تازه‌های خبر
چهارشنبه، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ۰۵:۰۵
چاپ

اعتراف دیرهنگام وندی شرمن: من اشتباه می‌کردم، ایران توافق هسته‌ای را نقض نکرد

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: وندی شرمن در یادداشتی نوشت خروج ترامپ از برجام به عنوان یکی از بدترین اشتباهات حوزه سیاست خارجی در تاریخ آمریکا ثبت خواهد شد.

وندی شرمن، سرپرست هیأت آمریکایی در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، با انتشار یادداشتی در پایگاه اینترنتی نشریه «فارن افرز» (Foreign Affairs)، تحت عنوان «چگونه به توافق هسته‌ای ایران دست یافتیم»، نوشت در جریان مذاکرات هسته ای، طرف های ایرانی گاهی این پرسش را مطرح می کردند که چه تضمینی وجود دارد توافقی که امضا خواهد شد، پابرجا بماند. بیشتر جمهوری خواهان با امضای برجام مخالف بودند.

وندی شرمن در ادامه می نویسد: در جریان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا، ایرانی‌ها می خواستند بدانند در صورت راهیابی یک نامزد جمهوری خواه به کاخ سفید، آینده برجام چه خواهد شد. من نیز معمولاً این پرسش را مطرح می کردم که: در صورتی که مخالفان برجام در ایران بر سر کار بیایند، چه اتفاقی برای این توافق خواهد افتاد؟ این سؤال من معمولاً به بحث در این زمینه خاتمه می داد.

سرپرست هیأت آمریکایی در مذاکرات هسته‌ای سپس اذعان می‌کند: به هر حال، من همواره پیش بینی می کردم که بزرگترین چالش پیش روی برجام، نقض این توافق از سوی ایران خواهد بود و نه از طریق یک دسیسه سیاسی توسط رئیس جمهور آمریکا. البته من اشتباه می کردم. ماه مه سال جاری میلادی، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، تصمیم گرفت آمریکا را از برجام خارج کند و همه تحریم های ایران را که در پی امضای این توافق لغو شده بودند، دوباره بازگرداند؛ اقدامی که به عنوان یکی از بدترین اشتباهات در حوزه سیاست خارجی در تاریخ آمریکا ثبت خواهد شد. توافق ایران بی نقص نبود؛ هیچ توافقی بی نقص نیست. با این حال برنامه جامع اقدام مشترک که با نام اختصاری برجام شناخته می شود، بهترین تضمین ممکن درباره عدم دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای محسوب می شود.

شرمن در ادامه می نویسد: نمی دانم آیا توافق هسته ای ایران از وضع دوباره تحریم های آمریکا جان سالم به در خواهد برد یا نه؛ تحریم هایی که در ازای کاهش چشمگیر غنی سازی اورانیوم توسط ایران، عدم تولید پلوتونیم مورد استفاده در تسلیحات هسته ای توسط این کشور و صدور اجازه به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی برای نظارت بسیار قوی بر پایبندی ایران به توافق هسته ای، لغو شده بودند.

این مقام سابق آمریکا در دولت باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین این کشور، همچنین می افزاید: برجام مسیر دستیابی ایران به هر گونه ماده مورد نیاز برای ساخت سلاح های هسته ای را بسته است. اگرچه برخی از محدودیت ها بر برنامه هسته ای ایران پس از 10، 15، 20 یا 25 سال به اتمام می رسند، محدودیت هایی که با وضع آنها از طریق این توافق، از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای جلوگیری می شود، هرگز پایان نخواهند یافت. وندی شرمن در ادامه اذعان می کند: ایرانی ها تاکنون به مفاد این توافق پایبند بوده اند.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.2118