تازه‌های خبر
چهارشنبه، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۴۰
چاپ

آمار تکان‌دهنده از کشف انبارهای احتکار؛ ۶ هزار میلیارد در دو انبار!

رايگاني با بيان اينكه روزانه در كل كشور به‌صورت ميانگين بالاي 35 پرونده داريم، درباره بزرگ‌ترين پرونده‌هاي كشف‌شده تاكنون مي‌گويد: دو انبار آهن و ميلگرد؛ يكي در آذربايجان‌شرقي به ارزش حدود چهار هزار و 900 ميليارد تومان و يك انبار در استان اصفهان به ارزش تقريبي 700 ميليارد تومان در اين بازه زماني كشف شده است.
آمار تکان‌دهنده از کشف انبارهای احتکار؛ ۶ هزار میلیارد در دو انبار!

اين‌روزها خبرها داغ است؛ خبر از درآمدهاي گزافي است كه با افزايش نرخ ارز، روزهاي به‌ظاهر خوشي را براي برخي منفعت‌جويان فراهم كرده. حالا با كمبود عرضه در بازار، برخوردها هم با محتكران آغاز شده، درحالي‌كه وزارت صمت از حدود سه هفته پيش، دستور الزام به عرضه كارخانه‌ها و شركت‌ها را اعلام كرده، سازمان تعزيرات حكومتي هم به‌صورت قانوني وارد عمل شده تا با اين سودجويان برخورد قانوني كند.

سخنگوي سازمان تعزیرات حکومتی، در گفت‌وگو با شرق از دانه‌درشت‌هايي خبر داده كه در دام افتاده‌اند.

رايگاني در اين گفت‌وگو از دو پرونده بزرگ در حوزه آهن و ميلگرد خبر داده كه ارزش آنها نزديك به شش هزار ميليارد تومان برآورد مي‌شود. اين دو انبار كه يكي در آذربايجان‌شرقي و ديگري در اصفهان قرار دارد، در اين مدت بزرگ‌ترين پرونده‌هاي كشف‌شده احتكار محسوب مي‌شوند. او با اشاره به افزايش نرخ ارز، از انگيزه سودجويي برخي از افراد خبر مي‌‌دهد: در اين بازه زماني كه وزارت صمت دستور الزام به عرضه را صادر كرده، نسبت به قبل، با افزايش 150 تا 200 درصدي در پرونده‌هاي احتكار روبه‌رو بوده‌ايم.

به گفته او، پرونده‌هاي احتكار از زماني از لحاظ قانوني مصداق دارد كه الزام به عرضه آن از طرف وزارت صمت اعلام شده باشد كه از اين الزام، حدود سه هفته مي‌گذرد. رايگاني با بيان اينكه روزانه در كل كشور به‌صورت ميانگين بالاي 35 پرونده داريم، درباره بزرگ‌ترين پرونده‌هاي كشف‌شده تاكنون مي‌گويد: دو انبار آهن و ميلگرد؛ يكي در آذربايجان‌شرقي به ارزش حدود چهار هزار و 900 ميليارد تومان و يك انبار در استان اصفهان به ارزش تقريبي 700 ميليارد تومان در اين بازه زماني كشف شده است.

از او درباره ارتباط بين كشفيات اخير با افراد سرشناس مي‌پرسم.رایگانی مي‌گويد: پرونده يك احتكار دارويي مربوط به دختر يكي از مقامات سابق گشوده شده كه در قالب دو فقره پرونده بوده است و پرونده پنج ميليارد و يك ميليارد توماني. سخنگوي سازمان تعزيرات حكومتي تأكيد مي‌كند كه شيوه برخورد اين سازمان با محتكران يكسان بوده و تفاوتي بين آقازاده‌ها و ديگر افراد قائل نيست. بااين‌حال اين مقام مسئول مي‌گويد كه در اين مدت به‌جز اين پرونده به پرونده ديگري كه مربوط به افراد سرشناس و آقازاده‌ها باشد، برنخورده‌اند.

رايگاني با اشاره به اينكه برخورد با متخلفان، بسته به نوع و حجم احتكار آنها متفاوت است، توضيح مي‌دهد: با توجه به تأكيدي كه دادستان محترم كل كشور داشتند، گذشته از اين جرائم تعزيراتي كه در سازمان تعزيرات تعيين مي‌شود، مانند گران‌فروشي، احتكار، عدم ايفاي تعهدات ارزي و تخلفاتي كه در روز پيگيري مي‌كنيم، دادستاني هم به عنوان مدعي‌العموم براي آنها به‌عنوان مفاسد اقتصادي، جرائمي را در نظر مي‌گيرد.

