تازه‌های خبر
پنجشنبه، ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ۲۲:۲۸
چاپ

نماینده تهران وضعیت افشانی پس از قانونی شدن مصوبه بازنشستگان بررسی می‌شود

«پروانه مافی» نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه با رد اخبار منتشر شده به نقل از وی درباره مستثنی شدن «محمد علی افشانی» شهردار تهران از مصوبه منع بکارگیری بازنشستگان، گفت: شرایط آقای افشانی را در صورت قانونی شدن این مصوبه بررسی خواهیم کرد.
وضعیت افشانی پس از قانونی شدن مصوبه بازنشستگان بررسی می‌شود

این عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در نشستی که به مناسبت روز خبرنگار در کانون زنان این تشکل سیاسی برگزار شده بود، گفت: اصلا در مورد افشانی حرفی نزدم. خبرنگاری در مورد بازنشسته بودن شهردار تهران سوالی کرد و گفتم که چون مصوبه مجلس درباره منع به کارگیری بازنشستگان به تایید شورای نگهبان نرسیده و به قانون تبدیل نشده است، نمی توانم در مورد آن اظهار نظری کنم.

وی ادامه داد: فقط عنوان مصوبه را گفتم که اگر قانون شد، از طریق کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، شرایط آقای افشانی را بررسی خواهیم کرد.

مافی در ادامه به نقش رسانه و قانونگذاری در ایران پرداخت و افزود: قانون مطبوعات که نخستین بار در سال 1286 خورشیدی به تصویب رسید، تاکنون پنج بار تغییر یافته و به تصویب رسیده است و اجرای قانون فعلی مطبوعات که مصوب سال 1379 است، تا الان ادامه دارد. وی افزود: قانون مطبوعات با حفظ مبانی آزادی مطبوعات برگرفته از اصول 24، 37 و 108 قانون اساسی، به تغییرات اساسی نیاز دارد؛ مخصوصا مواردی چون مواد چهارم و پنجم قانون مطبوعات که به انتشار خبر و اعمال فشار بر مطبوعات اشاره می کند.

مافی مهمترین بخش مغفول مانده از قانون مطبوعات را حق امنیت حرفه ای خبرنگاران دانست و افزود: خبرنگار برای انجام وظایف حرفه ای خود باید مصونیت حرفه ای داشته باشد تا با گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، با اصلاح قانون مطبوعات به سمتی برویم که رسانه ها بتوانند رسالت خود را به خوبی انجام دهند.

نماینده مردم تهران خاطر نشان کرد: برای استقرار فضای مطلوب رسانه ای باید مواردی چون استقلال اقتصادی، رشد کیفی، آموزش های مستمر و توسعه یافتن روزنامه نگاری، بازنگری در قانون مطبوعات و تجدید نظر در جذب و به کارگیری روزنامه نگاران را مورد توجه قرار داد تا مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی و رسانه ها به جایگاه اصلی خود برسد.

مافی با اشاره به لایحه شفافیت، امتیازات و مصونیت برای مطبوعات، اظهار امیدواری کرد که این لایحه توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دولت در اسرع وقت تهیه و تدوین شود.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.1473