تازه‌های خبر
دوشنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۲ ۱۸:۲۶
چاپ

گزارش‌های سریالی "تدبیر" از جزئیات عملکرد" میلیاردر کاغذی" (بخش نخست/تولد میلیاردر در کیش) یاران بابک زنجانی در حلقه کیش

زنجانی در تاسیس این شرکت­ها کار سختی نداشت. «محمود بهمنی»، رئیس سابق بانک مرکزی عضو هیئت­مدیره منطقه آزاد کیش بود و «اسدالله کریمی»، یارغار محمود احمدی­نژاد در شهرداری تهران، مدیرعامل منطقه آزاد کیش. از طرف دیگر زنجانی «حسین شیرازی­منش»، دبیرکل انجمن سرمایه­گذاران و کارآفرینان کیش و رئیس هیئت­مدیره سندیکای صاحبان صنایع کیش را در کنار خودش داشت.
یاران بابک زنجانی در حلقه کیش

 «بابک زنجانی» دوست دارد «بیل گیتس» باشد اما بیشتر شبیه «دن­کیشوت» است؛ دست خالی به جنگ غول­ها رفته. غول­ها اما این­دفعه واقعی هستند و دن­کیشوت برای محافظت از خودش پشت بارویی از دروغ پنهان شده است.

از زندگی زنجانی یا به قول آمریکایی­هایی که تحریمش کرده­اند «بابک مرتضی زنجانی»، دو روایت وجود دارد. یکی را خودش از سیر تا پیاز در گفتگو با هفته­نامه «آسمان» تعریف کرده و نقطه عطفش سربازی در سپاه و رانندگی برای محسن نوربخش، رئیس وقت بانک مرکزی است. روایتی خودساخته که شرح قهرمانی­هایش است. اما روایت دیگر که به واقعیت این روزهای زنجانی نزدیک­تر است نشانی از این قهرمان­بازی­ها ندارد.

 

تی. بی. تی خیالی

 

قهرمان­ها اولین قدم­های موفقیت را در کودکی و نوجوانی برمی­دارند. به همین دلیل است که زنجانی اولین خشت بارویش را در کودکی­اش گذاشته است. او که مثل «رضا ضراب» همتا و همکارش درترکیه، خانواده سرمایه­داری نداشت تلاش کرد از خانواده اش سرمایه دار بسازد. به تعریف خود زنجانی پدرش کارگر راه­آهنی بود که شرکت مسافربری‌ "تی.بی.تی" را بنیان گذاشت.

شرکت مسافربری‌ تی.بی.تی (T.B.T) را «توکلی»نام و «باقرزاده»نامی در سال 1333 بنیان گذاشتند و نام این شرکت هم مخفف اسم همین دو نفر است که سهامداران آن بودند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی هم بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی شرکت حمل­ونقل و مسافربری‌ تی.بی.تی را مصادره کرد و از آن زمان تاکنون توسط کسانی که این نهاد تعیین می­کند اداره می­شود و فامیل «زنجانی» در میان آن‌ها دیده نمی­شود.

 

سرباز بانکی

 

اما داستان زندگی بابک زنجانی با رفتنش به سربازی اوج می­گیرد. خودش ادعا کرده سال 1375-1376 سرباز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده است. در سربازی توسط آیت­الله هاشمی­رفسنجانی، رئیس­جمهور وقت، به رئیس وقت بانک مرکزی معرفی و راننده او شده و پس از سربازی هم برای ورود به بازار به فروش پوست گوسفند روی آورده است.

 

اما تاریخ تولد بابک زنجانی به استناد پاسپورت ایرانی‌اش سال 1974 میلادی یعنی 1353 شمسی است و اگر گفته­اش درباره تاریخی که به سربازی رفته را بپذیریم پس او در سال 1996 میلادی سرباز بوده است. درحالی­که در همان مصاحبه با هفته­نامه آسمان گفته است که در سال 1996 میلادی به ترکیه رفت­وآمد داشته و به این کشور «سالامبور» (پوست گوسفند) می­فروخته است. پس یا تاریخ رفتنش به سربازی دروغ است یا داستانی که درباره فروش پوست گوسفند به ترکیه تعریف کرده؛شاید هم هر دو.

 

دستیار زنجانی که نخواست نام او فاش شود در گفت و گویی که در پنج بخش منتشر شد به خبرنگار «تدبیر» گفت «ماجرای سرباز میلیونر زنجانی افسانه است». همچنین در سال 1376 سیدمحمدخاتمی رئیس­جمهور ایران بوده و نه آن گونه که زنجانی گفته هاشمی. او همچنین فقیرزاده­ای نبود که با فروش پوست گوسفند کامروا شود. زنجانی از رانتی استفاده کرد که به خاطر تحریم­ها به او داده شده بود. البته زنجانی به­مرور هم کارش به مجموعه عمرانی ویژه" ق . خ "که در دوره احمدی نژاد حساب ویژه ای روی آن می‌شد رسید و هم به رئیس بانک مرکزی .اما نه آن مجموعه ربطی به سربازی داشت و نه آن رئیس بانک مرکزی نوربخش بود.

 

زنجانی مدعی است که در سال 1389 وبا ایجاد بانکش در امارات مسئولان شرکت سرمایه­گذاری «غدیر» که از زیرمجموعه­های بانک صادرات است به سراغش می­آیند و او این شرکت را برای واردات گوشت یاری می­کند. پس از ایجاد ارتباط با شرکت سرمایه­گذاری غدیر یکی از زیرمجموعه­های مجموعه عمرانی ق.خ  برای انتقال 40 میلیارد دلار دست به دامان زنجانی می­شود و به این ترتیب ارتباط او با نهاد نامی ای که همواره ارتباط را با آن ادعا می‌کند، شکل می­گیرد و همین ارتباطات پای زنجانی را به وزارت نفت می­کشاند.

