تازه‌های خبر
سه شنبه، ۹ ارديبهشت ۱۳۹۳ ۱۱:۴۱
چاپ

سخنگوی ستاد اجرایی بیمه سلامت همگانی مطرح کرد پاسخ به 15 سوال مخاطبان"تدبیر" درباره بیمه سلامت همگانی

جزئیات نحوه ثبت نام و مزایای "بیمه سلامت"
پاسخ به 15 سوال مخاطبان

گروه اجتماعی تدبیر: امروز نهمین روز از آغاز ثبت نام بیمه همگانی سلامت است که رییس دولت یازدهم بارها از زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری درباره اجرایی شدن آن به مردم وعده داده بود. براساس آمار تعداد افراد فاقد بیمه در کشور تا 10 میلیون نفر می رسد.

سید مهدی میر شاه ولد، سخنگوی ستاد اجرایی بیمه سلامت همگانی و مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران در گفت و گو با تدبیر آخرین آمار  ثبت نام شدگان در سایت بیمه همگانی سلامت را  تا ساعت 2 روز دوشنبه هشتم اردیبهشت، 2میلیون و 160 هزار نفر در قالب 920 هزار خانوار عنوان می کند.سایتی به این منظور تحت عنوان www.bimehsalamat.ir طراحی شده است. بنابراین متقاضیان صرفا در این مرحله به این سایت مراجعه می کنند و ثبت نام اولیه خود را انجام می دهند.

پیش از این سایت خبری-تحلیلی تدبیر، 16 سوال کاربران درباره جزئیات و مزایای این طرح را با سخنگوی ستاد اجرایی بیمه سلامت در میان گذاشته بود. پس از انتشار این مطلب و همزمان با آغاز ثبت نام، نظرات و سوالات بسیاری در این باره به دست خبرنگار "تدبیر" رسید.

به همین دلیل بار دیگر سوالات کاربران و مخاطبان محترم سایت را با مهدی میر شاه ولد در میان گذاشتیم. او به 15 سوال که دغدغه اصلی مخاطبان بود پاسخ داده است.

 

افرادی که قبلا بیمه بوده اند ( بیمه ایرانیان، کمیته امداد و ...) و در حال حاضر زیر پوشش آن بیمه یا هر بیمه دیگری نیستند، می توانند برای بیمه سلامت همگانی اقدام کنند؟

 

این افراد دو گروه هستند یک گروه کسانی که بیمه نیستند. گروه دیگر افرادی هستند که دفترچه بیمه تامین اجتماعی داشتند و اعتبار آن تمام شده و دیگر آن را تمدید نکرده اند یا محل کار جدید او را بیمه نکرده است. یا بیمه ایرانیان را داشته و دفترچه بیمه وی تارخ اعتبار یک ساله آن تمام شده و به فرض اینکه اعتبار دفترچه تمام شده آن را کنار گذاشته و دیگر نرفته تا در سیستم این اطلاعات را  حذف و ابطال کند.  بنابراین اگر در این مرحله به سیستم ورود کند چون اطلاعات وی موجود است این پیغام را می دهد که اطلاعات شما در سامانه وجود دارد. تا امروز هر کسی تماسی در این خصوص با ما می گرفت وی را راهنمایی می کردیم که به اداره بیمه سلامت شهرستان خود مراجعه کند، جایی که دفترچه خود را دریافت کرده است. درخواست ابطال اطلاعات در سامانه را بدهد، زمانی که شماره بیمه نامه وی از سیستم حذف شد، آنگاه می تواند برای ثبت نام در این سامانه اقدام کند. اما از امروز دوستان ما در حال پیگیری هستند که احتمالا ظرف همین یکی دو روز آینده این کار اجرایی شود که کسانی که بیمه شده ما بوده اند و الان بیمه نیستند، اما سابقه آنها وجود دارد، بدون اینکه به جایی مراجعه کنند خود ثبت نام را انجام دهند . بعد از آن در مرحله صدور دفترچه دعوت می کنیم و در آن زمان این تغییرات را در بانک اطلاعات آنها ایجاد می کنیم.

اگر فردی قبلا بیمه تامین اجتماعی بوده و الان نیست شرایط برای او به چه شکل است؟

 

این فرد باید به اداره بیمه سلامت مراجعه می کند و اطلاعات خود را از تامین اجتماعی می آورد که مثلا از 6 ماه پیش ایشان دیگر بیمه درمان نداشته و در آن زمان ما اقدام می کنیم و برای ایشان دفترچه صادر می شود.

 بعضی از مخاطبان مطرح کرده اند هنگامی که برای ثبت نام مراجعه می کنند از آن ها کد بیمه درخواست می شود؟ وقتی کسی بیمه نیست چگونه باید کد بیمه داشته باشد؟

مطمئنا کسی که از وی کد بیمه خواسته شده در سامانه ما اطلاعات بیمه ای دارد. افرادی هستند که چهار، پنج سال پیش دفترچه خویش فرما داشته اند، اعتبار آن به اتمام رسیده و فرضشان این بوده که دیگر دفترچه ندارند. اما اگر کسی سابقه بیمه ای نداشته باشد این پیام برای او نمی آید.