سه هزار تن مواد اوليه پتروشيمي در كهريزك

او به كشفيات ديروز نيز اشاره كرده و مي‌افزايد:‌ در روند بررسي آخرين پرونده‌ها، يك انبار بزرگ مواد پتروشيمي در كهريزك كه بالغ بر سه‌هزار تن محصول كه بر اساس مصوبه سازمان حمايت از حقوق توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان بايد در شبكه توزيع قرار مي‌گرفت، كشف شده و پرونده آن در دست رسيدگي قرار گرفته است. اين در حالي است كه اخيرا، الزام به توزيع مواد پتروشيمي در بورس كالا مؤكدا از سوي مسئولان تأكيد شده، اما اين صنف، نه‌تنها اقدام به چنين كاري نكردند، بلكه در عرضه ارز نيز با ممانعت خود از عرضه، بازار را به‌شدت تحت‌تأثير قرار دادند.

رايگاني همچنين به كشف انبار بلبرينگ ماشين هم اشاره كرده و مي‌گويد: يك انبار بلبرينگ ماشين كه خريد آن مربوط به چند سال قبل بوده نيز امروز به دستمان رسيده است. اين بلبرينگ‌ها بايد در زمان خريد محاسبه شده و به فروش مي‌رسيدند، اما چنين اقدامي صورت نگرفته و ارزش آن نيز هنوز مشخص نشده است. او در خبري ديگر به كشف انبار 200تني عدس خارجي كه تا شش ماه ديگر اعتبار مصرف دارد، نيز اشاره مي‌كند.

كارخانه‌اي كه چند كارخانه را به تعطيلي كشاند

سخنگوي سازمان تعزيرات حكومتي با بيان اينكه يكي از انبارهاي كشف‌شده و احتكار يك شركت متخلف، برخي كارخانه‌ها را به تعطيلي كشانده مي‌گويد: يك كارخانه بزرگ مملو از فوم و مواد اوليه كه بالغ بر چندين هزار تن احتكار در آن صورت گرفته بود، باعث تعطيلي چند كارخانه زيردست شد كه با آن نيز به شدت برخورد صورت گرفته و به دنبال الزام به عرضه و رسيدگي براي تعيين جرائم در دستور كار قرار گرفت.

يك سال مصرف توليدكنندگان كفش در يك انبار

در يكي ديگر از اين پرونده‌ها همچنين به انباري اشاره مي‌شود كه چسب و مواد اوليه توليد كفش در آن ذخيره شده بود. اين انبار مصرف يك سال توليدي‌هاي كفش را در شهر ري احتكار كرده بود كه با كشف آن، فورا دستور الزام به عرضه صادر شد و با متخلف برخورد قانوني صورت گرفت.

احتكار 21ميلياردي يك برند لوازم خانگي

رايگاني با اشاره به كشف يك انبار بزرگ لوازم خانگي با يك برند خارجي نيز مي‌گويد: اين انبار هم لوازم خانگي به ارزش بالغ بر 21 ميليارد تومان را در خود احتكار كرده بود. اين مقام مسئول همچنين از كشف يك خانه بزرگ چهارطبقه در استان البرز خبر داد كه به‌عنوان انبار براي لوازم خانگي در نظر گرفته شده بود. او با اشاره به كشف دو سوله در استان البرز نيز مي‌گويد:‌ در دو سوله مملو از دو برند پوشاك بچگانه بالغ بر يك‌ ميليون بسته احتكار شده بود كه فورا الزام به عرضه آن صورت گرفت.

كشف 8 هزار مترمربع زيربنا مملو از لوازم آرايشي‌- ‌بهداشتي

سخنگوي سازمان تعزيرات حكومتي از كشف يك انبار بزرگ در حوزه بهداشتي- آرايشي نيز خبر مي‌دهد: يك انبار بزرگ با هشت‌ هزار متر‌مربع زيربنا در استان البرز كشف شده كه كل زيربنا، مملو از خميردندان و شامپو و لوازم آرايشي- بهداشتي به قصد گران‌فروشي بود.

ردگم‌كني يك محتكر

او همچنين از پلمب يك انبار بزرگ لوازم يدكي يكي از شركت‌هاي خودروساز خبر مي‌دهد: يك شركت خودروساز در استان آذربايجان غربي اقدام به احتكار لوازم يدكي به ارزشي بالغ بر سه ميليارد تومان كرده بود. اما نكته جالب توجه آن است كه انبار اين شركت در استان البرز بوده تا به‌نوعي رد گم كند. پلمب يك انبار بزرگ ام‌دي‌اف در شهرستان پرديس نيز از ديگر پرونده‌هاي تشكيل‌شده در سازمان تعزيرات در روز گذشته بود. سخنگوي سازمان تعزيرات حكومتي با تأكيد بر اينكه برخورد قانوني با متخلفان در دستور كار جدي اين سازمان قرار دارد، مي‌گويد: همه استان‌ها ملزم شده‌اند كشفيات مربوط به احتكار و مفاسد اقتصادي مرتبط با بازار را بلافاصله تشكيل پرونده داده و بدون فوت وقت براي مسئول آن شركت يا كارخانه احضاريه بفرستند تا همان روز رسيدگي به آن آغاز شود. به گفته او، اولويت سازمان تعزيرات حكومتي آن است كه بلافاصله بعد از كشف احتكار و آغاز به فرايند رسيدگي آن، الزام به عرضه هم انجام شود تا التهاب در بازار كنترل شود.
منبع: فرارو

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.3175