تازه‌های خبر
سه شنبه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۰۱
چاپ

تحلیل نیویورک‌تایمز از تنش‌های اخیر ریاض و اتاوا؛ بن‌سلمان با اخراج سفیر کانادا اصلاحاتش را زیرسوال برد

هنگامی‌که وزارت خارجه کانادا خواستار آزادی سمر بدوی، فعال حقوق زنان و رائف بدوی، برادرش که وب‌سایتی به نام «شبکه لیبرال سعودی» اداره می‌کند شد، با موضع تهاجمی سعودی‌ها مواجه شد تا جایی که تنش‌ها میان دو کشور بالا گرفته است.
بن‌سلمان با اخراج سفیر کانادا اصلاحاتش را زیرسوال برد


پادشاه عربستان سعودی و بن سلمان، وارث او بار دیگر ادعای پیشرفت در آینده را زیرسوال بردند. پس از آنکه دولت کانادا با انتشار بیانیه‌ای نگرانی خود را از بازداشت فعالان جامعه مدنی و حقوق زنان در عربستان اعلام کرد، عربستان سعودی سفیر کانادا را یک «عنصر نامطلوب» خواند و به وی دستور داد که ظرف 24 ساعت خاک این کشور را ترک کند.

به گزارش اعتمادآنلاین به نقل از نیویورک‌تایمز، سعودی‌ها اعلام کردند که تجارت و سرمایه‌گذاری جدید در کانادا را به حالت تعلیق درمی‌آورند. آن‌ها همچنین گفتند که حدود 12 هزار دانشجوی سعودی در کانادا که از سوی دولت بورس شده بودند را به کشورهای دیگر منتقل می‌کنند.

هنگامی‌که وزارت خارجه کانادا خواستار آزادی سمر بدوی، فعال حقوق زنان و رائف بدوی، برادرش که وب‌سایتی به نام «شبکه لیبرال سعودی» را اداره می‌کند شد، از قوانین سعودی‌ها تخطی کرد. موضع گرفتن در برابر انتقادها، امر غیرمعمولی نیست؛ اما این اقدام سعودی‌ها بسیار تهاجمی بود و قصد دارند منتقدانش را وادار به سکوت کنند.

رائف بدوی در سال 2013، به هزار ضربه شلاق و 10 سال زندان و جریمه برای اداره‌ سایتش محکوم شد. او در سال 2015، 50 ضربه شلاق خورد؛ اما پس از آنکه ویدئویی از شلاق زدن او خشم بین‌المللی را برانگیخت، مجازاتش موقتاً به حالت تعلیق درآمد.

دولت عربستان سعودی هیچ توضیحی مبنی بر اینکه چرا سمر بدوی را بازداشت کرده، نداده است. خانم بدوی مدت‌هاست که فعالیت‌های حقوقی علیه قوانین حاکمیت، ازجمله خروج زنان از کشور بدون اجازه شوهر مبارزه می‌کند.

سعودی‌ها ادعا می‌کنند که بیانیه‌ کانادا «دخالت آشکار» در امور داخلی این کشور است؛ اما این استدلال عجیب است. انصاف حیدر، همسر سمر بدوی و سه فرزندشان در کانادا پناهندگی سیاسی دارند و خانم بدوی ماه گذشته شهروند کانادا شد.

کشورهایی که به حقوق بشر و حقوق سیاسی توجه دارند، تاریخی طولانی در دفاع کردن از اصول و ارزش‌هایی دارند که در منشور سازمان ملل متحد و اعلامیه جهانی حقوق بشر قید شده است.

عربستان سعودی یکی از امضاکنندگان این منشور و عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل است؛ چراکه وارث ملک سلمان، محمد بن سلمان در سال 2015 به قدرت رسید و سرمایه‌های خارجی را جذب، ممنوعیت رانندگی زنان را لغو، سالن‌های سینما را برای اولین بار در 30 سال گذشته افتتاح و تلاش کرد دروس اسلامی را از مدارس حذف کند. او همچنین لقب «اقتدارگرایی» را به خود اختصاص داد. روحانیون، فعالان و تجار را بازداشت کرد.

عربستان سعودی تحت رهبری بن سلمان از سخن گفتن و دخالت در امور کشورهای دیگر، ازجمله یمن، بحرین و قطر هراسی ندارد. این کشور با باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا بر سر توافق هسته‌ای ایران لابی کرد و با تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر انتقال سفارت آمریکا از اسرائیل به اورشلیم مخالفت کرد.

با این حال کاخ سفید روز گذشته در ارتباط با اختلافات بین عربستان و کانادا هیچ اظهارنظری نکرد. تنها واکنش آمریکا تا به امروز، از سوی یکی از مقامات وزارت امور خارجه این کشور بود که در بیانیه‌ای این دو کشور را «متحدان نزدیک» نامید. این بیانیه نامی از خانواده بدوی‌ نبرده بود، بلکه به «آزادی‌های به رسمیت شناخته شده» اشاره داشت و بر اساس آن قرار است دولت عربستان جزئیات بیشتری درباره این مسئله ارائه دهد.

 

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.3156