تازه‌های خبر
سه شنبه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۹:۳۴
چاپ

سی‌ان‌ان روی نقطه ضعف ترامپ دست گذاشت هیل:تهران مذاکره‌ با‌ واشنگتن را به‌ برداشتن‌ تحریم‌ها منوط‌ کرد / رویترز:روحانی درخواست‌ آمریکا را رد کرد

گفت‌وگوی زنده تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم، در رسانه‌های خبری جهان بازتاب گسترده‌ای به همراه داشت، برخی شبکه‌ها از جمله سی‌ان‌ان و پایگاه خبری هیل به طور زنده اظهارات روحانی را پوشش دادند.
هیل:تهران مذاکره‌ با‌ واشنگتن را به‌ برداشتن‌ تحریم‌ها منوط‌ کرد / رویترز:روحانی درخواست‌ آمریکا را رد کرد

شب گذشته، رئیس جمهور کشورمان در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم گفتگو کرد. روحانی در این برنامه به مشکلات فعلی کشور پرداخت از مردم خواست با همدلی درکنار دولت مشکلات را شرایط فعلی مرتفع کنند.

رئیس جمهور در این برنامه به مسائل دیپلماسی نیز پرداخت. وی با اشاره به درخواست ترامپ از ایران گفت که او تنها یک جنگ روانی به راه انداخته است و ما برای مذاکره پیش شرطی تعیین نکرده ایم.  اظهارات رئیس دولت دوازدهم با وکنش های بسیاری در فضای مجازی، رسانه های خبری عربی، آمریکایی مواجه شده است عمده آنها گفتگوی روحانی با مردم کشوررش را هشداری علیه آمریکا تلقی کرده اند.آکثر آن ها هشدار روحانی را تیتر کرده اند با این عنوان «آمریکا از بازگشت تحریم ها پشیمان خواهد شد.»

رسانه های شنیداری و تصویری، روزنامه ها و پایگاه های اینترنتی در کشورهای مختلف شامگاه دوشنبه در همان ساعات اولیه سخنان رئیس جمهوری اسلامی ایران درگفت وگوی زنده تلویزیونی با مردم را پوشش دادند. بسیاری از این رسانه ها با انتشار اخبار فوری بخش های گوناگون این گفت وگو را بلافاصله مخابره کردند.  برخی مطبوعات و شبکه های خبری آمریکایی و اروپایی اظهارات رئیس جمهور کشورمان در خصوص آمریکا و برجام را به گونه ای پوشش دادند که به طور کلی خط بطلان بر تابوت مذاکرات کشیدند. اما در مقابل رسانه های چینی و روسی محتاط و با چاشنی تهدید موضع گیری رئیس جمهور را پوشش دادند. شبکه خبری سی ان ان زیرکانه به به موقعیت قتصادی چین و روسیه در ایران پرداخت و روی نقطه ضعف ترامپ دست گذاشت و گفت روحانی به تجارت با پکن و مسکو اشاره کرده است!

در گزارش ذیل بخشی از بازتاب سخنرانی رئیس جمهور را از نظر می‌گذرانید: 

رویترز: روحانی درخواست آمریکا برای گفت‌وگو را رد کرد
به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز نوشت: رئیس جمهوری ایران درخواست آمریکا برای گفت وگو را رد کرد. روحانی اظهار داشت که آمریکا تحریم ها را علیه ایران بازمی گرداند و از توافق هسته ای خارج می شود و سپس خواهان مذاکره با ما می شود. حرف های ترامپ تنها برای بهره برداری داخلی در انتخابات امریکا است یا برای جنگ روانی با مردم ایران.

رویترز همچنین در سابقه خبر خود به این نکته اشاره کرد که «مقام های ارشد و فرماندهان نظامی ایران درخواست ترامپ برای مذاکره را بی ارزش و «یک رویا» خوانده و گفته اند که اظهارات وی با اقداماتش در بازگرداندن تحریم ها تناقض دارد.

