تازه‌های خبر
پنجشنبه، ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۴۱
چاپ

عربستان سفیر کانادا را از ریاض خراج کرد و روابط بازرگانی با اتاوا را به حالت تعلیق درآورد بالاگرفتن تنش بین عربستان و کانادا/جاستین ترودو: از عربستان عذرخواهی نمی‌کنیم

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در نخستین واکنش به بروز تنش دیپلماتیک میان اوتاوا و ریاض گفت کشورش از عربستان سعودی عذرخواهی نمی‌کند.
بالاگرفتن تنش بین عربستان و کانادا/جاستین ترودو: از عربستان عذرخواهی نمی‌کنیم

آقای ترودو روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در شهر مونترال در استان کبک از اراده کشورش برای «دفاع از حقوق بشر در سراسر جهان» دفاع کرد. وی در پاسخ به پرسش یک خبرنگار درباره عذرخواهی از عربستان، بطور غیرمستقیم چنین احتمالی را رد کرد.

 
به خبرگزاری فرانسه، این اظهارات ساعاتی پس از تهدید ریاض به اعمال مجازات‌های شدیدتر علیه کانادا عنوان شده است.
 
بالاگرفتن تنش بین عربستان و کانادا/جاستین ترودو: از عربستان عذرخواهی نمی‌کنیم
 
عربستان سعودی روز دوشنبه در یک اقدام غیر منتظره و در پاسخ به اعتراض کریستیا فریلند، وزیر امور خارجه کانادا، به بازداشت یک فعال حقوق زنان در عربستان، سفیر این کشور را از ریاض خراج کرد روابط بازرگانی با اتاوا را به حالت تعلیق درآورد.
 
آقای ترودو با این حال گفت کشورش هیچ تمایلی برای خراب کردن روابط با عربستان ندارد. نخست وزیر کانادا پادشاهی سعودی را «کشوری با اهمیت در جهان» توصیف کرد که اخیرا «گام‌هایی برای بهبود حقوق بشر» برداشته است.
 
عادل جبیر وزیر خارجه عربستان سعودی عصر چهارشنبه با رد پیشنهاد میانجیگری میان دو کشور گفته بود کاناد می‌داند [برای عادی‌سازی روابط] چه کاری باید انجام دهد. آقای ترودو از ادامه گفتگو‌ها میان دو کشور خبر داد و گفت روز سه‌شنبه کریستیا فریلند، وزیر امور خارجه کانادا با همتای سعودی‌اش صحبت کرده است.
 
علاوه بر کاهش شدید مناسبت دیپلماتیک، عربستان سعودی پروژه‌های جدید سرمایه گذاری دو طرف را متوقف کرده، دانشجویان خود را از کانادا فراخوانده و اعلام کرده که بیماران کشورش که برای درمان عازم کانادا بودند را به دیگر نقاط جهان منتقل می‌کند.
 
منبع: یورونیوز
  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.2239