تازه‌های خبر
پنجشنبه، ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۵۵
چاپ

رئیس جمهوری فیلیپین: افراد فاسد پلیس در برنامه زنده تلویزیونی اعدام می شوند

رئیس جمهوری فیلیپین همزمان با انتشار گزارش های بین المللی مبنی بر فساد و سوء استفاده نیروهای پلیس در اجرای برنامه مقابله با مواد مخدر در این کشور، تهدید کرد افراد فاسد در این نیرو در برنامه زنده تلویزیونی اعدام می شوند.
افراد فاسد پلیس در برنامه زنده تلویزیونی اعدام می شوند

به گزارش رسانه های فیلیپینی، 'رودریگو دوترته' رئیس جمهوری فیلیپین پس از آن آنکه 500 کیلوگرم محموله مواد مخدر 'متامفتامین' به ارزش میلیون ها دلار در فرودگاه بین المللی 'مانیل' پایتخت این کشور کشف شد، در گفت و گو با رسانه ها تاکید کرد که اگر نیروهای پلیس در این موضوع دخالت داشته باشند، در یک پخش زنده تلویزیونی مجازات مرگ را متحمل می شوند.
دوترته که از نیمه سال 2016 در فیلیپین قدرت را به دست گرفته، تاکنون مقابله با مواد مخدر در این کشور را در اولویت برنامه های ملی خود قرار داده است.
طبق گزارش رسانه های فیلیپینی، تاکنون 4 هزار و 500 نفر از مردم این کشور در اجرای برنامه های مقابله با مواد مخدر دوترته جان خود را از دست دادند، اما طبق گزارش های بین المللی این رقم حدود 12 هزار نفر است.
بیش از 100 نیروی پلیس که متهم به تجاوز، آدم ربایی، رشوه و تبانی با تبهکاران و قاچاقچیان مواد مخدر هستند، دیروز با اسکورت سایر نیروهای پلیس برای دیدار با رئیس جمهوری برده شدند.
گزارش های منتشره نهادهای حقوق بشری در داخل و خارج فیلیپین حاکی از فساد و سوء استفاده نیروهای نظامی فیلیپین در جریان اجرای برنامه مقابله با موادمخدر دوترته در این کشور در دوسال گذشته است.
دوترته به مقام های ارشد نیروهای پلیس دستور پاکسازی جدی در این نیروها را داده است.
تهدید وی مبنی بر اینکه هر یک از افسران و نیروهای پلیس که در فساد و پرونده های مواد مخدر دخالت داشته باشند، در برنامه زنده تلویزیونی کشته خواهند شد، تازه ترین دستور وی در این زمینه است.
طبق گزارش پلیس فیلیپین، تاکنون 150 هزار نفر از مظنونان و قاچاقچیان مواد مخدر نیز در این کشور با جمعیت افزون بر 100 میلیون نفر دستگیر شده اند.
اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای مختلف جهان به همراه سازمان های بین الملی و نهادهای حقوق بشری تاکنون برنامه مقابله با مواد مخدر دوترته را محکوم کرده و اظهار داشته اند که بسیاری از افسران پلیس در اجرای این برنامه از جایگاه و قدرت خود سوء استفاده کرده و بسیاری از مردم بیگناه را به ظن ارتباط با مواد مخدر به جوخه های اعدام در ایستگاههای پلیس بدون محاکمه قانونی سپرده و یا در جریان دستگیری و بازداشت آنها را به قتل رسانده اند.
با شکایت گروهی از وکلا و خانواده قربانیان مواد مخدر در فیلیپین، پرونده ای نیز در دیوان دادگستری لاهه علیه دوترته باز شده است.

ایرنا

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.3439