خبرگزاری فرانسه، روحانی: مذاکره هم‌زمان با تحریم معنایی ندارد
خبرگزاری فرانسه در گزارش خود نوشت: حسن روحانی اظهار داشت که درخواست واشنگتن برای مذاکره همزمان با تحریم معنایی ندارد.

این خبرگزاری فرانسوی در ادامه نوشت: روحانی گفت که آنها می خواهند کودکان، بیماران و مردم ایران را تحریم کنند.

روحانی افزود که ایران «همیشه از مذاکره استقبال می کند» اما واشنگتن ابتدا باید نشان دهد که قابل اعتماد است.

شینهوا، ایرانی‌ها آمریکا را پشیمان می‌کنند
خبرگزاری شینهوا نیز ابتدا با خبری فوری پوشش سخنان رئیس جمهوری ایران را آغاز کرد. این رسانه چینی نوشت: حسن روحانی گفت که ایرانی ها آمریکا را به دلیل بازگرداندن تحریم ها «پشیمان» خواهند کرد.

هیل: روحانی مذاکره با آمریکا را به برداشتن تحریم‌ها منوط کرد
تارنمای هیل جزو رسانه های مهم آمریکایی بود که گفت وگوی تلویزیونی را پوشش داد و نوشت: رئیس جمهوری ایران مذاکره با آمریکا را به برداشتن تحریم ها منوط کرد.

این تارنمای آمریکایی که به کنگره نزدیک است، در ادامه گزارش خود نوشت، روحانی گفت: من پیش شرطی ندارم، اگر دولت آمریکا امروز آماده است، ما درباره نحوه پرداخت غرامت هایی که باید به خاطر دخالت هایش در ایران پرداخت کند، مذاکره کنیم.

واشنگتن تایمز: روحانی گفت‌وگو با آمریکا را رد کرد
روزنامه واشنگتن تایمز گزارشی با این عنوان منتشر کرد: رئیس جمهوری ایران گفت وگو با آمریکا را رد کرد و تحریم های ترامپ را اقدامی سیاسی خواند.

به نوشته این نشریه آمریکایی، رئیس جمهوری ایران در یک گفت وگوی تلویزیونی از تصمیم ترامپ برای بازگرداندن تحریم هایی که تحت توافق هسته ای 2015 برداشته شده بود، انتقاد کرد و رئیس جمهوری آمریکا را به بازی با سیاست در خانه و تلاش برای ایجاد آشوب در ایران متهم کرد.

الجزیره: ایران نمی تواند در حین تحریم با آمریکا گفت‌وگو کند
شبکه الجزیره در تارنمای خود به نقل از روحانی نوشت: ایران نمی تواند در حالی که تحت تحریم است با آمریکا گفت وگو کند.

در این گزارش شبکه قطری آمده است: رئیس جمهوری ایران اظهار داشت، تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته ای ثابت می کند که آمریکا قابل اعتماد نیست.

روحانی اعلام کرد ایران تا زمانی که در سایه تحریم های اقتصادی قرار دارد نمی تواند وارد گفت وگو با دولت «غیرقابل اعتماد» ترامپ شود.

شبکه راشاتودی، روحانی: مذاکره در شرایط تحریم‌ها بی‌معنی است
شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان راشاتودی به نقل از حسن روحانی گفت: مذاکره در شرایطی که تحریم ها اعمال می شود، هیچ معنایی ندارد.

رسانه روسی به نقل از رئیس جمهوری ایران گفت: ترامپ از امکان مذاکره با ایران خودداری کرد و اقدامات خود را به زیان ملت ایران انجام می دهد.

راشاتودی با بیان اینکه ترامپ دستور احیای تحریم ها علیه ایران را صادر کرد، خاطرنشان کرد: وزیران خارجه فرانسه، انگلیس، آلمان و کمیسار عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا از این تصمیم ترامپ ابراز تاسف کردند.

