تازه‌های خبر
دوشنبه، ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ ۱۵:۳۷
چاپ

باید و نباید "مدرسه رفتن" در سال تحصیلی کرونایی

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با تاکید بر لزوم جلوگیری از هم‌زمانی رفت و آمد دانش آموزان و ازدحام در ساعت شروع و پایان مدرسه، گفت: حداکثر مدت زمان حضور افراد در کلاس‌ها با احتساب حداقل یک متر فاصله، به مدت حداکثر یک ساعت در هر جلسه است.

دکتر سیدمحمد علوی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریورماه و الزام دستگاه‌ها به انجام وظایف مربوط، اظهار کرد: در این راستا وظیفه بهداشت، تدوین و نظارت بر اجرای پروتکل‌ها است بنابراین بهداشت نیز اقدامات لازم را توصیه و بر آن‌ها نظارت می‌کند.

وی با اشاره به پروتکل‌های تدوین‌شده بهداشتی برای مدارس، افزود: بنا بر این پروتکل‌ها، تعداد مناسب افراد در کلاس‌ها، قرار دادن صندلی، نیمکت و کامپیوتر دانش‌آموز و نظایر آن در فواصل لازم و ایمن و استفاده از ماسک توسط دانش‌آموزان و معلمان و کارکنان در مدت زمان حضور در مدرسه باید در مدرسه رعایت شوند.

علوی گفت: ممنوعیت انجام تمامی فعالیت‌های ورزشی جمعی و پر برخورد تا اطلاع ثانوی، جلوگیری از تجمع کارکنان در اتاق کار و آبدارخانه و دیگر اماکن، رعایت فاصله‌گذاری مناسب در سرویس‌های حمل و نقل بر اساس دستورالعمل و استفاده از موانع فیزیکی برای کاهش مواجهه کارکنان بخش‌های پر مراجعه نیز از نکات ضروری هستند که باید رعایت شوند.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: همچنین از برگزاری مراسم صبحگاه و فوق برنامه‌ها و هر تجمع و ازدحام در مدارس باید پرهیز شود. استراحت دانش‌آموزان بین کلاس‌ها نیز در حداقل زمان و در زمان‌های مختلف باید انجام شود.

علوی با تاکید بر لزوم جلوگیری از هم‌زمانی رفت و آمد دانش‌آموزان و ازدحام در ساعت شروع و پایان مدرسه، افزود: جلوگیری از ورود و تردد افراد و اشخاص متفرقه به محیط مدرسه و تغییر شیوه پاسخگویی با حفظ فاصله‌گذاری نیز در راستای رعایت فاصله‌گذاری باید مورد توجه قرار بگیرد.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان بیان کرد: حداکثر مدت زمان حضور افراد در کلاس‌ها با احتساب حداقل یک متر فاصله، به مدت حداکثر یک ساعت در هر جلسه است؛ فواصل لازم و ایمن افراد باید حداقل یک متر با فاصله طولی و عرضی باشد. فعالیت ورزشی انفرادی در محیط‌های باز بلامانع است.

وی گفت: در صورت امکان سرویس‌های ایاب و ذهاب حذف و از خودروهای شخصی برای جابه‌جایی دانش‌آموزان استفاده شود و در صورت فعال بودن سرویس ایاب و ذهاب کارکنان و دانش‌آموزان؛ در خودروی سواری بدون احتساب راننده حداکثر سه نفر، در ون و مینی‌بوس و اتوبوس با چیدمان سرنشین به صورت ضربدری و حداکثر از ۵۰ درصد ظرفیت استفاده شود.

علوی بیان کرد: ساعت استراحت کلاس‌ها باید مختلف باشد و ساعت شروع و پایان مدرسه به‌گونه‌ای تعیین شود که از هم‌زمانی رفت و آمد دانش‌آموزان و ازدحام جلوگیری شود.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان با تاکید بر لزوم غربالگری دانش‌آموزان و کارکنان، گفت: تکمیل فرم خوداظهاری قبل از ورود به مدرسه و سپس هفته‌ای یک بار برای کارکنان و دانش‌آموزان ضروری است. در نظر گرفتن محل مجزا برای افراد مبتلا و مشکوک به ویروس کرونا، جلوگیری از حضور کارکنان و یا دانش‌آموزان علامت‌دار یا بیمار و بازگشت با گواهی پزشک، تصمیم‌گیری درست در مورد فعالیت افراد در معرض خطر، دریافت گواهی سلامت معتبر از رانندگان وسایل نقلیه و سرویس و دریافت گواهی سلامت معتبر از مستخدمان و سرایداران مدارس نیز در راستای پیشگیری از شیوع کروناویروس باید انجام شود.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: استفاده از لباس حفاظتی، ماسک، چکمه و دستکش توسط نیروهای خدماتی هنگام نظافت ضروری است. ثبت حضور و غیاب نیز باید با رعایت دستورالعمل‌ها انجام شود؛ در صورت ممکن برای ثبت حضور و غیاب، از سیستم تشخیص چهره / کارت‌خوان کارکنان استفاده شود و در صورت فراهم نبودن این شرایط، نسبت به تهیه و استفاده از وسایل ضدعفونی دست اقدام شود.

علوی با بیان اینکه باید برای تماس با دکمه‌های آسانسور از دستمال کاغذی یا دستکش استفاده شود، گفت: خودداری از استفاده از دستمال مشترک برای تمیز کردن میز و صندلی و سایر وسایل توسط مسئولان نظافت، استفاده از مهر و سجاده شخصی در نمازخانه‌ها و ضرورت رعایت فاصله ایمن و جدا بودن گچ و ماژیک وایت‌برد مورد استفاده معلمان و دانش‌آموزان نیز از دیگر الزامات در مدارس است.

