش از یک دهه زندگی دوگانه‌اش را به خوبی مدیریت کرد. تا اینکه سلسله‌ای از حوادث در زندگی سری و شخصی او دست در دست هم دادند تا تبعات فاجعه‌باری برای او رقم بزنند. اولین شکست بزرگش اندکی پس اینکه او و شریک تجاری‌اش از پنتاگون برای تاسیس یک SPA جدید با مبلغ ۸۵ میلیون دلار مجوز گرفتند، اتفاق افتاد.

بویکین، یکی از کسانی که در کار‌های سری با کوان رابطه نزدیکی داشت، قبل از ترک پنتاگون قرارداد این پروژه را تسهیل کرد. در این زمان، ازدواج دوم کوان در حال فروپاشی بود. او به زودی مسئول پرداخت یک نفقه شش رقمی و هزینه‌های سه کودک شد. کوان و شریکش سه ماه را صرف زمینه‌سازی برای این برنامه کردند. برنامه‌ای که به گفته کوان، برای کسب دسترسی به فناوری در چین و ایران طراحی شده بود. اما اندکی پس از اینکه بویکین از پنتاگون رفت، یک مقام بلندپایه دیگر آمد و آن برنامه را پایان داد. این امر برای کوان تبعات ناگواری داشت به طوری که دلیل اصلی بی‌پولی او ناشی از لغو همین برنامه بود. علیرغم آنکه این برنامه تمام شد، اما در زمانی که اوباما در سال ۲۰۰۹ رئیس جمهور شد، کوان هنوز قرارداد دیگری داشت.

کوان در شبکه فاکس نیوز به شدت از اوباما انتقاد می‌کرد و حتی او را به درز دادن اطلاعات سری درباره اسامه بن لادن متهم کرده بود، سرانجام این اتهامات به ضرر کوان تمام و او از پنتاگون اخراج شد. کار فوق سری کوان، منبع اولیه درآمد او بود. او در آن سال، حدود ۳۰۰ هزار دلار از انجام برنامه SAP درآمد کسب کرد. همزمان با کاهش درآمد او در سال‌های بعد، او مسئول پرداخت نفقه زن دومش هم بود که از او شکایت کرده بود. علیرغم همه این دردسرها، در زندگی آشفته کوان یک نقطه درخشان وجود دارد: او در سال ۲۰۱۳، با زن سومش ولوت لی شلتون، ۳۸ ساله، ازدواج کرد. در سال ۲۰۱۵، به دلیل حاضر نشدن کوان در دادگاه به خاطر شکایت زن دومش، دادگاه حکم جلب او را صادر شد. کوان تصمیم گرفت به زندگی‌اش برسد به همین دلیل با سه دخترش از ازدواج دومش در ارتباط بود. در آن سپتامبر، به هنگام بازدید از مدرسه بازداشت شد.

پس از مدتی بازداشت، دوستش ریچارد کارلسون، وثیقه ۲۵ هزار دلاری آزادی او را تامین کرد. در سال ۲۰۱۷، پس از اینکه نتوانست در موعد مقرر به زن سابقش ۱۰۴ هزار دلار بپردازد، مجددا در کارولینای جنوبی حکم بازداشت او صادر شد. امروز، صفحه فیسبوک او می‌گوید محل زندگی او در سیلورسیتی نیومکسیکو است. او در ایمیلی که برای یکی از دوستان نزدیکش ارسال کرده، با کلمه "فراری" امضا کرده است. اکنون در خارج از کشور، به طور تلفنی در یک دفتر غیررسمی، ماشین و تجهیزات سنگین می‌فروشد. اکنون دیگر کوان برای حل مشکلاتش منتظر یک معجزه نیست بلکه او با وضعیت ناگوارش کنار آمده است. لغو ناگهانی برنامه ۸۵ میلیون دلاری SAP و دیگر مشکلات خانوادگی، زندگی‌اش را تباه کرده‌اند. کوان گفت: "یک روزی قصد دارم بازداشت و دوباره به زندان انداخته شوم". به گفته او، وقتی این اتفاق بیافتد، او زندگینامه‌ای را که چندسال پیش شروع کرده را به اتمام خواهد رساند. عنوان زندگینامه او این است:"زندگی را زندگی کن: داستان یک جنگجوی هیجان، ماجراجویی و فاکس نیوز".
 

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.325