تازه‌های خبر
سه شنبه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۰۷
چاپ

لندن: از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌ها علیه ایران محافظت می‌شود

وزیر مشاور انگلیس در امور خاورمیانه گفت که از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران محافظت می‌شود
لندن: از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌ها علیه ایران محافظت می‌شود

  آلیستر برت وزیر مشاور انگلیس در امور خاورمیانه پس از آنکه رئیس جمهور آمریکا تصمیم خود برای بازگرداندن تحریم‌های ایران را عملی کرد، در گفت‌وگو با رادیو بی‌بی‌سی تاکید کرد از شرکت‌های اروپایی در برابر این تحریم‌ها محافظت خواهد شد.

وی افزود: اگر شرکتی نگران اقدام قانونی و اجرای آن علیه خود توسط هر نهادی در پاسخ به تحریم‌های آمریکا (علیه ایران) است، این شرکت می‌تواند در برابر تحریم‌های واشنگتن محافظت شود.

برت در ادامه گفت که شرکت‌ها باید درباره اینکه به تجارت با ایران ادامه دهند یا نه، یک تصمیم تجاری بگیرند که به خودشان بستگی دارد.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دوشنبه شب (15 مردادماه) دستور بازگرداندن تحریم‌های مرتبط هسته‌ای علیه ایران را که به واسطه برجام لغو شده بود، امضا کرد.

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر اعلام کرد: از سه‌شنبه (هفتم اوت) تحریم‌های صنعت خودرو، طلا و ریال علیه ایران اجرایی می‌شود. مابقی تحریم‌ها هم که نفت و بانک مرکزی ایران را هدف قرار می‌دهد از روز پنجم نوامبر (14 آبان) اجرایی خواهد شد.

همچنین در این بیانیه آمده است که ترامپ تراکنش‌های مالی دیگر کشورها با ایران را از نزدیک رصد می‌کند و افراد و یا نهادهایی که کار با ایران را کاهش ندهند خود را در معرض عواقب سنگینی قرار خواهند داد.

دونالد ترامپ در این بیانیه از کشورهای دیگر خواسته که با ادامه اینگونه اقدامات، ایران را در دو راهی انتخاب بین تغییر رفتار تهدیدآمیز و ثبات‌زا و بازگشت به آغوش اقتصاد جهانی یا ادامه مسیر رو به پایین انزوای اقتصادی قرار دهد.

این بیانیه در ادامه ادعاهای بی‌اساس واشنگتن علیه کشورمان آورده است: ایران امروز تهدیدی است برای آمریکا و متحدان ما. آنها نظام مالی بین‌المللی را تضعیف و از تروریست‌ها و شبه نظامیان در سراسر جهان، حمایت می‌کنند.

همچنین مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا در پیامی توئیتری با تکرار اداعاهای واهی آمریکا علیه ایران نوشت: 90 روز پیش رئیس‌جمهوری، ایالات متحده آمریکا را از توافق ناکام ایران خارج کرد. امروز تحریم‌ها علیه ایران مجدداً اعمال شد تا با فعالیت‌های بد آن مقابله کند. ایران باید از منابع این کشور برای کمک به شهروندان خود استفاده کند، نه حمایت از تروریست و تحکیم رهبری خود.

محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در پاسخ در صفحه توییتر خود نوشت: دولت ترامپ می‌خواهد جهان بر این باور باشد که این دولت نسبت به مردم ایران دغدغه دارد.

وی ادامه داد: با این حال، نخستین تحریم‌هایی که دولت آمریکا مجددا وضع کرده، مجوز فروش هواپیماهای مسافربری بالای ۲۰۰ سرنشین را به بهانه‌های واهی لغو می‌کند که این موضوع شهروندان عادی ایرانی را با خطر مواجه می‌سازد. ریاکاری آمریکا حد و مرزی نمی‌شناسد.

ظریف در توئیت دیگری به مناسبت سالگرد بمباران اتمی ژاپن، نوشت: در چنین روزی در سال ۱۹۴۵، آمریکا به نخستین و تنها کشوری در جهان تبدیل شد که از بمب هسته‌ای استفاده کرد؛ آن‌ هم علیه مناطق مسکونی شهری. ۷۳ سال بعد همین کشور در حالی که زرادخانه‌های هسته‌ای خود را به صورت وسیعی توسعه داده، از اجرای تعهداتش در ان‌پی‌تی خودداری می‌کند. نظامی‌گری آمریکا همچون بی‌توجهی مطلق آن کشور به حیات انسان‌ها پایان نیافته است.

ایسنا
 

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.2121