وی با تاکید بر تعطیلی بوفه‌ها و پایگاه تغذیه سالم، بیان کرد: سرو نشدن غذای گرم برای معلمان، دانش‌آموزان و کارکنان در مدرسه و جلوگیری از دست ‌به ‌دست کردن مواد غذایی و ساندویچ‌های خانگی توسط دانش‌آموزان نیز باید رعایت شود.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان افزود: گندزدایی سرویس ایاب و ذهاب مدرسه هر روز قبل از ورود دانش‌آموز، گندزدایی سطوح دارای تماس مشترک، تعبیه مناسب مواد ضدعفونی‌کننده دست به تعداد کافی و در قسمت‌های مناسب، نبود اختلاط بین مرحله شوینده و گندزدایی، استفاده و تهیه روزانه محلول‌های گندزدای کلره، گندزدایی مستمر در صورت وجود وسایل ورزشی و بازی دانش‌آموزان، گندزدایی وسایل نظافت پس از هر بار استفاده، گندزدایی وسایل آموزشی مشترک در پایان هر شیفت، گندزدایی وسایل موجود در اتاق بهداشت و جداسازی موقت در هر شیفت، تأمین و دپوی حداقل دو هفته‌ای مواد ضدعفونی‌کننده، مواد شوینده، صابون مایع، دستکش، ماسک، دستمال‌کاغذی و گندزدایی کلیه لوازم شخصی دانش‌آموزان استثنایی شامل ویلچر، عصا و وسایل توانبخشی در بدو ورود و خروج نیز باید انجام شود.

علوی با بیان اینکه استفاده از وسایل حفاظت فردی شامل ماسک، دستکش و لباس کار مناسب و مقاوم در برابر خوردگی مواد ضد عفونی‌کننده توسط فرد مسئول نظافت هنگام نظافت باید مورد توجه قرار بگیرد، گفت: توصیه می‌شود در مدارس از تهویه مناسب استفاده شود. نیمه بازگذاشتن درها و استفاده از جک و آرام‌بند درها، تهویه مناسب محل‌های اقامت، سرویس‌های بهداشتی و آسانسورها، استفاده از تِی مخصوص برای گندزدایی مکان‌هایی که امکان آلودگی وجود دارد، جدابودن سطل، دستمال‌ها و وسایل نظافت و گندزدایی سرویس‌های بهداشتی، آغاز نظافت از یک نقطه و پایان در طرف یا نقطه مقابل، استفاده از تِی با سر جداگانه برای نظافت کف اتاق‌ها و سالن‌ها، شست‌وشو و خشک کردن تجهیزات و ماشین آلات گندزدایی با روش مناسب و وجود جعبه کمک های اولیه با موارد لازم نیز از دیگر الزامات برای رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در مدارس است.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: گندزدایی سرویس‌های بهداشتی به‌ صورت مجزا، تعبیه سیستم لوله‌کشی صابون مایع و دستمال کاغذی در توالت‌ها و سرویس‌های بهداشتی، دفع پسماندها به شیوه بهداشتی در سطل‌های درب‌دار پدالی و جمع‌آوری و دفع پسماند با رعایت تمامی ملاحظات بهداشتی، گندزدایی محل‌های تجمع نظیر نمازخانه در فواصل اقامه هر وعده نماز، حذف آب ‌سردکن‌ها به صورت موقت، گندزدایی دستشویی‌ها و توالت‌ها روزانه حداقل دو بار در طول ساعات کار مدرسه و یک‌بار در انتهای کار مدرسه یا انتهای نوبت بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغ‌شده نیز در راستای رعایت بهداشت ساختمان باید انجام شود.

وی با تاکید بر لزوم رعایت احتیاط‌های لازم برای جلوگیری از برق‌گرفتگی هنگام گندزدایی، گفت: باید از پاشیدن و ریختن محلول‌های گندزدا روی سطوح و کلیدها، تجهیزات برق‌دار و مواد ناسازگار و با احتمال انفجار و آتش‌سوزی، خودداری شود. همچنین باید جمع‌آوری پسماند در کیسه‌های پلاستیکی محکم بدون درز و نشت در آخر هر شیفت در دستور کار قرار بگیرد.

علوی با اشاره به چگونگی آموزش نکات بهداشتی به دانش‌آموزان افزود: آموزش نکات بهداشتی باید با استفاده از روش‌های مناسب و رعایت فاصله‌گذاری انجام شود. در صورتی که آموزش‌ها به صورت مجازی باشند و یا در صورتی که آموزش از مسیرهای مجازی امکان‌پذیر نبود، از طریق چهره به چهره با رعایت فاصله حداقل یک متر و استفاده از ماسک توسط دو طرف بلامانع است.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: استفاده از ظرفیت تشکل‌های دانش‌آموزی، نصب پوستر یا بنر راهنمای نحوه صحیح شست‌وشوی دست‌ها در محل کار، سرویس‌های بهداشتی و محل سرو غذا، نصب پوستر مرتبط با بیماری و توصیه ماندن در خانه در صورت وجود علائم، نصب بنرهای آموزشی نحوه پیشگیری از انتقال بیماری‌های تنفسی، نصب پوستر نحوه صحیح پوشیدن، درآوردن و دفع وسایل حفاظت فردی، نصب بنر غربال‌گری و بیماریابی در محل نگهبانی و درب ورودی ساختمان، نصب بنر ثبت‌نام و غربال‌گری در سامانه salamat.gov.ir، بارگذاری پیام‌های بهداشتی روی سایت و شبکه‌های مجازی، نصب پوستر سامانه پاسخگویی شکایات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شماره تلفن ۱۹۰ و نصب پوستر معرفی سامانه ۴۰۳۰ در این راستا باید انجام شود.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.1632