تازه‌های خبر
پنجشنبه، ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۴۸
چاپ

رئیس اتاق بازرگانی بزرگترین مشکل اقتصادی کشور حجم بالای نقدینگی است

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت:بزرگترین مشکل اقتصادی کشور حجم بالای نقدینگی است که آخرین آمار آن 1500 هزار میلیارد تومان است که البته هم اکنون زیادتر نیز شده است.این حجم از نقدینگی به هر حوزه ای وارد شود مثل سیل همه چیز را با خود می برد لذا به هر شکل باید نقدینگی را مهار کرد.
بزرگترین مشکل اقتصادی کشور حجم بالای نقدینگی است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: اگر فردا صبح هم تحریم های کشور برداشته شود، اقتصاد ایران گلستان نمی شود چون مشکلات داخلی اقتصاد ما بسیار بیشتر از تحریم ها موثرند.

غلامحسین شافعی  افزود: باید بنشینیم و این مشکلات داخلی اقتصاد را، که حل آنها به دست خودمان است، برطرف کنیم.
وی ادامه داد: در مقابل تحریم های خارجی باید در داخل ثبات ایجاد کرد در حالی که برخی از تصمیمات و اقدامات ما بزرگترین کمکها را به تحریم های خارجی می کند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: ما در ایران قادریم که علیرغم همه تحریم های موجود، تغییرات مثبت اقتصادی ایجاد کنیم چون کشور ما از امتیازات ویژه ای چون نیروی انسانی، منابع غنی خدادادی و طبیعی و موقعیت جغرافیایی ممتاز برخوردار است و باید تلاش کرد که بی اعتمادی را از بین برده و اقتصاد را پیش بینی پذیر کرده و بپذیریم که همه مشکلات کشور از تحریم نیست.

شافعی افزود: بزرگترین مشکل اقتصادی کشور حجم بالای نقدینگی است که آخرین آمار آن 1500 هزار میلیارد تومان است که البته هم اکنون زیادتر نیز شده است.این حجم از نقدینگی به هر حوزه ای وارد شود مثل سیل همه چیز را با خود می برد لذا به هر شکل باید نقدینگی را مهار کرد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: وقتی به اشتباه و با دلایل واهی نرخ ارز را سرکوب می کنیم نتیجه این می شود که به یکباره رها می شود و می خواهد تمام گذشته سرکوب شده خود را چندروزه جبران کند.
شافعی افزود: تصمیم های ارزی فروردین ماه دولت به طور قطع اشتباه بود و به هنگام تصمیم گیری در این خصوص از فعالان اقتصادی اصلا نظرخواهی نشد.
وی ادامه داد: امروز اولویتی بالاتر از مسائل اقتصادی در کشور وجود ندارد و از مشکلات مهم دیگر اقتصاد ما این است که هدف اقتصاد ما گم و ناپیداست و نقشه راه جامعی نداریم که برای رسیدن به آن ابزارها را تجهیز کنیم چون ابزارها برای ما هدف شده است.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: در این کشور هیچ کس نیست که نگوید اولویت نخست کشور ما تولید است و در این زمینه خیلی هم حرف، بیان و گزارش کار داده شده است اما نتیجه واقعی و ملموسش کجاست؟
شافعی افزود: باید فعالیت در بخشهای مولد اقتصاد جاذبیت پیدا کند در حالی که عکس این است و تمام جاذبیت در بخشهای غیرمولد است مثلا اگر کسی در فروردین امسال ارز فراوان خریده باشد و الان بفروشد به اندازه 20 سال کار یک کارخانه سود کرده است.
وی ادامه داد: شیوه حمایت از صنایع ما اشتباه است و حمایت از تولید باید حتما هدفمند، کاهنده و دارای زمان باشد اما ما به اشتباه بعضی صنایع را به این حمایت ها معتاد کرده ایم گویی که این حمایت باید تا انتها وجود داشته باشد و غافلیم از این که اگر ادامه یابد کودک صنایع، رشد نمی کند و به راه نمی افتد لذا باید منابع را به سمت کسانی که به تازگی کار تولید را آغاز کرده اند، هدایت کرد.

* اقتصاد ایران همزمان به اقدامات اورژانسی و درازمدت نیاز دارد
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: اقتصاد ایران به اقدامات اورژانسی نیاز دارد اما نباید از برنامه ریزی درازمدت در این عرصه اجتناب کرد چون این مریض همان گونه که به پانسمان نیاز دارد به جراحی عمیق هم محتاج است.
شافعی افزود: در مورد ارز 4200 تومانی هر کس تخلفی کرده باید به اشد مجازات برسد، مثلا برخی این ارز را به اسم واردات گرفتند اما وارداتی انجام ندادند و معلوم است که از ابتدا قصد و غرض سوئی وجود داشته است و البته در این خصوص تصمیم گیرنده نظام قضایی کشور است.
وی ادامه داد: پایش جدیدی نیز در مورد کارتهای بازرگانی آغاز شده و در اتاق مشهد در این خصوص تلاشهای زیادی صورت گرفته است و این تلاشها به سازمان بازرسی نیز ارائه شده تا اگر تخلفاتی وجود داشته از بین برود.

/ایرنا

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.2235