شبکه رن.ت.و: روحانی به آمریکا هشدار داد
شبکه تلویزیونی رن.ت.و روسیه در بخش های خبری شامگاه دوشنبه خود با اشاره به اظهارات تلویزیونی روحانی گفت: رئیس جمهوری ایران در مورد پیامدهای احیای تحریم های ضدایرانی به واشنگتن هشدار داد.

رسانه روسی افزود: روحانی از ملت ایران خواست دربرابر مشکلات اقتصادی متحد شوند.

به گزارش رن.ت.و رئیس جمهوری ایران خاطرنشان کرد که آمریکا از برقراری مجدد تحریم ها در مورد ایران تاسف خواهد خورد و در همین حال هیچ یک از تدابیری را که تهران ممکن است اتخاذ کند، ذکر نکرد.

«روحانی تاکید کرد که به رغم تحریم ها، ایران به جهان نشان خود داد که به وعده خود عمل کرده و به تعهداتش در توافقنامه های بین المللی پایبند است.»

رسانه روسی افزود: روحانی همچنین گفت که تهران روابط با همسایگانش را برای تثبیت و تقویت صلح و آرامش در منطقه خاورمیانه بهتر خواهد کرد.

رادیو اکو مسکو: روحانی دلیلی برای مذاکره با آمریکا نمی‌بیند
رادیو اکو مسکو که از دیدگاه های غربی پیروی می کند گفت که رئیس جمهوری ایران دلیلی برای مذاکره با همتای آمریکایی خود پس از احیای تحریم ها علیه ایران نمی بیند.

«روحانی در سخنان هشدار گونه گفت که آمریکا از تحریم ها علیه ایران متاسف خواهد شد.»

رسانه روسی افزود: روحانی خطاب به مردم ایران از آنان دعوت کرد با وحدت و یکپارچگی در برابر مشکلات اقتصادی بایستند.

تاس: روحانی واشنگتن را از پیامدهای ازسرگیری تحریم‌ها برحذر داشت

خبرگزاری تاس با اشاره به سخنان تلویزیونی رئیس جمهوری ایران نوشت: حسن روحانی واشنگتن را از پیامدهای بازگرداندن تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران برحذر داشت.

«روحانی خاطرنشان کرد که آمریکا از تحریم ایران پشیمان خواهد شد.»

رسانه روسی نوشت: رئیس جمهوری ایران در همین حال بر پایبندی ایران به تعهدات خود در چارچوب توافقات بین المللی تاکید کرد.

رادیو گاواریت ماسکوا: دعوت ترامپ برای مذاکره برای تفرقه‌افکنی است
رادیو گاواریت ماسکوا با اشاره به سخنان رئیس جمهوری ایران گفت: دعوت ترامپ برای مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا، با هدف تفرقه افکنی در جامعه ایران به نفع واشنگتن انجام گرفت.

رسانه روسی خاطرنشان کرد: رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر بر آمادگی خود برای دیدار شخصی با روحانی به رغم تحریم های اعمال شده، خبر داده بود.

پایگاه اینترنتی روزنامه ایزوستیا: ترامپ به مذاکره با ایران پشت کرد
روزنامه ایزوستیا در بخش اخبار آنلاین پایگاه اینترنتی خود نوشت: روحانی به ترامپ متذکر شد که ابتدا وی به روند مذاکرات (با ایران) پشت کرد.

روحانی گفت که واشنگتن پس از این باید تمایل خود برای آغاز مذاکره را اثبات کند.

ایزوستیا خاطرنشان کرد: سازمان ملل خواستار حفظ معامله هسته ای (برجام) با ایران به رغم اعمال تحریم های آمریکا علیه این کشور شده است.

سخنگوی کمیسیون اروپا نیز اعلام کرده است که اتحادیه اروپا تحریم ها علیه ایران را در قلمرو اروپا بی اثر خواهد کرد.

 سی‌ان‌ان: روحانی بر ادامه تجارت تهران با پکن و مسکو اشاره کرد
شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا در بازتاب سخنان دوشنبه شب حسن روحانی گزارش داد: رئیس جمهوری ایران در تلویزیون به این موضوع اشاره کرد که پکن و مسکو به تجارت خود با تهران ادامه خواهند داد.

