تازه‌های خبر
چهارشنبه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۵۴
چاپ

سازمان بین‌المللی مهاجرت: نیم میلیون افغان خاک ایران را ترک کرده‌اند

بنا به گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت، در چند ماه گذشته حدود نیم میلیون نفر از افغان‌های مقیم ایران به افغانستان بازگشته‌اند. علت بازگشت کارگران افغان کاهش ارزش واحد پولی ریال در بازارهای بین‌المللی است.
نیم میلیون افغان خاک ایران را ترک کرده‌اند

دویچه وله نوشت: سازمان جهانی مهاجرت (IOM) در گزارشی که روز سه‌شنبه 7 اوت (16 مرداد) منتشر کرده است از بازگشت تعداد زیادی از افغان‌های مقیم ایران به کشورشان خبر داده است.


تنها تا اول ماه اوت امسال تعداد افغان‌هایی که خاک ایران را ترک کرده‌اند بیش از 442 هزار نفر گزارش شده است. این تعداد تقریبا برابر با مجموع تعداد افغان‌هایی است که در سال گذشته میلادی از ایران خارج شده‌اند.


در سال 2017 در مجموع 466 هزار نفر از افغان‌ها خاک ایران را ترک کرده‌ بودند.


آمار منتشر شده از سوی سازمان بین‌المللی مهاجرت مربوط به شمار افغان‌هایی است که نام آن‌ها از سوی این سازمان به عنوان مهاجر در ایران ثبت نشده است. در واقع این افغان‌ها کسانی هستند که بدون اوراق شناسایی معتبر در ایران کار و زندگی می‌کردند.


بنا به گزارش مقامات مسئول ایران یک میلیون و نیم تا دو میلیون مهاجر افغان دیگر بدون اوراق هویت در ایران زندگی می‌کنند.


سعید بیات، مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استان تهران، در تیرماه سال جاری با اشاره به جمعیت حدود سه میلیون نفری "اتباع بیگانه" در ایران گفته بود که نیمی از این افراد که اکثرا افغان هستند، به شکل مجاز و نیم دیگر به شکل "غیرمجاز" در ایران زندگی می‌کنند.


در گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت آمده است که علت بازگشت گروهی افغان‌ها، بحران اقتصادی موجود در ایران و بی‌ارزش شدن ریال است.


خبرگزاری آلمان در توضیح وضعیت اقتصادی ایران نوشته است که ریال از اول سال جاری میلادی دو سوم ارزش خود را در مقابل دلار آمریکا و یک پنجم ارزش خود را در مقابل "افغانی" (واحد پولی افغانستان) از دست داده است.


کارگران افغان برای یافتن کار ایران را به مقصد ترکیه یا امارات نیز ترک کرده‌اند.


طبق گزارش مرکز آمار ایران در خرداد ماه 96 افغان‌ها با حدود یک میلیون و 600 هزار نفر، بزرگ‌ترین جمعیت مهاجر در ایران را تشکیل می‌دادند. محل زندگی آن‌ها عمدتا استان‌های تهران، خراسان رضوی و قم است. افغان‌ها در ایران بیشتر به کارهای سخت و توان‌فرسا مشـغول‌ بوده و هستند.


در بحران کنونی اقتصادی ایران تعداد زیادی مشاغل خود را از دست داده‌اند. کارگران افغان‌ مقیم ایران، به عنوان کسانی که در پایین‌ترین رده‌های اقتصادی به کار مشغول‌اند، بیشاز پیش در خطر بیکاری قرار گرفته‌اند.
 

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.3015