تازه‌های خبر
يكشنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۰۵
چاپ

سیاوشی: استیضاح ربیعی تاثیری در بهبود وضعیت اقتصادی ندارد/ اعتمادها از بین رفت

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه «زمان‌شناسی متقاضیان و حامیان استیضاح کار خود را کرد»، گفت: استیضاح وزیر تعاون بر موجی از منافع استیضاح کنندگان و حامیان آن سوار شد و این چنین به سرعت به سرانجام رسید.
استیضاح ربیعی تاثیری در بهبود وضعیت اقتصادی ندارد/ اعتمادها از بین رفت

طیبه سیاوشی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب اظهار داشت: استیضاح ربیعی روند قانونی خود را در مجلس طی نکرد و یکی از مهمترین دلایل اعتراضات نمایندگان و مخالفان استیضاح همین بود. اگر استیضاح روال قانونی را طی کرده بود در آغاز جلسه استیضاح با امتناع ۱۱ نماینده متقاضی استیضاح روبرو نمی‌شدیم.

این عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: اتفاق آغاز جلسه استیضاح نشان داد مجلس هنوز آماده نیست و بخشی از نمایندگان نمی‌دانستند به جریان افتادن استیضاحی که شاید در اولویت چندم استیضاح‌ها بود، از کجا آب می‌خورد.

وی ادامه داد: سوالم از استیضاح کنندگان و حامیان آنان این است که وقتی موضوع «فساد در دستگاه‌های اجرایی» مطرح می‌شود، آیا فقط در یک وزارتخانه فساد وجود دارد یا مجموعه‌ای از دستگاه‌های کشور چنین وضعیتی دارند؟ حال آیا این فساد قائم به فرد است که با رفتن یک فرد از یک وزارتخانه یا دستگاه حکومتی، فساد ریشه‌کن شود؟

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: جلسه استیضاح ربیعی توسط افرادی کلید خورد که نگاه کاملا سیاسی داشتند و توجه چندانی به محورهای ده‌گانه استیضاح نداشتند. ۹۰ درصد استیضاح کنندگان برای ادعاها و اتهامات خود هیچ مدرکی ارائه نکردند و معلوم نیست که اصلا بتوانند ادعاها و اتهمات‌شان را اثبات کنند. بدتر این بود که به این نمایندگان فرصت طرح مجموعه‌ای از اتهامات و حرفهای غیرموثق و اثبات نشده داده شد و این برای نمایندگان مجلس شوک‌آور بود.

سیاوشی استیضاح وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی را موجب بهبود وضعیت اقتصادی کشور ندانست و افزود: با مجموعه رفتارها و سخنانی که در جلسه استیضاح ربیعی بیان شد، ذخیره اعتماد ملی به حاکمیت از بین رفت.

این عضو فراکسیون زنان مجلس زمان استیضاح وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی را «نامناسب» دانست و افزود: یک خانم مستمری‌بگیر از بنده پرسید حالا که وزیر کار، بیکار شد چه کسی پاسخگوی هزاران زن سرپرست خانوار و بازنشسته از نظر حقوق و بیمه می‌شود؟ آیا نباید به جای این کار، اداره یا معاونتی در وزارت تعاون شکل می‌گرفت تا در شرایط تحریم حمایت‌های بیشتری از زنان بدسرپرست یا زنان سرپرست‌ خانوار می‌شد؟

وی ادامه داد: فشار تحریم‌های آمریکا، ضعیف‌تر شدن دهک‌های محروم جامعه و آسیب دیدن قشر وسیعی از مردم شرایطی را به وجود آورده که دنبال کردن هر استیضاح یا موردی که منجر به شکاف بیشتر بین دولت و مجلس شود، وضعیت اقتصادی را برای جامعه سخت‌تر می‌کند.

نماینده مردم تهران در مجلس، برداشته شدن رای اعتماد مجلس از ربیعی را «قدرت‌نمایی» جریان‌های سیاسی منتقد دولت دانست و افزود: در حالی که منتقدان دولت و شخص ربیعی استیضاح را «قدرت‌نمایی مجلس» تلقی می‌کنند جمع دیگری از نمایندگان به هیچ وجه چنین نظری ندارند. بنده هم معتقد به برخورد عقلایی مجلس با مسئله استیضاح‌ وزرا هستم.

سیاوشی تاکید کرد: در مجموعه استیضاح‌هایی که در مجلس است، استیضاح ربیعی در اولویت نبود. برای ما و طراح استیضاح علی ربیعی جالب بود که چه شد استیضاح ربیعی قبل از استیضاح سایر وزرا به سرعت در دستور کار مجلس قرار گرفت؟ استیضاح وزیر تعاون بر موجی از منافع استیضاح کنندگان و حامیان آن سوار شد و این چنین به سرعت در مجلس به سرانجام رسید.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.1923