تازه‌های خبر
يكشنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۳۱
چاپ

فرمانده ناجا اعلام‌کرد: شرط بازگشایی مرز خسروی در اربعین امسال/گزارشی درباره آتش زدن هورالعظیم توسط عراقی‌ها نرسیده است

فرمانده نیروی انتظامی از آمادگی خود برای بازگشایی مرز خسروی در اربعین در صورت تامین امنیت از سوی طرف عراقی خبر داد.
شرط بازگشایی مرز خسروی در اربعین امسال/گزارشی درباره آتش زدن هورالعظیم توسط عراقی‌ها نرسیده است

سردار حسین اشتری در حاشیه دیدار با رییس پلیس مرزبانی کشور عراق که صبح امروز در هتل فردیس ناجا برگزار شد، با حضور در جمع خبرنگاران درباره امنیت مرزهای مشترک میان ایران و عراق گفت: در این دیدار درباره امنیت مرزهای مشترک و اشراف بر تحرکات گروه‌های تروریستی در طول مرزها تبادل نظر صورت گرفت و کشور عراق نیز آمادگی خود را برای ارتقای امنیت در مرزهای مشترک اعلام کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نیز وضعیت امنیتی در مرزهای مشترک میان دو کشور مطلوب است، تصریح کرد: البته تحرکات کمی از سوی برخی ضد انقلاب و اشرار در مرزها بوده که خوشبختانه خنثی شده است.

فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه در این دیدار درباره تبادل تجربیات میان پلیس دو کشور و برگزاری دوره‌های آموزشی نیز موضوعاتی مطرح شد، خاطرنشان کرد: ما اعلام کردیم که این آمادگی را داریم تا دوره‌های آموزشی برای پلیس مرزبانی کشور عراق برگزار کنیم و تجربیات خود را نیز به آنان انتقال داده‌ایم.

سردار اشتری در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا پلیس ایران نیرویی را برای تامین امنیت عراق به این کشور اعزام خواهد کرد یا خیر؟ اظهار کرد: در گذشته نیز بحث تبادل تجربیات و آموزش‌ها را داشتیم و در حال حاضر نیز این آمادگی را داریم تا تعدادی از نیروهای کشور عراق نیز به ایران اعزام شده و تحت آموزش قرار بگیرند و اگر آنها هر کمکی از ما بخواهند ما آماده همکاری با این کشور هستیم.

وی درباره اعزام نیروی پلیس به این کشور نیز گفت: این موضوع بستگی به نیاز طرف عراقی دارد اما ما در همه زمینه‌ها آماده همکاری با این کشور هستیم.

فرمانده نیروی انتظامی درباره برگزاری مراسم اربعین حسینی و اقدامات انجام شده در این خصوص تصریح کرد: در این دیدار، درباره راهپیمایی اربعین بحث و تبادل نظر شده و هماهنگی‌هایی نیز صورت گرفت و امسال نیز این آمادگی را داریم که برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر راهپیمایی اربعین اقدامات خود را انجام دهیم. البته امیدواریم که تسهیلات نیز از سوی طرف مقابل برای تردد امن و راحت زائران همچون سال‌های گذشته انجام شود.

سردار اشتری درباره اینکه آیا مرز خسروی برای تردد بازگشایی خواهد شد یا خیر؟ اظهار کرد: ما هم سال گذشته و هم امسال اعلام کردیم که برای بازگشایی این مرز آمادگی داریم. اما بازگشایی آن بستگی به این دارد که طرف عراقی نیز بتواند برای تامین امنیت تردد زائران اقدامات خود را انجام دهد و اگر این امر صورت بگیرد، مرز خسروی باز خواهد شد، البته وزارت خارجه و وزارت کشور عراق نیز باید با دستگاه دیپلماسی کشورمان هماهنگی‌هایی را انجام دهند و در صورتی که موضوع به نتیجه برسد، حتما نسبت به ارائه خدمات زائران در مرز خسروی اقدام خواهیم کرد.

وی درباره اقدامات گروه‌های تروریستی و ضد انقلاب در مرزهای مشترک با ایران و عراق گفت: به این گروهک‌ها، اشرار و خرابکارها اثبات شده که هر گاه بخواهند تحرکاتی در مرز داشته و اقدام به ایجاد ناامنی کنند، با برخورد قاطع پلیس روبرو خواهند شد و با اقتدار با آنان برخورد می‌شود.

فرمانده نیروی انتظامی درباره ادعایی که اخیرا درباره عمدی بودن آتش سوزی هورالعظیم از سوی کشور عراق مطرح شده است نیز گفت: تا این لحظه هیچ گزارشی در خصوص آتش زدن هورالعظیم توسط عراقی‌ها به ما نرسیده است.

 

ایسنا

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.1647