تازه‌های خبر
پنجشنبه، ۶ شهریور ۱۳۹۹ ۱۹:۳۶
چاپ

نگرانی تایوان از درگیری تصادفی همزمان با افزایش تنش‌ها در دریای چین جنوبی

رئیس جمهور تایوان گفت نگرانی‌های قابل توجهی بر سر احتمال درگیری های تصادفی، با توجه به فعالیت نظامی افزایش یافته در دریای چین جنوبی وجود دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، تسای اینگ-وون رئیس جمهور تایوان در سخنرانی ویدئویی برای یک اندیشکده استرالیایی،گفت: خطر درگیری‌های تصادفی بالاست زیرا تنش‌ها در دریای چین جنوبی و پیرامون تایوان و ارتباطات باید به گونه‌ای شوند که ریسک محاسبات اشتباه را کاهش دهند.

وی در مجمعی که توسط مؤسسه سیاست استراتژیک استرالیا ترتیب داده شده بود گفت: خطر درگیری نیازمند رسیدگی با دقت تمام طرفین درگیر است. ما امیدواریم و انتظار داریم که پکن به الزامات خود به عنوان یک قدرت مهم منطقه‌ای، پایبند بماند.

تسای خاطرنشان کرد: همچنان نگرانی‌های قابل توجهی بر سر  احتمال تصادفات، با توجه به فعالیت نظامی افزایش یافته در منطقه، وجود دارد. بنابراین ما معتقدیم برای تمام طرفین مهم خواهد بود که خطوط ارتباطی خود را حفظ کنند تا از تفسیر اشتباه و محاسبات اشتباه، جلوگیری کنند.

تسای گفت تایوان نیازمند قوی کردن ظرفیت‌های دفاعی خود است و این را یک اولویت قرار داد.

وی افزود: ما این کار را انجام می‌دهیم زیرا می‌دانیم در شرایط فعلی ، قدرت می‌تواند با بازدارندگی مرتبط باشد. این موضوع همچنین خطر ماجراجویی نظامی را کاهش می‌دهد.

رئیس جمهور تایوان همچنین از کشورهای با طرز فکر مشابه خواست از تایوان محفاظت کنند و بدین ترتیب این دموکراسی خودمختار را متحدی قابل اعتماد در نزد کشورهای غربی جلوه داد.

تسای به مؤسسه سیاست استراتژیک استرالیایی گفت: امیدواریم که کشورهای با طرز فکر مشابه، به همکاری با یکدیگر برای تضمین امنیت تایوان، که به نفع ثبات منطقه نیز هست، ادامه دهند.

پکن از سال ۲۰۱۶ که تسای به قدرت رسید، فشار دیپلماتیک، نظامی و اقتصادی بر تایوان وارد آورده زیرا او این ایده را که تایلند بخشی از "یک چین" است، رد می‌کند.

او تایوان را به عنوان یک کشور با حاکمیت بالفعل می‌شناسد، اما در برابر هرگونه اعلام استفلال رسمی مقاومت می‌کند، اقدامی که پکن هشدار داده می‌تواند به جنگ بیانجامد.

تسای در سخنرانی خود از جامعه بین‌المللی خواست که کانون‌های درگیری بالقوه در مناطق دریای چین شرقی و جنوبی را حل و فصل کنند.

پکن این هفته در دریای مورد مناقشه چین جنوبی که مورد ادعای تایوان و مجموعه‌ای از کشورهاست، موشک شلیک کرد.

تسای خاطرنشان کرد: ما به دنبال شراکت امنیتی قوی‌تر با آمریکا و دیگر کشورها با ذهنیت مشابه در منطقه هستیم تا ارزش‌ها و منافع مشترکمان را با آن‌ها افزایش دهیم.

تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ، روابط واشنگتن با تایپه افزایش پیدا کرده چرا که او بر سر دسته‌ای از مسائل با چین اختلاف دارد.

پکن روابط رسمی خود با تایوان را تحت ریاست جمهوری تسای و بعد از انتخاب مجدد و پیروزی قاطع او در ماه ژانویه، قطع کرده است.

رئیس جمهور تایوان مجدداً بر پیشنهاد مذاکرات با چین، در صورتی که به یک رابطه پرفایده کمک کنند، تأکید کرد.

تسای تأکید کرد: این مردم تایوان هستند که باید برای آینده این کشور تصمیم بگیرند. این آن چیزی است که ما بر آن پافشاری می‌ورزیم.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.0741