تازه‌های خبر
دوشنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۹ ۱۵:۵۱
چاپ

آغاز ساخت خط 10 مترو تهران در نيمه دوم سال جاري

علي امام با اشاره به آغاز عمليات اجرايي خط 10 متروي تهران در نيمه دوم سال 1399، عنوان كرد: اين خط با عبور از 6 منطقه شهرداري تهران يكي از خطوطي است كه به دليل فرصت هاي سرمايه گذاري كه در مسير آن است، توان تامين بخشي از هزينه ساخت خود را دارد.


آغاز ساخت خط 10 مترو تهران در نيمه دوم سال جاريبه گزارش روابط عمومي و امور بين الملل شركت راه آهن شهري تهران و حومه (مترو) علي امام مديرعامل اين شركت با اشاره به آغاز عمليات اجرايي خط 10 متروي تهران در نيمه دوم سال جاري اظهار كرد: در سال‌هاى گذشته، متروي تهران فاقد طرح جامع مصوب بود. در نتيجه آغاز ساخت خط جديد بدون وجود سند بالادستي، منجر به آسيب به منابع شهر مي شد .


او گفت: با تصويب طرح جامع حمل و نقل ريلى تهران در انتهاى بهمن 98 توسط شوراى عالي ترافيك كشور، آغاز عمليات اجرايي خط جديد در دستور كار شركت متروي تهران قرار گرفت.
امام با بيان اين كه تا زمان تصويب طرح جامع حمل و نقل ريلى تهران، شركت مترو انجام مطالعات آغاز خطوط جديد را در دستور كار خود قرار داد است، خاطرنشان كرد: در نهايت به اين نتيجه رسيديم از ميان 4 خط جديد8،9،10،11 و نيز 2 خط اكسپرس كه در طرح جامع حمل و نقل ريلي به تصويب رسيده است؛ خط 10 از اولويت اجرايي بيشترى براى اجرا برخوردار است.


او با اشاره به اين كه مجموع خطوط مصوب در طرح جامع تا سال 1420 بايد ساخته و بهره برداري شود، دليل در اولويت قرار دادن خط 10 براى ساخت را اين گونه عنوان كرد: اين خط در مجموع از 6 منطقه شهر تهران عبور می کند كه در اين ميان منطقه ۵ و ۲۲ برخورداري كمتري از خطوط حمل و نقل ريلي درون شهري دارند. در نتيجه ساخت اين خط به تكميل پوشش شبكه ريلي در پايتخت كمك بسيار زيادي مي كند.


مديرعامل شركت راه آهن شهري تهران و حومه (مترو) در ادامه عنوان كرد: همچنين با توجه به محدوديت منابع مالي شهرداري تهران و نيز دولت در سال جاري ساخت اين خط با حضور و مشاركت سرمايه گذاران بخش خصوصي براي تامين بخشي از هزينه اجراي آن امكان پذير است.


امام در ادامه اظهار كرد: وجود مال ها و فروشگاه هاي بزرگ در مسير اين خط و نيز فرصت هاي مناسب جهت احداث مجتمع هاي ايستگاهي باعث مي شود مشاركت در ساخت خط 10 براي سرمايه‌گذاران بخش خصوصي داراي جذابيت باشد.
او افزود: تا كنون سرمايه‌گذاران مختلفى براي مشاركت در ساخت اين خط اعلام آمادگى كرده‌اند و جلسات متعددي نيز در همين زمينه برگزار شده است.


مديرعامل شركت مترو با بيان اين كه مقدمات اجرايى ساخت خط 10 و مطالعات آن رو به اتمام است، گفت: خوشبين هستيم در نيمه دوم سال جاري عمليات اجرايى ساخت خط 10 متروى تهران آغاز شود.


ميدان كتاب؛ بهترين نقطه براي آغاز ساخت خط 10
او با بيان اين كه از3 نقطه امكان آغاز عمليات اجرايي خط 10 وجود دارد، گفت: يكي از اين نقاط ايستگاه وردآورد و نقطه ديگر خیابان پیامبر است. ایستگاه میدان کتاب گزينه سوم است كه در حال حاظر دستگاه حفار TBM که برای لاینینگ خط ۷ در نظر گرفته شده بود در همین نقطه قرار دارد.
امام خاطرنشان کرد: این موضوع همراه با دلایل فنی دیگر باعث می شود بهترین نقطه برای آغاز عملیات اجرای خط ۱۰، میدان کتاب باشد.


بيش از 20 هزار ميليارد تومان هزينه خط 10 به قيمت سال 98
او عنوان كرد: بر اساس برآوردهاى مالى سال 98 هر خط مترو به صورت متغير 10 تا 20 هزار ميليارد تومان هزينه در بردارد. بر اين اساس خط 10 با 42 کيلومتر مسير به بيش از 20 هزار ميليارد تومان بودجه نياز دارد.


امام در پايان با بيان اين كه خط 10 از قنات كوثر آغاز مي شود، اظهار كرد: اين خط در ادامه با عبور از اتوبان هاي شهيد بابايى و صدر به سمت نمايشگاه بين‌المللى تهران، سعادت آباد، ميدان کاج و ميدان کتاب سرازير شده و با عبور از بزرگراه آيت‌الله هاشمى رفسنجاني به منطقه 5 مي رسد. سپس از منطقه 22 عبور كرده، به سمت بزرگراه شهيد خرازى ادامه مسير مي دهد و از درياچه چيتگر به سمت ايستگاه وردآورد مى‌رود. اين ايستگاه با متروي خط 5 (مسير تهران - كرج )ايستگاه تبادلى دارد.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.1617