 کسانی که قبلا بیمه روستایی بوده اند و آن را تمدید نکرده اند، می توانند در این بیمه ثبت نام کنند؟

 

بیمه روستایی اعتبار نامحدود دارد بنابراین اگر کسی قبلا بیمه روستایی داشته همچنان این بیمه را دارد، مگر اینکه از روستا مهاجرت کرده و ساکن شهر شده باشد؛ یعنی در روستا و شهرهای زیر بیست هزار نفر ساکن نباشد. برای انصراف هم روند خاص خود را دارد که باید از مرکز بهداشتی درمانی روستا یا خانه بهداشت گواهی بیاورد که دیگر ساکن روستا نیست. یا از همان مسیری که آمده و دفترچه روستایی خود را باطل کرده و اعلام کرده که ساکن شهر است در آن زمان می تواند از بیمه سلامت استفاده کند. اما اگر فرد ساکن روستا باشد چون بیمه روستایی ما استمرار دارد فرد نمی تواند بیمه سلامت شود.

 خدمات بیمه سلامت بهتر است یا روستایی؟

 

کلیه تعهداتی که در صندوق های مختلف برای ارائه خدمات بیمه شدگان داریم یکسان است. در بیمه روستاییان در حال حاضر نظام ارجاع حاکم است بنابراین فرد برای مراجعه و دریافت خدمات در شهر باید از کانال ارجاع این مسیر را طی کند. فعلا برای این افراد(کسانی که بیمه همگانی سلامت می شوند) مسیر ارجاع وجود ندارد.

فردی پرسیده که خود سرپرست خانواده است، اما زیرپوشش بیمه همسر خود است. ازدواج کرده و فرزندی هم دارد . برای بیمه همسر و کودک خود باید چگونه عمل کند؟

همسر وی به عنوان سرپرست ثبت نام می کند و فرزند خود را هم به عنوان عائله انتخاب می کند. مشکلی برای انجام این کار وجود ندارد.

 

- اگر بعد از ثبت نام بیمه سلامت منصرف شوند و بخواهند بیمه تامین اجتماعی ثبت نام کنند، ممکن است؟

در حال حاضر که تازه در مرحله ثبت نام هستیم. این سوالی که پرسیده اند برای زمانی است که فرد بیمه شده باشد. اما اگر مراحل ثبت نام کامل شود و دفترچه را هم دریافت کنند و بعد از آن تصمیم بگیرند که بیمه تامین اجتماعی شوند. باید دفترچه بیمه سلامت خود را باطل کنند و انصراف دهند.

افرادی که مجرد و بالای 18 سال هستند باید مستقلا سرپرستی را خود عهده دار شوند یا می توانند تحت تکفل پدر هم بیمه باشند؟

توصیه ما این است که افراد به صورت خانوادگی بیمه شوند یعنی بانک اطلاعات خانواده بیمه شده را داشته باشیم. اما اگر فرد بالای 18 سال باشد و بخواهد مستقل خود را بیمه کند مشکلی وجود ندارد.

 

 با ثبت نام در بیمه سلامت آیا یارانه فرد حذف می شود؟

 

این موضوع دغدغه بسیاری از افرادی که با سازمان تماس می گیرند هم بوده است. در این خصوص باید گفت که چون برنامه و هدف سازمان بیمه سلامت ایران تحت پوشش قرار دادن همه آحاد جامعه که بیمه سلامت یا درمان ندارند، است. بنابراین چه فرد یارانه بگیر باشد و چه نباشد، چه مشمول آن باشد چه نباشد، برای بیمه سلامت هیچ فرقی نمی کند.  تنها شرط ما نداشتن بیمه است.

عنوان شده که بیمه سلامت در سال اول رایگان است. برنامه ریزی برای سال دوم و سال های بعد وجود دارد؟

 

این به تصمیم دولت مربوط می شود موضوعی نیست که ما در آن ورود کنیم. در این مقطع دولت تصمیم گرفته که برای کسانی که محدودیت مالی برای بیمه داشتند، این محدودیت را در مرحله اول بردارد. تا همه از  مزایای بیمه سلامت برخوردار شوند. اینکه بعدا دولت تصمیم می گیرد که رایگان باشد و یا تنها برای گروهی رایگان باشد و برای گروه دیگری رایگان نباشد، اینها مسئله ای است که در حال حاضر اصلا نمی توان در مورد آن صحبت کرد و یا دید روشنی داشت. اما آن چه که مسلم است اینکه دولت سرانه بیمه سلامت یک ساله این افراد را تقبل کرده است و پرداخت می کند.