سی ان ان در بخش خبری بامدادی سه شنبه افزود: روحانی همچنین گفت که آماده گفت و گو با آمریکا است، اگر دولت ترامپ نشان دهد می توان به آنها اعتماد کرد با بازگشت به برجام و برداشته شدن تحریم ها.

این رسانه ادامه داد که رئیس جمهوری ایران در هشداری اعلام کرد که آمریکا از بازگرداندن تحریم های ضدایرانی پشیمان خواهد شد.

سی‌ان‌ان: روحانی، ترامپ را به چالش کشید
شبکه خبری سی ان ان در بخشی دیگر نوشت:«حسن روحانی»رئیس جمهوری ایران دراظهارات دوشنبه(شب)بابیان اینکه جمهوری اسلامی« همین الان» از مذاکراه با آمریکا استقبال می کند، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا را به چالش کشید.

 این شبکه خبری آمریکایی اظهارات رئیس جمهور کشورمان را در گفت و گوی تلویزیونی زنده بازتاب داد و به بخش هایی از این گفت و گو پرداخت.

سی‌ان‌ان نوشت: روحانی در مصاحبه ای که دوشنبه شب به وقت محلی ایران با تلویزیون دولتی ایران انجام شد، گفت: من پیش شرط ندارم. اگر دولت آمریکا بخواهد بیایید از همین الان شروع کنیم. اگر صداقت وجود داشته باشد ایران همیشه از مذاکره و گفت و گو استقبال کرده است.

سی‌ان‌ان نوشت: «جان بولتون» مشاور امنیت ملی ترامپ در پاسخ به سوال مجری این شبکه درباره این پیشنهاد (روحانی) گفت که اجازه بدهید ببینیم این پیشنهاد واقعی است یا این که بیشتر پروپاگاندا (تبلیغات) است.

بولتون افزود: ترامپ در موضع خود درباره آمادگی مذاکره با ایران و کره شمالی «ثابت قدم» بوده است.

وی گفت: اگر ایرانی ها واقعا خواستار مذاکره درباره همه رفتارهای شان در منطقه و جهان هستند، فکر می کنم که رئیس جمهور (ترامپ) هم مایل به این کار است.

سی‌ان‌ان ادامه داد: با این حال رئیس جمهور ایران ابراز نگرانی کرد که ترامپ قابل اعتماد نیست و اشاره کرد که رئیس جمهور آمریکا به مذاکره قبلی با تهران و دیگر توافقات بین المللی پشت کرده است.

روحانی گفت: کسی که امروز مدعی است مذاکره کند از همه تعهدات بین المللی خود -از توافق آب و هوایی پاریس گرفته تا تعهدات تجاری خود با دیگر کشورها- عقب نشینی کرده است.

وی (روحانی) اشاره کرد که ایران می خواهد آمریکا قبل از هر گونه آغاز مذاکرات دست از تحریم ها بردارد.

این شبکه خبری به این بخش از اظهارات رئیس جمهور کشورمان اشاره کرد که گفته بود: «اگر کسی چاقویی را در بازوی دشمن یا رقیب خود وارد کند و بگوید می خواهم مذاکره کنم، پاسخ این است که اول باید چاقو را بیرون بیاورد و بعد پای میز مذاکره بیاید.»

سی ان ان نوشت، رئیس جمهوری ایران افزود: این تحریم ها کودکان و مردم ایران را هدف قرار داده است.

روحانی همچنین گفت که افزایش تحریم های ایران و لفاظی های دولت آمریکا با توجه به نزدیک شدن به انتخابات میان دوره ای درنوامبر (آذر) آینده در آمریکا، مصرف داخلی دارد.

این رسانه آمریکایی افزود: روحانی تکرار کرد که این آمریکا است که به شکل فزاینده ای منزوی می شود نه ایران. آنها بر ما فشار وارد می کنند اما ما در پایان به سلامت عبور می کنیم.

