تازه‌های خبر
دوشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ۲۳:۱۰
چاپ

توافق جدید برای تخصیص ارز و ثبت سفارش کالا در مناطق آزاد

معاون دبیرخانه مناطق آزاد از توافق برای ثبت سفارش کالا و چگونگی تخصیص ارز در مناطق آزاد خبر داد.

به گزارش ایلنا، اکبر افتخاری با اشاره به اینکه در این ابلاغیه مسائل و مشکلات مناطق‌آزاد و ویژه اقتصادی مد نظر قرار گرفته و تصمیماتی درباره روند ثبت سفارش کالا و چگونگی تخصیص ارز در این مناطق اخذ شده، گفت: تصمیمات اتخاذ شده و مصوب از سوی معاون‌اول رییس‌جمهور به وزرای اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت، رییس کل بانک‌مرکزی و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ابلاغ و این ابلاغیه برای اجرا به سازمان‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در تاریخ ۱۷ مردادماه سال‌جاری ارسال‌شده است.

بر این اساس؛ تصمیمات اتخاذ شده برای ثبت سفارش کالا و چگونگی تخصیص ارز در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به این شرح است:

۱ ـ. در اجرای قوانین حاکم بر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ورود کالا از خارج از کشور به این مناطق بلامانع است. بر این اساس مقرر شد با توجه به استقرار گمرک در مبادی ورودی و خروجی این مناطق، ورود کالا از خارج از کشور به محدوده این مناطق بر مبنای قوانین و مقررات و رویه‌های متعارف قبلی صورت پذیرفته و خروج کالا به داخل کشور از این مناطق مطابق با رویه‌های حاکم بر مبادی گمرکی در سرزمین اصلی صورت پذیرد. هم چنین مقرر شد، گمرک در همکاری با این مناطق کنترل‌های لازم را معمول خواهد کرد.

۲ ـ. در خصوص موضوع واردات کالا، مقرر شد فعالان اقتصادی مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بر اساس قوانین، مقررات و ضوابط حاکم بر این مناطق نسبت به ثبت سفارش خود در سامانه توسعه تجارت اقدام کنند. از سوی دیگر، تغییرات مورد نیاز در سامانه مذکور، براساس ضوابط حاکم بر این مناطق و هم چنین اخذ استعلام‌های مورد نیاز، اعمال شده است.

۳ ـ. سامانه ثبت سفارش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی رویه‌هایی برای استعلام کارت بازرگانی و دیگر استعلامات مورد نیاز در نظر گرفته است تا شرایط استعلام برای فعالان اقتصادی در این مناطق تسهیل گردد.

۴ ـ. هم راستا با سیاست‌های جدید ارزی اعلامی از سوی بانک مرکزی، تخصیص ارز برای کالا‌های غیر از گروه یک از طریق بازار ثانویه انجام خواهد شد.

۵ ـ. سامانه ثبت سفارش در مناطق آزاد سامانه‌ای مورد تایید دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و منطبق با قوانین، ضوابط و مقررات این مناطق خواهد بود. عنداللزوم داده‌های مورد نیاز بانک مرکزی و گمرک جمهوری اسلامی ایران و سایر دستگاه‌ها از طریق این سامانه ارسال خواهد شد.

۶ ـ. تولیدکنندگان، سرمایه گذاران و شرکای خارجی که بدون نیاز به ارز و یا از محل فاینانس برای ورود ماشین آلات و تجهیزات، مواد اولیه، اقلام واسطه‌ای و سایر امکانات مورد نیاز در طرح‌های تولیدی و سرمایه گذاری در جریان اجرا و در حال تاسیس می‌توانند از طریق سامانه ثبت سفارش مورد تایید دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اقدام کنند.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.294