تازه‌های خبر
جمعه، ۱۰ آبان ۱۳۹۸ ۲۲:۴۸
چاپ

واکنش ترکیه به طرح حمایت فرانسه از کردهای سوریه

ایرنا نوشت: معاون رئیس جمهوری ترکیه جمعه‌شب در واکنش به تصویب طرحی در پارلمان فرانسه در حمایت از کردهای سوری که آنکارا آنان را تروریست می‌خواند، گفت: ما به تهدید کسانی که در پارلمان‌هایشان برای خدشه‌دار کردن تاریخ ترکیه و علیه موضع آنکارا در برابر تروریسم تلاش می‌کنند، توجهی نداریم و به راه خود ادامه می‌دهیم.

"فؤاد أوکتای" در گفت‌وگو با خبرگزاری "آناتولی" ترکیه گفت: برهه کنونی نفاق بسیاری از کشورها در خصوص مسأله تروریسم را بر ملا کرد.

وی نوشت: نفاق در خصوص تروریسم، شبیه محاصره ظالمانه و تحریم‌هایی است که کشورهای چهارگانه عربی علیه قطر اعمال کردند.

اشاره اوکتای به تحریم‌های عربستان، امارات متحده عربی، بحرین و مصر در ۵ ژوئن ۲۰۱۷ (۱۵ خرداد ۹۶) است که در آن قطر به اتهام حمایت از تروریسم تحریم شد و این چهار کشور تمامی راه‌های زمینی، هوایی و دریایی را به روی دوحه بستند.

پس از تحریم کشورهای چهارگانه علیه دوحه روابط ترکیه و قطر با امضای توافق‌های نظامی و اقتصادی بسیار مستحکم‌تر و نزدیک‌تر شده است.

سخنان اوکتای در واکنش به تصویب طرح حمایت فرانسه از یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) در پارلمان فرانسه صورت می‌گیرد.

پارلمان فرانسه طرحی را تصویب کرد که با هرگونه تحرک نظامی ترکیه علیه یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) مخالفت می‌کند.

فرانسه پس از آغاز عملیات نظامی ترکیه (۱۷ مهرماه) در شمال شرق سوریه، صادرات تسلیحات به ترکیه را به حال تعلیق در آورد.

مجلس نمایندگان آمریکا نیز سه‌شنبه شب در قطعنامه‌ای نسل‌کشی ارامنه در میان سال‌های ۱۹۱۵ و ۱۹۱۷ توسط دولت عثمانی را به رسمیت شناخت و در قطعنامه‌ دیگری، خواستار تحریم ترکیه به خاطر عملیات در شمال شرق سوریه شد.

همچنین براساس طرح تحریم مجلس نمایندگان آمریکا، مسؤولان ترکیه‌ای که در حمله این کشور به شمال شرق سوریه نقش داشته‌اند، از جمله "خلوصی آکار" وزیر دفاع این کشور مشمول تحریم می‌شوند.

براساس این طرح، فروش سلاح و مهمات به آنکارا ممنوع، دسترسی مقامات ارشد ترکیه به دارایی‌های خود در ایالات متحده دشوارتر و سفر مقامات ترکیه‌ به آمریکا نیز با محدودیت ‌روبه ‌رو خواهد شد.

تحریم ترکیه از سوی مجلس نمایندگان آمریکا درحالی اعلام می‌شود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور اول آبان اعلام کرد به وزارت خزانه‌داری این کشور دستور داده است، تمامی تحریم‌های وضع شده علیه ترکیه را که ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) به دلیل حمله این کشور به کردها در شمال شرقی سوریه صورت گرفت، لغو کند.

لغو تحریم‌های دولت آمریکا پس از آن صورت می‌گیرد که واشنگتن و آنکارا ۲۵ مهرماه برای برقراری آتش‌بس موقت در شمال شرق سوریه به توافق رسیده بودند.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.1711