تازه‌های خبر
جمعه، ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ ۱۶:۰۷
چاپ

تمام دانشجویان از شنبه غربالگری کرونا می شوند

معاینات جسمی در این کارنامه حذف شده است اما یکسری سوالات درباره اینکه در ماه‌های گذشته در چه شرایطی بودند و آیا تجربه بیماری داشتند یا نه پرسیده خواهد شد.

رییس سازمان امور دانشجویان از غربالگری دانشجویان در بدو ورود به دانشگاه‌ها خبر داد و گفت:‌ یکی از طرح‌های مراکز مشاوره این است که از روز شنبه ۱۵ شهریورماه دانشجویان به شکل غیرحضوری کارنامه سلامت خود را پرکنند. این سنجش کمک می کند دانشجویان محتمل، مشکوک و قطعی مبتلا به کرونا شناسایی شوند تا در خصوص آن‌ها تصمیم‌گیری شود.

مجتبی صدیقی روز جمعه در گفت‌وگو با ایرنا در خصوص برنامه وزارت علوم درباره نحوه اسکان دانشجویان در خوابگاه‌های دانشجویی همزمان با آغاز سال تحصیلی جاری توضیح داد: همان طور که عنوان شد ترم جدید به صورت ترکیبی یعنی حضوری و مجازی برگزار خواهد شد و ما برای بخش‌هایی نظیر واحدهای عملی، پایان‌نامه‌ها و امور مربوط به آزمایشگاه‌ها طبیعتا باید پیش‌بینی حضور دانشجویان در دانشگاه‌ها را داشته باشیم. یکی از موارد مهم در این زمینه، ظرفیت پذیرش دانشجویان خوابگاهی است که باید به طور قطعی امکان این اسکان در خوابگاه‌ها فراهم شود تا دانشجویان دچار مشکل نشوند.

صدیقی همچنین تاکید کرد: جمع‌بندی دانشگاه‌ها در خصوص نحوه اسکان دانشجویان خوابگاهی برای ترم جاری این بود که ما حداکثر بتوانیم ۴۰ درصد ظرفیت خوابگاهی را برای پذیرش دانشجویان در ترم جاری آماده کنیم و بیشتر از این امکان پذیرش وجود ندارد. البته این ظرفیت ممکن است در برخی از دانشگاه‌ها ۲۰، ۳۰ یا حتی ۴۰ درصد باشد اما قطعا ما بیشتر از ۴۰ درصد دانشجویان را در خوابگاه‌ها پذیرش نخواهیم کرد.

وی با بیان اینکه حضور دانشجویان در خوابگاه‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام خواهد گرفت، گفت: پیش‌بینی‌های لازم را برای اجرای این پروتکل‌ها انجام دادیم حتی ضدعفونی خوابگاه‌ها روزانه یا گاهی دو بار در روز نیز انجام خواهد گرفت و دستورالعمل بهداشتی ما در ترم جای نیز همان دستورالعمل اعلام شده قبلی است. بنابراین دانشگاه‌ها باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که اگر دانشجوی خوابگاهی دارند حضور آن‌ها در یک زمان اتفاق نیفتد.

صدیقی در خصوص برنامه وزارت علوم برای تغذیه دانشجویان ترم جدید نیز گفت: تغذیه دانشجویان در ترم جدید در اولویت خدمات ما نیست. فقط دانشجویان خوابگاهی که اسکان پیدا می‌کنند، پیش‌بینی تغذیه برای آن‌ها انجام خواهد گرفت و این تغذیه به شکل بسته‌بندی در اختیار دانشجویان قرار داده می‌شود.

وی اظهار داشت: دانشجویانی که در دانشگاه‌ها حضور دارند، می‌توانند از طریق رستوران‌های مکمل غذای مورد نیاز خود را تهیه کنند.

معاون وزیر علوم همچنین از ارتقای سطح آشپزخانه‌های دانشگاه‌ها در سال جاری خبر داد و گفت: قیمت غذا در رستوران های مکمل افزایش خواهد یافت. هر دانشگاهی بنا به تشخیص خود این قیمت را افزایش می‌دهد.

رییس سازمان امور دانشجویان در خصوص سنجش دانشجویان مبتلا به کرونا در ترم جاری نیز گفت:‌ مراکز بهداشت در دانشگاه‌ها موظف هستند در بحث خوابگاه‌ها پیش‌بینی‌های لازم را انجام دهند؛ ممکن است پزشک یا پرستار مستقر وجود داشته باشند و با در نظر گرفتن یک اتاق مستقل افراد مشکوک در آن مکان و در نهایت به مرکز درمانی انتقال داده می‌شوند و همه دانشگاه‌ها در سطح استان‌ها می‌توانند از دانشگاه های علوم پزشکی به عنوان پشتیبان استفاده کنند و هماهنگ می‌شود تا از خدمات این دانشگاه‌ها به شکل جدی‌تر برای کنترل بیماری استفاده شود و هر دانشگاهی باید با یک دانشگاه علوم پزشکی استان هماهنگ باشد تا سرویس‌های بهتری به دانشجویان بدهیم.

معاون وزیر علوم در خصوص کارنامه سلامت و غربالگری دانشجویان گفت: معاینات جسمی در این کارنامه حذف شده است اما یکسری سوالات درباره اینکه در ماه‌های گذشته در چه شرایطی بودند و آیا تجربه بیماری داشتند یا نه پرسیده خواهد شد.

وی ادامه داد: در واقع در کنار سنجش سلامت روان بحث جسمی دانشجویان نیز مورد سنجش قرار می‌گیرد.

صدیقی اظهار داشت: وضعیت ابتلای دانشجویان به کرونا در کارنامه سنجش سلامت روان دانشجویان مورد پایش قرار می‌گیرد. ما آماری از ابتلای دانشجویان به ویروس کرونا نداریم و تلاش می‌کنیم در ترم جاری با برقراری ارتباط مناسب بتوانیم وضعیت دانشجویان را بیشتر مورد ارزیابی قرار دهیم.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.1534