تازه‌های خبر
شنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۳۳
چاپ

تولید 90 درصد چای کشور در گیلان

رییس سازمان چای کشور گفت: پیش‌بینی می‌شود، باتوجه به شرایط آب و هوایی در چین سوم امسال بیشتر از سال گذشته برگ سبز چای برداشت شود.

به گزارش ایسنا، حبیب جهانساز با اشاره به اینکه چین سوم برگ سبزچای در باغ‌های گیلان و مازندران آغاز شده است،گفت: چایکاران گیلان و مازندران امید دارند، در صورت مناسب بودن شرایط جوی در این مرحله حدود 18 هزار تن برگ سبز برداشت کنند.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود، با توجه به شرایط آب و هوایی در چین سوم امسال بیشتر از سال گذشته برگ سبز چای برداشت شود.

جهانساز ادامه داد: چین سوم برگ سبز چای از باغ‌های گیلان و مازندران تا مهرماه ادامه دارد.

وی تصریح کرد: چایکاران تاکنون 78 هزار تن برگ سبز چای به ارزش حدود 164 میلیارد تومان برداشت کردند که 48 درصد آن درجه یک و 52 بقیه درجه دو بود.

رییس سازمان چای کشور در خصوص مطالبات چایکاران هم گفت: اخیرا مبلغ 1 میلیارد و 360 میلیون تومان از مطالبات به حساب چایکاران واریز شده است. تاکنون مبلغ 112 میلیارد و 345 میلیون تومان از مطالبات پرداخت شده است.

وی خاطرنشان کرد: 150 کارخانه چایسازی گیلان و مازندران هم امسال 14 هزار و 500 تن چای خشک تولید کردند.

جهانساز با بیان اینکه فروش بازار چای خشک خوب است و امیدواریم وضعیت فروش آن بهتر شود، اضافه‌کرد: چای ایرانی سالم ارگانیک است و مردم برای ارتقای سلامت خود و خانواده‌شان چای داخلی مصرف کنند.

وی گفت:90 درصد چای ایران در گیلان تولید می‌شود. باروتی، ممتاز،شکسته، قلم و شکسته قلم از انواع چای خشک تولیدی در کارخانه‌های چایسازی شمال ایران است.

گفتنی است؛چایکاران شمال کشور در سه مرحله بهاره،تابستانه و پاییزه برگ سبز برداشت می‌کنند. گیلان و مازندران 55 هزار خانوار و 25 هزارهکتار باغ چای دارد .90 درصد چای کشور در گیلان تولید می‌شود.سازمان چای کشور در لاهیجان مستقراست.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.2697