تازه‌های خبر
جمعه، ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ ۱۵:۵۱
چاپ

کاهش فروش ۸۰ درصدی لوازم‌التحریر در سال تحصیلی جدید

بیشتر فروشندگان این بازار از اسفند ماه هیچ فروشی نداشته‌اند و برخی حتی خانه‌نشین شده‌اند.

با شیوع کرونا و تعطیلی مدارس تقاضا برای خرید لوازم التحریر به صفر رسیده است اما با این وجود بازار، افزایش قیمت 20 تا 30 درصدی را تجربه می‌کند.

به گزارش ایلنا، یک روز دیگر به آغاز سال تحصیلی جدید باقی مانده و گرچه هزار سئوال و اما و اگر درباره نحوه برپایی کلاس‌های درس وجود دارد اما آنچه مشخص است آغاز سال تحصیلی جدید به صورت حضوری و نیمه حضوری در سراسر کشور است.

همین خبر شاید خبر خوشی برای فروشندگان لوازم التحریر باشد که تقریبا ۶ ماهی است با کسادی مطلق مواجه شدند و به اصطلاح در راسته‌شان پرنده پر نمی‌زند.

تعطیلی مدارس و مجازی شدن آموزش در نیم‌‌سال دوم تحصیلی از یک سو و افزایش قیمت در بازار لوازم التحریر به کسادی در این بازار دامن زده است.

بیشتر اصناف این بازار یک زمان طلایی برای فروش دارند و آن هم شهریور ماه و در آستانه بازگشایی مدارس است که امسال با توجه به شیوع کرونا و اعلام دیرهنگام برپایی کلاس‌های حضوری، همان زمان فروش نیز از دست رفته است.

افزایش قیمت‌ها هم در این بازار فروشندگان را به چالش کشیده و به اصطلاح به دلار خرید می‌کنند اما به ریال هم نمی‌توانند فروش کنند.

فروش لوازم التحریر به صفر رسیده

محمد اطلسی، یکی از فروشندگان لوازم التحریر در گفت‌وگو با ایلنا، درباره وضعیت بازار گفت: افزایش قیمت‌ها به شدت زیاد است و با افزایش قیمت دلار نرخ لوازم التحریر نیز افزایش یافته و حتی تولیدات داخلی هم با افزایش روبرو شده است. بیشتر فروشندگان این بازار از اسفند ماه هیچ فروشی نداشته‌اند و برخی حتی خانه‌نشین شده‌اند.

وی با اشاره به تعطیلی مدارس عنوان کرد:بیشتر والدین بعد از قیمت کردن عنوان می‌کنند که فعلا مدارس تعطیل است و خرید نمی‌کنند. امسال حتی توزیع کتاب را هم به ما ندادند و تقریبا درآمد در این شش ماه به صفر رسیده است.

این فروشنده لوازم التحریر با گلایه از عدم حمایت از این صنف ابراز داشت: وام کرونایی که به اصناف متضرر قرار بود پرداخت شود به ما تعلق نگرفت و تنها امیدمان به نمایشگاه لوازم التحریر است که آن هم معلوم نیست که برپا شود و فروش داشته باشد یا نه. همه فروشندگان ناامید هستند و بعید می‌دانم فروشی داشته باشیم.

احمد زاده فروشنده لوازم التحریر در گفت وگو با ایلنا با اشاره به متضرر شدن فروشندگان لوازم التحریر در شرایط کرونایی افزود:۶ ماه است هیچ فروشی نداریم خرید‌هایمان را به قیمت دلار انجام می‌دهیم ولی به قیمت ریال هم نمی‌توانیم به فروش برسانیم.

وی افزود: دو تن از همکاران ما در همین راسته بازار به دلیل برگشت خوردن چک‌هایشان ورشکست شدند و اجناس مغازه را به حراج گذاشتند ولی باز خریداری نداشتند تا اینکه چند نفر از همکاران اجناس‌شان را خرید کردند .

وی با بیان اینکه همه ساله توزیع کتابها بر عهده لوازم التحریر فروشان بود افزود: امسال ثبت نام کتابها اینترنتی و توزیع آنها توسط مدارس انجام می شود در صورتی که دولت می‌توانست برای حمایت از این صنف حداقل توزیع کتابها را طبق روال سالهای گذشته بر عهده ما می‌گذاشت تا حد‌اقل کمکی به ما می شد.

افزایش 20 درصدی قیمت‌ها

سلیمی، رئیس اتحادیه لوازم التحریر فروشان با اشاره به اینکه فروش لوازم التحریر با کاهش ۷۰ تا ۸۰ درصدی روبرو شده است، اظهار داشت: وضع بازار لوازم التحریر پس از شیوع ویروس کرونا خوب نبوده و خرید و فروشی انجام نمی‌گیرد؛ از سال گذشته و همزمان با شیوع ویروس کرونا، تدابیر لازم برای فروش اینترنتی لوازم التحریر اتخاذ شده است اما خریداری وجود نداشته و رغبتی نشان داده نشده است.

وی درباره میزان افزایش قیمت‌ها در بازار لوازم التحریر توضیح داد: قیمت برخی از اقلام همچون دفتر، تغییری نیافته اما قیمت سایر اقلام حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یافته است.

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.1565