روحانی گفت: فکر می کنم که اگر متحد و هماهنگ باشیم و اگر با هم کار کنیم بسرعت آمریکا را از این اقدام خود پشیمان می کنیم. جهان درک خواهد کرد که آمریکا خواهد فهمید که این تحریم ها موثر نیستند.

رئیس جمهور ایران افزود: چین و روسیه نشان داده اند که ازتحریم های آمریکا پیروی نخواهند کرد هر چندکه ترامپ تهدیدکرده کسانی که به مراودات تجاری با ایران ادامه می دهند با «تبعاتی شدید» مواجه خواهند شد.

وی گفت: چین بزرگترین شریک تجاری ما است و روسیه و چین علنا گفته اند که در چارچوب توافق با ما عمل خواهند کرد.

سی‌ان‌ان نوشت: روحانی همچنین اشاره کرد که وقتی یک شرکت فرانسوی از یک پروژه گازی که توافق کرده بود خارج شد چین فورا خلا آن را پر کرد. در شرایط فعلی کشورهای اسیایی بیشترین اهمیت را برای ما دارند.

این شبکه آمریکایی خاطرنشان کرد: دیگر امضا کنندگان توافق هسته ای ایران از جمله اتحادیه اروپا، روسیه و چین به توافق پایبند هستند. اتحادیه اروپا، انگلیس، فرانسه و آلمان روز دوشنبه در بیانیه مشترکی اعلام کردند که از اقدام آمریکا «عمیقا متاسف» هستند. اتحادیه اروپا اعلام کرده که اقدامات قانونی را برای حفاظت از شرکت های اتحادیه اروپا برای «مراودات تجاری قانونی و مشروع» با ایران انجام خواهد داد.

رسانه‌های چین: ایران به آمریکا هشدار داد
در همین حال رسانه های چین با انعکاس سخنان دوشنبه شب رییس جمهوری اسلامی ایران نوشتند: روحانی به شدت به آمریکا هشدار داده است که تحریم ایران، واشنگتن را پشیمان خواهد کرد و سودی برای آن کشور ندارد.

شینهوا خبرگزاری رسمی چین در مطلبی نوشت: روحانی در سخنانی که بازتاب وسیعی در جهان داشته است گفت ملت ایران از طریق اتحاد و همبستگی، تحریم را پشت سر خواهد گذاشت و نمی گذارد آمریکا به هدف خود برسد.

این خبرگزاری می نویسد روحانی به آمریکا هشدار داده است که ترامپ متوجه خواهد شد که ملت ایران همانطور که در گذشته با این نوع فشارها تسلیم نشده اند در آینده نیز هرگز چنین کاری انجام نخواهند داد.

رادیو بین‌المللی چین هم در گزارشی نوشت: از دیدگاه مردم ایران و 'روحانی' رییس جمهوری اسلامی ایران، دولت ایالات متحده پس از خروج از معاهده هسته ای 'برای مذاکرات قابل اعتماد نیست' و تهران حاضر به مذاکره با واشنگتن نخواهد بود.

این رسانه نوشت که روحانی از رییس جمهوری آمریکا خواسته است صداقت داشته باشد و اراده خود را برای حل مشکلات از طریق مذاکره نشان دهد.

روزنامه گلوبال تایمز هم نوشت: از دیدگاه رییس جمهوری ایران درخواست واشنگتن برای مذاکره همزمان با تحریم معنایی ندارد و تهران حاضر نیست زیر بار رفتارهای دوگانه آمریکا برود.

این روزنامه که سیاست های دولت چین را در جهان منعکس می کند نوشت: رئیس جمهوری ایران مذاکره با آمریکا را مشروط به برداشتن تحریم ها کرده و گفته است پیش شرطی برای مذاکره با واشنگتن ندارد اما اگر آمریکا آماده است می توانیم درباره نحوه پرداخت غرامت هایی که باید به خاطر دخالت هایش در ایران پرداخت کند، مذاکره کنیم.

