تازه‌های خبر
دوشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ۲۰:۲۸
چاپ

بحران تازه پیش روی پاپ/ موج تازه افشاگری‌ها درباره رسوایی‌های اخلاقی در کلیسای کاتولیک

واشنگتن پست نوشت موج تازه افشاگری‌ها درباره رسوایی‌های اخلاقی، دامان کلیسای کاتولیک را لکه‌دار ساخته و پاپ فرانسیس را با بزرگترین بحران در دوران هدایتش بر کاتولیک‌های جهان روبرو کرده است.
بحران تازه پیش روی پاپ/ موج تازه افشاگری‌ها درباره رسوایی‌های اخلاقی در کلیسای کاتولیک

پایگاه اینترنتی نشریه واشنگتن پست در گزارشی تحت عنوان «لکه ننگ موج تازه رسوایی‌های سوءاستفاده جنسی بر دامان واتیکان» نوشت: در شیلی دادستان‌ها به دفاتر کلیسای کاتولیک در این کشور یورش بردند و ده‌ها سند را توقیف و رهبران کلیسا را به پنهانکاری رسوایی‌های جنسی متهم کردند. در استرالیا، مقامات ارشد کلیسای کاتولیک با بازداشت و محاکمه مواجه هستند. در آمریکا نیز پس از استعفای یک کاردینال، سوالات زیادی درباره لاپوشانی رسوایی جنسی در کلیسای کاتولیک بر سر زبان‌ها افتاده است.

به عبارت دیگر کلیسای کاتولیک به مدت بیش از سه دهه از زمان علنی شدن نخستین گزارش‌ها درباره سوء استفاده جنسی در کلیساها، تلاش کرده است تا از قربانیان و خودش در برابر مشکلات این نظام ناکارآمد محافظت کند.

در طول پنج سال گذشته چشم امید بسیاری از کاتولیک‌ها برای اصلاح کلیسا و کمک به اعاده وجهه و اعتبار آن به پاپ فرانسیس دوخته شده است. با این همه تحلیلگران آشنا به این پرونده‌ها و واکنش‌های کلیسا به ماجرا‌های رسوایی اخلاقی می‌گویند واتیکان از اتخاذ اقدامات قاطع که بتواند به نجات کلیسا از این رسوایی و جلوگیری از تکرار آن‌ها کمک کند، ناتوان بوده است.

با وجود توصیه‌ها درباره لزوم شفافیت در روند تحقیقات، واتیکان همچنان درباره رویه انضباطی و شفاف سازی تحقیقات سکوت اختیار کرده است و هیچ اطلاعاتی درباره نتایج بازجویی‌های انجام شده منتشر نمی‌کند.

باشگاه خبرنگاران

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.391