تازه‌های خبر
شنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۳۰
چاپ

واکنش یک گروه اهل سنت عراق به اقدامات ضد ایرانی آمریکا

ایرنا نوشت: دیوان اوقاف اهل سنت عراق اقدامات خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را محکوم و تاکید کرد که مخالفت با این اقدامات، برخاسته از مبانی دینی، انسانی و اخلاقی است.
'عبداللطیف الهمیم' رئیس دیوان اوقاف اهل سنت عراق امروز (شنبه) در بیانیه ای گفت که مجازات جمعی و آسیب رساندن به ملت ها برخلاف مبانی دینی، انسانی و اخلاقی است و بر همین اساس دیوان اوقاف اهل سنت عراق با اقدامات خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مخالف است و آن را محکوم می کند.

الهمیم که جزو صاحب نظران حوزه معارف اسلامی در عراق نیز به شمار می رود و چندین کتاب در این حوزه تالیف کرده افزوده است که آمریکا با تاریخ بلندی از محاصره های اقتصادی و اعمال محدودیت ها و مجازات ها علیه ملت های دیگر درصدد تحمیل سیاست های خود بر کشورهای دیگر است تا آنها را تحت سلطه خود درآورد.

وی اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران را بهانه و توجیهی برای اجرای پاره ای سناریوها و مقدمه ای برای جنگ جدید در منطقه دانست و خاطر نشان کرد که دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا به دنبال فروپاشی منطقه خاورمیانه و از بین بردن هویت آن و فرو بردن منطقه در باتلاقی از خون است.

به گفته وی، صرف نظر از اهداف و نیت های ترامپ در اعمال تحریم های اقتصادی از جمله ممنوعیت صادرات نفت ایران، ولیکن این دور جدید از اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران، تاریخ بلندی از محاصره ها و به گرسنگی کشاندن ملت ها به منظور مهار کردن کشورها را در اذهانمان زنده می کند.

الهمیم افزود که این دور از مجازات های آمریکا علیه ایران ما را به یاد مجازات های اقتصادی علیه عراق، سودان، لیبی و سوریه و تبعات مصیبت باری که این مجازات ها علیه مردم این کشورها به دنبال داشت می اندازد.

رییس دیوان اوقاف اهل سنت عراق گفت که همواره با همه گونه های مجازات ها به دلیل آنکه به ملت ها آسیب می رساند مخالفت کرده ایم زیرا وقتی سرنوشت ملت ها در معرض نیستی قرار می گیرد همه براساس واجب انسانی و اخلاقی در برابر آن مسوول هستند.
وی تاکید کرد که سال های تحریم آمریکا بر عراق و ملت آن و تبعاتی که در نتیجه منزوی کردن عراقی ها از جهان داشت و آزار و اذیت و بی عدالتی که به وجود آورد از اذهان مردم عراق هنوز پاک نشده و بسیاری از مردم در آن برهه به دلیل ناتوانی در تامین نسخه دارویی، جان دادند.

وی گفت: در این راستا موضع ما در تحریم های اقتصادی جدید آمریکا علیه ایران همان موضع ما در محکوم کردن تحریم ها علیه عراق، لیبی، سوریه، سودان و دیگر کشورها است.
نهادهای مختلف رسمی و سیاسی در عراق تاکنون نسبت به اقدامات خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران موضع گرفته و با آن مخالفت کرده اند.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.1154