تازه‌های خبر
سه شنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ۰۰:۵۳
چاپ

راهکار جالب وزارت ارشاد برای جلوگیری از پلی‌بک در کنسرت‌ها

پس از اتفاقات عجیب در کنسرت خوانندگان و پخش تصاویری که در آنها خواننده به جای خواندن از پلی بک استفاده می کند بسیاری از اهالی موسیقی و دوستداران نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند. وزارت ارشاد با تشکیل کارگروهی در حالی تدوین دستورالعملی است که بر اساس آن یک خواننده یا گروه موسیقی نمی‌تواند در یک روز، بیشتر از یک سانس اجرای زنده را روی صحنه ببرد.
راهکار جالب وزارت ارشاد برای جلوگیری از پلی‌بک در کنسرت‌ها

دستورالعمل جدید مدیران فرهنگی وزارت ارشاد در خصوص ممنوعیت اجرای دو سانس کنسرت از سوی یک خواننده در یک روز در حال تدوین است و برای اجرایی شدن در نیمه دوم سال 97، به زودی ابلاغ می‌شود.

بر اساس این دستورالعمل که توسط کارگروه‌های مختلف در وزارت ارشاد در دست تدوین است و برای بررسی هر چه بهتر آن، از برخی تهیه‌کنندگان موسیقی و فعالین این حوزه نیز مشورت و نظرخواهی صورت گرفته، یک خواننده یا گروه موسیقی نمی‌تواند در یک روز، بیشتر از یک سانس اجرای زنده را روی صحنه ببرد. این دستورالعمل به منظور بالا بردن سطح اجراهای زنده در کشور تهیه و تدوین شده است.

پیش‌نویس این ابلاغیه در حالی در اختیار برخی تهیه‌کنندگان حوزه موسیقی قرار گرفته که گفته می‌شود برای اجرایی شدن آن، زیرساخت‌هایی چون قیمت سالن‌ها و قیمت بلیت‌های کنسرت نیز باید بازنگری شوند و کمیته‌ای برای بررسی و تجمیع نظرات در این باره تشکیل شده است.

با توجه به قیمت بالای سالن‌های کنسرت، در صورت تک‌سانسه شدن کنسرت‌ها، بدون‌شک وضعیت کنسرت‌گزاری در ایران با چالش بزرگی روبه‌رو خواهد شد و احتمالاً تأمین هزینه‌های برگزاری یک کنسرت موضوع اصلی تهیه‌کنندگان خواهد شد.

از سوی دیگر، تاکنون نظارتی سیستماتیک بر قیمت‌گذاری بلیت‌های کنسرت‌ها صورت نگرفته و می‌بینیم که برای اجرای دو گروه مختلف در یک سالن، اعداد و ارقام متفاوتی روی بلیت‌ها گذاشته می‌شود.

این در حالی است که جشنواره موسیقی فجر نیز طبق روال زمستان هر سال در تهران برگزار می‌شود و اجرای خواننده‌های مختلف پاپ در بخش جنبی این جشنواره، همواره انتقادهای مختلفی را به دنبال داشته است. باید دید آیا در صورت اجرایی شدن این طرح، جشنواره دولتی موسیقی فجر نیز قائل به این طرح جدید خواهد بود و از برگزاری دو سانس کنسرت یک خواننده در یک روز جلوگیری خواهد کرد؟/ ایران آرت

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.2141