تازه‌های خبر
سه شنبه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۵۱
چاپ

هدف آمریکا از تاسیس ناتوی عربی ترامپ به دنبال جنگ در خاورمیانه است

ایده ی کمک آمریکا به ریاض، که تا کنون برای گسترش وهابیت ۱۰۰ میلیارد دلار هزینه کرده و به ایجاد یک اتحاد نظامی و کارامدتر با رهبری گروه های وهابی، کمک کرده است، احتمالا باعث ایجاد تشویش در کشورهای اروپایی و آسیایی شود.
ترامپ به دنبال جنگ در خاورمیانه است

 طرح "ناتوی عربی" ترامپ برای مقابله با ایران واکنش های جهانی را به همراه داشته است

برنامه ی پرزیدنت ترامپ برای برگزاری نشستی در اکتبر با حضور رهبران کشورهای عربی حوزه ی خلیج در واشنگتن، به منظور ایجاد یک اتحاد نظامی علیه ایران موجب ایجاد خوش بینی، کنجکاوی و خشم در سطح جهان شده است.

بحث اخیر پیرامون اتحاد به اصطلاح "ناتوی عربی"، اقدامی به رهبری عربستان به منظور مقابله با ایران، از طریق هماهنگ کردن فعالیت های شش کشور عربی حوزه خلیج به علاوه ی مصر و اردن در زمینه ی دفاع موشکی، آموزش نظامی و اقدمات ضد تروریسم است. نشست واشنگتن برای 12-13 اکتبر برنامه ریزی شده است.

روزنامه ی انگلیسی زبان گلف نیوز امارات، در مقاله ای با عنوان "ناتوی عربی می تواند بسیار موثرتر با ایران مقابله کند"، از این طرح حمایت کرد.

در این مقاله آمده است: "ایران در بسیاری از مسائل خاورمیانه دخالت می کند. پشت ایران به نیروهای غیر دولتی اجیر شده ای گرم است که به خوبی آموزش دیده اند و کاملا مسلح هستند و با استفاده از این نیروها و نیروهایی از سپاه پاسدارن باعث گسترش اختلافات فرقه ای در منطقه شده است."

در ادامه این روزنامه به تحسین "موضع سختگیرانه" دولت ترامپ در قبال تروریسم و خروج از توافق هسته ای سال 2015 پرداخت و گفت این اقدام " زنگ خطری" برای ایران بود و در انتها گفت: "ایجاد یک اتحاد منطقه ای شبیه به ناتو، قدمی دیگر در این راستا خواهد بود."

روزنامه ی تایمز اردن از زاویه ای دیگر به این مسئله نگاه کرده و در مقاله ای با عنوان "نگاهی واقع بینانه به ناتو عربی"، به جای ایران بر اسرائیل متمرکز شده است.

در این مقاله آمده است: "درست است که اقدامات ایران برای افزایش نفوذش در منطقه و سیاست های بی ثبات کننده اش حائز اهمیت است، اما این سوال مطرح می شود که آیا اتحاد نظامی بین کشورهای عربی باید صرفا متمرکز بر ایران باشد؟ در حالی که کشورهای عربی را دشمن های زیادی تهدید می کند که در راس آنها، قطعا اسرائیل قرار دارد."

در ادامه می خوانیم: "تا زمانی که توافق نامه ای محترمانه و مسالمت آمیز برای مناقشه ی فلسطین و اسرائیل به وجود نیاید، کشورهای عربی به جای ایران، اسرائیل را دشمن شماره ی یک خود می دانند."

روزنامه ی بلومبرگ این تیتر را زد: "ایجاد یک ناتو عربی؟ این هم یک ایده ی بهتر از ترامپ،" و معتقد بود که ناتو و ترکیه هم باید عضو این اتحاد شوند.

این روزنامه همچنین از دولت ترامپ خواسته است تا با قاطعیت بیشتری برای پایان دادن به تحریم هایی که عربستان، امارات، مصر و بحرین علیه قطر اعمال کرده اند، اقدام کند چون این تحریم ها "با منحرف کردن تمرکز و انرژی کشورهای عربی و مستحکم تر کردن روابط بین دوحه و تهران بسیار به نفع ایران شده است."

روزنامه ی انگلیسی زبان آسیا تایمز، مستقر در هنگ کنگ، در این رابطه مقاله ای با این عنوان منتشر کرد: "یک ناتوی عربی و سیاست جنگ طلبانه ی آمریکا در قبال خاورمیانه"

نویسنده ی این مقاله می گوید: "فشار دولت ترامپ برای ایجاد یک ناتوی عربی به رهبری عربستان، در واقع یک اتحاد نظامی علیه ایران است که می تواند منجر به افزایش هرج و مرج در خاورمیانه شود." در حالیکه حمله به ایران به نفع آمریکا و کشورهای عربی متحد آن است،" با ایجاد موج جدیدی از پناهندگان باعث آسیب بیشتر به ثبات کشورهای اروپایی می شود و اقتصاد و امنیت کشور های آسیایی را تهدید می کند." در ادامه آمده است که کشورهای آسیایی بر خلاف آمریکا، بر این باور نیستند که ایران بزرگترین کشور حامی تروریسم است بلکه کوته فکری وهابی های سعودی را ریشه ی تروریسم در آسیا می دانند.

"بنابراین ایده ی کمک آمریکا به ریاض، که تا کنون برای گسترش وهابیت 100 میلیارد دلار هزینه کرده و به ایجاد یک اتحاد نظامی و کارامدتر با رهبری گروه های وهابی کمک کرده است، احتمالا باعث ایجاد تشویش در کشور های اروپایی و آسیایی شود."
دیپلماسی ایرانی

 

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.3444