تازه‌های خبر
پنجشنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۵۵
چاپ

تصاویر وزیر نروژی در ایران/عزل او به علت سیاسی یاهمراهی بامعشوقه نبود؛فقط همراه داشتن مبایل دولتی

 پر ساندبرگ وزیر شیلات نروژ از سمت خود استعفا خواهد داد؛ این خبر از سوی روزنامه نروژی «Aftenposten» اعلام شد. دلیل این استعفا انتقاداتی بوده که به او به دلیل بی‌توجهی به پروتکل‌های امنیتی در جریان سفرش به ایران وارد شده است.

 

 

به گزارش24آنلاین، یورونیوز نوشت: پر ساندبرگ عضو حزب راستگرای «پیشرفت» در نروژ که خواستار سخت‌گیری در قوانین مهاجرت و تطبیق بیشتر مهاجران با جامعۀ نروژ است، در ژوئیه سال ۲۰۱۸ میلادی به همراه بهاره لتنس، معشوقه ایرانی تبارش سفری شخصی به ایران برای گذراندن تعطیلات داشت.

پر ساندبرگ وزیر شیلات نروژ

دولت نروژ می‌گوید که او برای انجام این سفر پروتکل‌های امنیتی را رعایت نکرده است؛ از جمله اینکه خلاف مقررات تعیین شده از سوی دفتر نخست‌وزیر نروژ، سفر خود به ایران را در زمان لازم به این دفتر اطلاع نداده است. بر اساس مقررات نروژ همۀ وزرا موظف هستند پیش از سفر به هر نقطه از دنیا، موضوع را به دفتر نخست‌وزیری اطلاع دهند اما آقای ساندبرگ دو روز پس از ورود به ایران این موضوع را خبر داده است.

پر ساندبرگ وزیر شیلات نروژ

وزیر شیلات نروژ در جریان این سفر، تلفن همراه دولتی خود را به همراه داشت. این موضوع از آن جهت چالش برانگیز است که از نظر سرویس امنیتی نروژ، ایران در کنار چین و روسیه کشوری با ریسک بالا محسوب می‌شود و کنترل شدیدی بر وسایل مخابراتی و الکترونیکی دارد

ساندبرگ پیش از این در سفر به چین در ماه مه نیز تلفن کاری خود را به همراه داشت.

ساندبرگ اشتباهات خود را پذیرفته و در پاسخ به پرسش‌های روزنامۀ نروژی «Verdens Gang» اعلام کرده است که بر اهمیت رعایت قوانین ایمنی سفر واقف است و از اشتباهاتی که مرتکب شده، درس گرفته است.

اگرچه ارنا سولبرگ، نخست‌وزیر نروژ نسبت به نقض قوانین سفر اعضای کابینه به آقای ساندبرگ هشدار داد اما اعلام کرد که با وجود نقض این مقررات، همچنان به پر ساندبرگ اعتماد کامل دارد.

با این وجود برخی از مقامات نروژ از جمله کل گراندهاگن رئیس پیشین سرویس اطلاعات نظامی این کشور بر این باورند که به احتمال زیاد تلفن دولتی آقای ساندبرگ در ایران هک شده است و بر این اساس خواستار استعفای او شده‌اند.

آقای گراندهاگن مدعی شده است: «ایران یکی از سه کشوری است که هم از سوی سازمان امنیت داخلی نروژ (Politiets Sikkerhetstjeneste) و هم سرویس اطلاعات این کشور یک تهدید امنیتی محسوب می‌شود. ایران یک کشور مشکل آفرین در منطقۀ خاورمیانه است و من باور دارم که تلفن همراه او هک شده است.»

 

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.3413