تازه‌های خبر
چهارشنبه، ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ۰۰:۳۸
چاپ

خیز دولت برای مقابله بایک رانت دیگر

پتروشیمی‌های ایران تقریباً نیمی از تولیدات خود را صادر می‌کنند. به این ترتیب که میزان تولید محصولات پتروشیمی در سال گذشته به 54 میلیون تن و صادرات به بیش از 22 میلیون و 410 هزار تن به ارزش 12 میلیارد دلار بود.

این صنعت یکی از مهترین صنایع در زمینه ورود ارز به کشور به شمار می‌رود.به همین خاطر امسال با اوج‌گیری بحران‌های ارزی و تشدید نوسان نرخ ارز، هیأت وزیران با هدف ترغیب پتروشیمی‌ها برای عرضه ارز صادراتی در بازار تصمیم گرفت که نرخ خوراک شرکت‌های پتروشیمی برای سال 97 بر مبنای دلار 3800 تومانی تعیین شود. البته به شرط اینکه پتروشیمی‌ها ارز صادراتی را به نرخ رسمی 4200 تومان در سامانه نیما عرضه کنند.

مدتی است که با در نظر گرفتن بسته جدید ارزی شرایط تغییر کرده است. به طوری که برخی از کارشناسان می‌گویند پتروشیمی‌ها در حال سوء استفاده از شرایط و برخورداری از رانتی عظیم هستند. اینکه چرا دولت تا امروز تصمیمی در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی‌ها نگرفته، مشخص نیست؛ اما دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی می‌گوید: «دولت نرخ خوراک پتروشیمی‌ها را افزایش می‌دهد اما هنوز رقم آن مشخص نشده است.»
در بسته جدید ارزی، پتروشیمی‌ها مجاز هستند که ارز صادراتی را با قیمت رقابتی بازار ثانویه به فروش برسانند. بر این اساس است که انتظار می‌رود نرخ خوراک پتروشیمی‌ها نیز افزایش یابد. پتروشیمی‌ها سالانه حدود 12 تا 13 میلیارد دلار درآمد ارزی کسب می‌کنند که در شرایط کنونی باید ارز مورد نیاز واردات انواع کالاها بجز کالاهای اساسی از این محل تأمین شود.
احمد مهدوی ابهری دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی، در این باره به ایرنا گفته است: «زمانی که دولت، پتروشیمی‌ها را مجاز می‌کند تا درآمد خود را به نرخ بازار ثانویه به فروش برسانند، به طور مسلم نرخ خوراک آنها نیز تغییر می‌کند. لذا نرخ 3800 تومان خوراک پتروشیمی‌ها مربوط به گذشته است و افزایش می‌یابد.»در همین حال هدایت‌الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌و‌گو با فارس از وضع موجود انتقاد کرد و گفت: «اگر فرمول خوراک پتروشیمی‌ها براساس ارز تعیین نمی‌شود پس چرا در شرایطی که کشور نیازمند ارز است و پتروشیمی‌ها نیز صادرات محصولاتشان ارزی است باید نرخ خوراک را با ریال پرداخت کنند؟ موضوع بعد آن است که چرا در شرایطی که کشور وضعیتش خاص است دولت به پتروشیمی‌ها رانت می‌دهد. با این شرایط جفا است که دولت با پتروشیمی‌ها که دارای سود سرشارند نرخ تسعیر را پایین حساب کند.» خادمی می‌گوید: «در گذشته مگر همین نرخ را تحویل نمی‌گرفتند و قرار نبود دلارشان را وارد سامانه نیما کنند؟ چرا این کار را نکردند؟ دولت باید به جای دادن رانت مضاعف از متخلفان پاسخ بخواهد نه اینکه دوباره به آنها رانت بدهد.»
در این رابطه بررسی آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد که تا تیرماه امسال فقط نیمی از ارز صادراتی پتروشیمی در سامانه نیما عرضه شده است. به گفته امیر محمد فرهنگ فر، مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق ارز و پولشویی، طبق مصوبه  پیشین دولت، به صادرکنندگان پتروشیمی شش ماه فرصت داده شده که ارز حاصل از صادرات را به سامانه نیما وارد کنند. در این 6 ماه برای واریز ۱۰ میلیارد یورو درآمد ارزی پتروشیمی به سامانه نیما فرصت داده شده است. اما از زمان اجرای بسته جدید ارزی شرایط فرق دارد. ارز پتروشیمی صادراتی از نیمه ماه جاری باید وارد بازار ثانویه شود و نرخ‌های جدید خوراک و ارز صادراتی بر اساس تصمیمات بازار ثانویه محاسبه می‌شود. آخرین میانگین روزانه نرخ دلار در بازار ثانویه حدود 8 هزار و 200 تومان بوده است. حال باید منتظر اعلام تصمیم جدید دولت برای اصلاح نرخ ارز مرتبط با خوراک پتروشیمی‌ها بمانیم.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.2112