بیمه سلامت نسخه های  بیماران خاص را هم متقبل می شود؟

 

همه بیماران خاص، بیماران تالاسمی، هموفیلی،کلیوی و دیالیزی در صندوق بیماران خاص تحت پوشش ما هستند. یعنی هزینه های آنها را براساس تعرفه های مربوطه سازمان ما تقبل می کند. اگر منظور شما  این است که فرد این دفترچه را دارد و داروهایی را که نیاز به تایید دارد باید به سازمان بیمه بیاورد و تایید کند، این هم مثل بقیه بیمه شدگان، می تواند از تعهدات ما در خصوص دارو ها، حتی داروهای گران قیمتی که مورد تعهد بیمه سلامت است،  برخوردار شود.

- برای تایید نسخه ها باید به کجا مراجعه کنند؟

 

بخش عمده ای از داروهای تاییدی از طریق اینترنت انجام می شود. فرد از طریق اینترنت یا با مراجعه به داروخانه، داروخانه بلافاصله اطلاعات فرد را در کامپیوتر خود وارد می کند و تایید اینترنتی از طرف بیمه سلامت می گیرد. در عین حال ادارات استانی ما هم واحد تایید نسخ دارند، به آنجا مراجعه می کنند دارو را در آنجا تایید می کنند و  در نهایت دارو را تهیه می کنند.

- بعد از ثبت نام اینترنتی و تایید آن برای دریافت دفترچه باید به کجا مراجعه کنند؟

 

موقعیت جغرافیایی استان محل سکونت خودشان  را مشخص می کنند. همچنین شهر را انتخاب می کنند بعد از انتخاب این دو مورد یک گزینه سوم برای آنها فعال می شود که با باز کردن آن گزینه لیست دفاتر پیشخوان دولت طرف قرارداد ما، ادارت بیمه سلامت شهرستان یا احیانا نمایندگی بیمه سلامت در آن شهر، در آن گزینه موجود است. یعنی به محض اینکه فرد استان تهران، شهر دماوند را باز کند در شهر دماوند آن مکانهایی را که می تواند دفترچه بیمه خود را تحویل بگیرد در آن لیست مشخص است و انتخاب می کند. ثبت نام که انجام شد و در صورتی که فرد حائز شرایط لازم بود و قرار شد که وی را برای دریافت دفترچه بیمه دعوت کنیم در آن زمان پیامکی برای او زده می شود که شما شرایط لازم را دارید، به دفتر پیشخوانی با این اسم  و آدرس (خود فرد قبلا در فرم ثبت نام درج کرده است) مراجعه کنید.

در صفحه اول سایت بیمه سلامت، در مورد 5 آمده است:

"خود را ملزم به رعایت کلیه ضوابط سازمان بیمه سلامت ایران از جمله نظام ارجاع می دانم."

منظور از نظام ارجاع در اینجا چیست؟

پزشک خانواده و نظام ارجاع یکی از اقداماتی است که شاید در آینده سیستم سلامت کشور به طرف آن حرکت کند. کما اینکه در حال حاضر برای بیمه شدگان روستایی نظام ارجاع حاکم است. یکی از چیزهایی که حوزه سلامت کشور در برنامه های آتی خود قطعا به آن خواهد پرداخت نظام ارجاع و پزشک خانواده است. بنابراین نه این بیمه شده ها بلکه همه بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت ایران زمانی که بحث پزشک خانواده و نظام ارجاع پیاده سازی شود، باید در آن قالب قرار بگیرند. این موارد در حال حاضر اجرا نمی شود اما جز ضوابط سازمان است.

در صفحه اول سایت بیمه سلامت، در مورد 6 آمده است:

"این بیمه برای پوشش هزینه های درمان بیمه شدگان براساس خدمات مورد تعهد بیمه پایه سلامت می باشد."

منظور از بیمه پایه سلامت چیست؟

بیمه پایه سلامت شامل همه خدمات بیمارستانی (بستری وسرپایی) در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی- درمانی دولتی و  آموزشی ، بخشی از بیمارستان های خصوصی که طرف قرارداد ما هستند، همه موسسات سرپایی شامل پزشک، داروخانه، آزمایشگاه، رادیولوژی و سایر خدمات پاراکلینیک که در کشور طرف قراراداد سازمان بیمه سلامت است. در قالب این طرح بیمه سلامت مانند سایر بیمه شده های ما فرد می تواند برود و از خدمات ما بهره مند شود. اینکه مطرح شد در تعهد، به هر حال تعرفه ها و تعهداتی که ما داریم براساس آن چیزی است که دولت (شورای عالی بیمه) به ما اعلام می کند و ما بر مبنای آن متعهد می شویم که چه خدماتی را به بیمه شدگان خود ارائه دهیم.

 

 

 

شماره تلفن های سازمان بیمه همگانی سلامت جهت پاسخگویی به سوالات شهروندان: 22844757 و 7 –22858720  . همچنین روابط عمومی همه اداره های بیمه سلامت همگانی در شهرستان ها.

مطالب مرتبط

پاسخ دولت به 16 سوال مردم درباره بیمه سلامت همگانی

 

جزئیات نحوه ثبت نام و مزایای "بیمه سلامت"

آخرین جزئیات درباره چگونگی ثبت‌نام در طرح بیمه سلامت

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.0831