چاینا دیلی هم نوشت: به نظر می رسد با رد درخواست مذاکره ترامپ با ایران توسط حسن روحانی، دو کشور وارد مرحله جدیدی از بی اعتمادی شده اند.

این روزنامه نوشت: ایران هرگز به امریکا اعتماد نداشته و ندارد و تجربه خوبی از آمریکایی ها در این زمینه ندارد زیرا آمریکا برجام که یک محصول بین المللی بود را نقض کرده و اکنون دوباره به دنبال مذاکره با ایران است.

حسن روحانی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی دوشنبه شب در گفت وگوی زنده تلویزیونی گفت: اروپایی که همیشه متحد آمریکا بوده، اکنون مقابل این کشور ایستاده است. امروز ما در جهان تنها نیستیم یعنی همه کشورها جز چند کشور معدود، طرفدار ایران هستند و به عنوان متعهدی قابل اعتماد، می شناسند.

روحانی گفت: در واقع اساس تحریم به سه ماه آینده که آمریکا می خواهد در نفت و بانک وارد عمل شود بر می گردد و قولی که اروپا، چین و روسیه دادند این است بتوانند ایستادگی کنند برای فروش نفت و هم روابط بانکی ما با دنیا حفظ شود.

رئیس جمهوری ایران همچنین در بخش دیگری از گفت وگوی تلویزیونی خود اظهار کرد: من پیش شرطی ندارم و اگر دولت آمریکا امروز آماده است، ما درباره نحوه پرداخت غرامت هایی که باید به ملت ایران از سال 32 تا حال به خاطر مداخلات در زندگی مردم ایران پرداخت کند، مذاکره کنیم. آماده‌ایم بدانیم به چه صورت، در چند قسط و چگونه می‌خواهد این غرامت‌ها را پرداخت کند. آمریکا بدهکار ملت ایران است و به خاطر مداخلات متعدد در ایران هم بدهکار عذرخواهی و هم بدهکار غرامت است. بدهکاری‌اش را پرداخت کند ما همواره اهل مذاکره در تاریخ بودیم و هستیم.

رئیس جمهوری گفت: کسی که از مذاکره خارج شده وپشت کرده به مذاکره، ترامپ و دولت ترامپ است و کاری که انجام می دهد کاری است علیه ملت و منافع ملی ایران. بنابراین اگر صداقت باشد، ایران همواره از مذاکره استقبال کرده است.

وی گفت: بعدازخروج از برجام اگرچه اول گفتند شروطی داریم و الان مذاکره بدون پیش شرط را مطرح می کنند.مقامات آمریکایی متناقض می گویند. باید از این نکته شروع کنم که مردم ما در طول سال های گذشته تجربه خوبی دارند هم از مقامات آمریکایی و هم از دولتمردان ایران.

رئیس جمهور همچنین گفت: ترامپ یک قدم برگشته است؛ او باید چند قدم برگردد؛ باید حداقل به قبل از دوران خودش برگردد تا شرایط مناسب برای منافع ایران، آمریکا و جهان بهتر تضمین شود.

دکتر روحانی تصریح کرد: من پیش شرطی ندارم اگر دولت آمریکاامروز آماده است، ما درباره نحوه پرداخت غرامت هایی که باید به ملت ایران از سال 32تا به حال به خاطر مداخلاتش در زندگی مردم درکشور ایران پرداخت کند،مذاکره کنیم.

ما آماده‌ایم که بدانیم به چه صورت و در چند قسط و چگونه می‌خواهد این غرامت‌ها را پرداخت کند. آمریکا بدهکار ملت ایران است وبه خاطر مداخلات متعددش در کشور ایران هم بدهکار عذرخواهی و هم بدهکار غرامت است. بدهکاری‌اش را پرداخت کند ما همواره اهل مذاکره در تاریخ بوده و هستیم.

رئیس جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: اروپا امروز روبروی آمریکا ایستاده، اروپایی که همیشه متحد امریکا بوده است.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.2142