تازه‌های خبر
جمعه، ۲۷ تیر ۱۳۹۹ ۲۰:۵۵
چاپ

تشخیصی قطعی کرونا تنها با استفاده از تست PCR امکان پذیر است

رییس امور آزمایشگاه های دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: تشخیصی قطعی و استاندارد ویروس کرونا تنها با استفاده از تست مولکولی به روش PCR امکان پذیر است.

به گزارش ایسنا دکتر "احمد انجم شعاع" در گفت و گویی با تاکید بر اینکه تشخیصی قطعی و استاندارد ویروس کرونا تنها با استفاده از تست مولکولی به روش PCR امکان پذیر است که بر روی نمونه های گرفته شده از مخاط حلق انجام می شود اظهار کرد: این آزمایش در بهترین شرایط ۷۰ درصد موارد بیماری را تشخیص می دهد.

وی با اشاره به اینکه این تست در حال حاضر در سه آزمایشگاه دولتی شهرستان کرمان و تعدادی از شهرستان های تابعه انجام می شود که البته تابع ضوابط خاص خود می باشد افزود: اخیرا کیت تشخیص آنتی بادی های ضد ویروس کرونا(IgG و IgM) و تحت عنوان تست های سرولوژیک در اختیار قرار گرفته که سطح آنتی بادی های ضد ویروسی را در خون بیماران اندازه می گیرد که توسط برخی از آزمایشگاه های تشخیص طبی انجام و تبلیغ می شود.

این متخصص ژنتیک پزشکی با تاکید بر اینکه با توجه به ماهیت این تست ها از یک طرف و پایین بودن نسبی میزان حساسیت و اختصاصیت آنها به هیچ عنوان ارزش تشخیصی جهت تشخیص موارد جدید بیماری را به تنهایی ندارند افزود: موارد مثبت کاذب و منفی کاذب این نوع تست بالاست و فقط می توانند تا حدودی امکان مواجهه قبلی بیماری را به ویروس مطرح کنند.

انجمع شعاع ادامه داد: به همین دلیل مهمترین کاربرد این تست ها در مطالعات جمعیتی است جایی که درصدی از افراد جامعه صرفا جهت ارزیابی سطح ایمنی و مواجهه قبلی با بیماری مورد بررسی قرار می گیرند.

رییس امور آزمایشگاه های دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه با ویروسی جدید مواجه هستیم که عملکرد آن در سطح بر انگیختگی سیستم ایمنی افراد ناشناخته است تصریح کرد: اینکه چه سطحی از آنتی بادی نشان دهنده ابتلای قطعی فرد به ویروس کروناست و باعث ایمنی دراز مدت به ابتلا مجدد می شود نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.

وی تاکید کرد: با توجه به محدودیت های ذاتی این تست و ناشناخته های مربوط به ویروس درخواست تست بالینی توسط پزشک متخصص و با در نظر گرفتن شرح حال بیمار، علائم بالینی و نتایج تست های دیگر انجام و تفسیر آن با دقت و وسواس انجام شود در غیر این صورت انجام این تست نه تنها کمک کننده نیست بلکه باعث سردرگمی و نگرانی مضاعف بیمار و تحمیل هزینه و بار کاری بر سیستم بهداشتی و درمانی خواهد شد.

این متخصص ژنتیک پزشکی خاطر نشان کرد: انجام این تست نیاز به تجهیزات خاص ندارد و تعرفه آن حدود ۳۰۰ هزار ریال است.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.1846