 

اما شواهد نشان می­دهد که زنجانی خیلی پیشتر با مجموعه عمرانی  ق. خ آشنا شده بود؛ آن هم در جزیره کیش. مزیت­های سرمایه­گذاری در مناطق آزاد مثل شرایط آسان برای ایجاد شرکت و همچنین معافیت مالیاتی زنجانی را ابتدا به منطقه آزاد کیش و بعد به قشم رساند. حضور جریان معروف به  انحرافی(برخی نزدیکان احمدی نژاد که محافظه کاران آنان را به دلیل حمایت از مشایی انحرافی می‌نامیدند) در مناطق آزاد هم باعث شد که کار زنجانی روی غلتک بیفتد.

 

 بر اساس آگهی های منتشر شده در«روزنامه رسمی کشور» ، در سال  1383 شرکت «ث گ کیش»در کیش تاسیس می­شود. این شرکت که زمینه فعالیت آن صنایع غذایی است توسط "مرتضی‌.م  "و "کمال.م" و «بابک زنجانی» تاسیس شده است. این یکی از شرکت­هایی است که یک نهاد نامی  از طریق آن‌ها نیازهای پرسنل خود را تامین می­کند.

Untitled9EfU.png

 

اما این تنها شرکتی نبود که زنجانی در کیش به ثبت رساند. زنجانی سال 1386 از این شرکت جدا شد و چندین و چند شرکت مختلف دیگر در این جزیره تاسیس کرد. شرکت اس­سی­تی بانکرز کیش، شرکت کیش سورینت کمرشیال تراست بانکرز، شرکت آرایشی سورینت کیش، شرکت کیش کالاپکس، شرکت مجتمع تفریحی و تجاری تهران قدیم کیش و... بخشی از شرکت­های زنجانی در کیش است.

Untitledpng111.png

 

Untitledpng2222.png

زنجانی در تاسیس این شرکت­ها کار سختی نداشت. «محمود بهمنی»، رئیس سابق بانک مرکزی عضو هیئت­مدیره منطقه آزاد کیش بود و «اسدالله کریمی»، یارغار محمود احمدی­نژاد در شهرداری تهران، مدیرعامل منطقه آزاد کیش. از طرف دیگر زنجانی «حسین شیرازی­منش»، دبیرکل انجمن سرمایه­گذاران و کارآفرینان کیش و رئیس هیئت­مدیره سندیکای صاحبان صنایع کیش را در کنار خودش داشت. هرکس هم که با بابک زنجانی بود به نان­ونوایی رسید. اسدالله کریمی، شهردار منطقه 4 و 14 در زمان شهرداری احمدی­نژاد پس از مدت کوتاهی از مدیرعاملی منطقه آزاد کیش استعفا داد تا در هیئت­مدیره اس­سی­تی بانکرز کیش در کنار زنجانی قرار بگیرد زیرا براساس قانون مناطق آزاد رؤسا و مدیران مناطق آزاد نمی­توانند همزمان در شرکت­های خصوصی سرمایه­گذاری کنند.

 

حسین شیرازی­منش هم اکنون قائم­مقام بابک زنجانی در گروه سورینت و همچنین مدیرعامل شرکت تهران قدیم کیش است که زنجانی رئیس هیئت­مدیره آن است و پروژه­های پردرآمدی مثل راه­اندازی «سافاری» در کیش اجرا کرده است. شیرازی­منش هم یک هفته پس از بازداشت زنجانی، دستگیرشد.

 

«ثریا اسدی» نیز از اعضای هیئت­مدیره شرکت سورینت است که رسانه­ها از او به­عنوان همسر سابق زنجانی نام برده­اند. اسدی در سال 1383 وارد شرکت آرایشی سورینت و رئیس هیئت­مدیره این شرکت شد. اسدی یک سال پیشتر از آن نیز کل سهام شرکت «ماهان پخش کیش»، سهامدار اصلی شرکت «سورینت کیش کنت گروپ» را خریده و جای این شرکت را گرفته بود تا تنها سه نام  اصلی در این شرکت باقی بماند. بابک زنجانی، ثریا اسدی و یک زن دیگر به نام «بهار زنجانی».

مناطق آزاد البته خوان پرنعمتی بود که زنجانی را از کیش به قشم کشاند. در قشم بود که برای اولین بار هواپیمایی قشم با ناوگان میلیاردی­اش پا به عرصه گذاشت.

 

بخش دوم این گزارش فردا درباره عملکرد زنجانی در منطقه آزاد قشم منتشر می‌شود.

 

مطالب مرتبط

بخش دوم گزارش های سریالی "تدبیر" از جزئیات عملکرد" میلیاردر کاغذی

بخش سوم گزارش های سریالی "تدبیر" از جزئیات عملکرد" میلیاردر کاغذی

بخش چهارم گزارش های سریالی "تدبیر" از جزئیات عملکرد" میلیاردر کاغذی

گفت و گوی "تدبیر" با دستیار ارشد بابک زنجانی بخش 1

گفت و گوی "تدبیر" با دستیار ارشد بابک زنجانی بخش 2

 

  • پربیننده‌ترین‌ها
  • دیگر خبرها
تدبیر


0.1709