تازه‌های خبر
چهارشنبه، ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ ۰۱:۰۶
چاپ

بررسی احتمال تبانی و فساد در فوتبال دخالت سیاسی نیست/ نهادهای نظارتی حق ورود دارند

رئیس کمیته فرهنگی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان اینکه دستگاه‌های نظارتی و حاکمیتی حق بررسی احتمال تبانی و فساد در فوتبال را دارند، گفت که این موضوع دخالت سیاسی نیست و وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال ایران از ورود نهادهای نظارتی به موضوع قرارداد ویلموتس در مقابل فیفا دفاع کنند.

سیدنظام‌الدین موسوی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به نامه فیفا درباره احتمال تعلیق فوتبال ایران در صورت ورود نهادهای نظارتی به پرونده ویلموتس گفت: آنچه به عنوان حوزه اختیارات، فیفا و فدراسیون فوتبال ایران پذیرفته شده است مسائل تخصصی مربوط به فوتبال است. کشورهایی که عضو فیفا می‌شوند به طور طبیعی داوری تخصصی فیفا در حوزه فوتبال را می‌پذیرند، اما برخی مسائل هست که دایره تخصصی فوتبالی محسوب نمی‌شود.

وی افزود: موضوع فساد در فوتبال احتمال تبانی، رشوه و پولشویی مسائلی نیست که فیفا بخواهد وارد آن شود و اصلا اقتدار لازم را برای برخورد ندارد. این‌ها مسائل حاکمیتی هستند و حاکمیت هم براساس قوانین داخلی موظف است به آن ورود کند.

نماینده مردم تهران در مجلس ورود نهادهای نظارتی به موضوع قرارداد ویلموتس را مسئله‌ای حاکمیتی عنوان و خاطر نشان کرد: فیفا نباید در این مسائل دخالت کند. در سال ۲۰۱۵ که اتهاماتی مثل ارتشاء و اخاذی به مدیران فدراسیون جهانی فوتبال زده شد دستگاه قضایی آمریکا علیه برخی مدیران فیفا اعلام جرم کرد و پلیس سوئیس که فیفا در آنجا ثبت شده تعداد زیادی از مدیران ارشد فیفا را بازداشت کرد و پرونده‌ای برای آن‌ها تشکیل شد چرا که در تعیین کشور محل برگزاری جام جهانی رشوه گرفته بودند. بنابراین نه تنها فدراسیون‌های کشورها بلکه در فیفا هم ممکن است مسائلی باشد که کشورهای ذی نفع حق ورود و حاکمیت دارند.

این نماینده مجلس ادامه داد: در کشور ما هم موضوع قرارداد ویلموتس مسئله‌ای که صاحب‌نظران احتمالاتی درباره آن می‌دهند. بحث وجود ناکارآمدی و احتمال تبانی و فساد مطرح است و طبیعتا دستگاه‌های نظارتی و حاکمیتی حق ورود دارند. این موضوع دخالت سیاسی تلقی نمی‌شود. آنچه ما براساس عضویت در فیفا پذیرفته‌ایم داوری فیفا در مسائل تخصصی فوتبال است. مثلا اگر مقام دولتی در تعیین رئیس فدراسیون دخالت کند یا فشاری بیاورد براساس قوانین فیفا پذیرفته شده نیست اما مثلا مالیاتی که باید ورزشکاران بدهند طبیعتا نقض قوانین فوتبال نیست یا کمک مالی که فدراسیون از دولت دریافت می‌کند. بنابراین فساد و تبانی هم موضوعی است که حاکمیت حق ورود به آن را دارد.

موسوی در پایان خاطر نشان کرد: وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال باید از ورود نهادهای نظارتی به موضوع قرارداد ویلموتس در مقابل فیفا دفاع کنند و فیفا هم نباید وارد این حوزه‌ها شود.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.1761